۸ تیر

۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
کد خبر: 695497

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان رضوی گفت: براساس دستورالعمل‌های اعلام شده همه اماکن و بندهای مختلف زندان‌های این استان یک تا سه بار در روز برای مقابله با شیوع ویروس کرونا ضدعفونی و گندزدایی می‌شود.

ضدعفونی روزانه زندان‌های خراسان رضوی

به گزارش قدس آنلاین،  خشایار جمشیدی افزود: براساس اطلاع رسانی سخنگوی قوه قضائیه بخشی از جمعیت کیفری زندان‌های استان همانند سایر نقاط کشور به مرخصی خواهند رفت و علاوه بر آن کمیته ویژه مقابله با شیوع ویروس کرونا در زندان‌های استان تشکیل شده است.  

وی ادامه داد: اقدامات لازم از جمله تب سنجی زندانیان، انجام تست CBC  و CRP  از افراد مشکوک به بیماری در زندان انجام می‌شود و افرادی که نیاز به مرکز درمانی داشته باشند به بیرون از زندان اعزام می‌گردند.

وی به حضور شبانه روزی پزشک و پرستار در زندان‌های استان اشاره کرد و گفت: افزودن میوه به رژیم غذایی زندانیان، جداسازی زندانیان مسن و در معرض خطر، نظارت مستقیم بر تولید، طبخ و توزیع غذا در زندان و انتقال افراد دارای مشکل به قرنطینه از جمله اقدامات مراقبتی در زندان‌های خراسان رضوی است.

جمشیدی با بیان اینکه تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کرونا در زندان‌های استان گزارش نشده است افزود: دوره‌های آموزشی و آشنایی با بیماری ناشی از ویروس کرونا و راه‌های مقابله با آن برای زندانیان و همکاران در مجموعه‌های زیرپوشش این اداره کل برگزار شده است.

وی ادامه داد: هرگونه ورود به زندان توسط تیم بهداشتی زندان به وسیله تب سنج بررسی و پایش می‌شود و این مراقبت‌ها حتی برای ورود روزانه کارکنان زندان نیز اعمال می‌گردد.

در جلسه ششم اسفند ماه شورای عالی قوه قضائیه و متعاقب گزارش سازمان پزشکی قانونی از وضعیت مبتلایان به این ویروس در برخی استان ها، حسب دستور رییس قوه قضاییه مقرر شد کمیته ویژه ای توسط سازمان زندان ها با همکاری و مشارکت پزشکی قانونی و وزارت بهداشت و درمان تشکیل و اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه در جهت حفظ سلامت زندانیان انجام و پیش بینی لازم در زمینه تدارک بخش های پزشکی و درمانی صورت پذیرد.  

در این راستا کمیته قضایی با موضوع بررسی وضعیت زندانیان تشکیل شد و مقرر گردید این کمیته به ریاست معاون اول قوه قضاییه وضعیت قضایی زندانیان را بررسی و به اتخاذ و ابلاغ سیاست کیفری مناسب به واحدهای قضایی بپردازد.  

بر اساس این سیاست کیفری مقرر شد تدبیری اتخاذ شود که ورودی زندان ها کاهش یافته و جز مواردی که بازدداشت متهمان ضرورت دارد، از صدور قرار منتهی به بازداشت اجتناب شود. همچنین به زندانیان واجد شرایط نیز مرخصی داده شود.    

۱۱ زندان به همراه کانون اصلاح و تربیت و اردوگاه حرفه آموزی و کاردرمانی چناران زیرپوشش اداره کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان رضوی است.

استان ۶.۴ میلیون نفری خراسان رضوی پارسال ۲۲ هزار نفر زندانی داشت که این تعداد در سالجاری به ۱۶ هزار نفر کاهش یافته است.

براساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نتیجه آزمایش ۳۶ بیمار مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در استان خراسان رضوی مثبت اعلام شده است.

به گفته دکتر علی اصغر انجیدنی دبیر کمیته مراقبت و درمان بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکنون هشت نفر در این استان به خاطر ابتلای به این ویروس جان باخته‌اند که ۶ نفر از این تعداد در حوزه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دو نفر نیز در نیشابور بوده‌اند.  

منبع: ایرنا

انتهای خبر/
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.