مدیر شبکه بهداشت و درمان بردسکن گفت: با توجه به اینکه بردسکن اولین شهر به عنوان مبدأ ورودی مسافران از جنوب غربی به استان است، به همین دلیل در راستای جلوگیری از شیوع کرونا ویروس، تیم‌های بهداشت، سلامت مسافرانی را که از این مسیر وارد شهرستان می‌شوند، کنترل می‌کنند.

سلامت مسافران از ورودی جنوب غربی استان کنترل می‌شود

به گزارش قدس آنلاین،  مهدی عاقل‌تر  به اقدامات و محدودیت‌های صورت گرفته بر اساس مصوبه کمیته بحران شهرستان در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اشاره و بیان کرد: براساس دستورالعمل وزارت بهداشت و دستور دادستان شهرستان بردسکن تمامی مراکز تجمع عمومی شامل نمازخانه ادارات، تالارها، میدان دام، آرایشگاه‌های زنانه، گیم‌نت‌ها، روز بازارها و... تعطیل شده‌اند.

وی ادامه داد: علاوه‌بر اینکه تاکنون جلسات و کمیته‌های متعددی در سطح شهرستان تشکیل و دستور العمل بهداشتی برخورد با ویروس کرونا در اختیار هر یک از نهادها و ادارات مختلف به صورت جداگانه گذاشته شده؛ کلاس‌های آموزشی نیز برای نیروها به خصوص اصناف برگزار گردیده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان بردسکن اظهار کرد: شهرداری بردسکن نیز کار گندزدایی و ضدعفونی تمامی معابر شهری و اماکن عمومی را همزمان با شهرهای شهرآباد، انابد و تمامی روستاها آغاز نموده است.

وی از اختصاص ۱۰ درصد تخت‌های بیمارستان ۹۶ تختخوابی بردسکن ویژه پذیرش بیماران مشکوک به کرونا خبر داد و افزود: طی چند روز گذشته برخی شهروندان به دلیل سندروم حاد تنفسی به بیمارستان مراجعه داشته‌اند که جای نگرانی نیست و از این موارد در طول سال نیز داشته‌ایم.

عاقل‌تر مطرح کرد: با توجه به اینکه بر اساس آمارهای اعلام شده ۴۱ درصد افرادی که مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند، در محیط بیمارستان بوده به همین دلیل تمامی ملاقات‌ها با بیماران در بیمارستان ممنوع شده است.

وی گفت: تاکنون در سطح شهرستان بردسکن مورد مثبتی از ابتلا به ویروس کرونا نداشته‌ایم، اگر افرادی هم به علت بیماری‌های غیر این ویروس نیاز به بستری داشته باشند در بخش‌های دیگری که پیش‌بینی شده اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

مدیر شبکه بهداشت و درمان بردسکن عنوان کرد: وسایل و تجهیزات محافظت شخصی مورد نیاز علیه این ویروس برای پزشکان، پرستاران و کارکنان بخش که احتمال دارد با این ویروس در تماس باشند، تهیه و در اختیار گذاشته شده است.

وی ادامه داد: مرجع اطلاع رسانی دقیق در رابطه با ارائه آمار و ارقام مبتلایان بر عهده قرارگاه مبارزه با ویروس کرونا است و تمامی توصیه‌ها و دستورالعمل‌های این قرارگاه در شهرستان اجرا می‌شود.

عاقل‌تر اضافه کرد: خوشبختانه در بیمارستان برای لوازم حفاظت فردی مشکلی وجود ندارد ولی در سطح شهرستان برای مردم عادی کمبودهایی وجود دارد که البته این موضوع کشوری بوده اما اگر موارد بهداشتی که اعلام می‌گردد، رعایت شود؛ بهترین پیشگیری است.

وی تصریح کرد: تمامی کسانی که طبق دستورالعمل به عنوان تنگی نفس، ذات‌الریه، عفونت ریه بستری می‌شوند، موارد مشکوک هستند و آزمایش‌های لازم گرفته می‌شود اما این موضوع به آن معنا نیست که مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند.

عاقل‌تر گفت: اگر چه مردم شهرستان بردسکن تاکنون همکاری خوبی داشته‌اند اما در تجمع بازارها که بسیار مهم است، انتظار داریم بیشتر رعایت کنند و هنوز با حد مطلوب ما فاصله دارد، درخواست داریم مردم فقط برای خریدهای ضروری بیرون بیایند و خرید عید را به زمان مناسب دیگری موکول کنند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه بردسکن اولین شهرستانی است که از سمت جنوب غربی مسافران وارد استان خراسان رضوی می‌شوند، به همین علت تمامی افرادی که به این شهرستان می‌آیند و توقف دارند، توسط مسئولان بهداشتی رصد و کنترل می‌شوند.

وی عنوان کرد: مسافرانی که با اتوبوس وارد شهرستان شوند و بخواهند بمانند، کنترل می‌شوند؛ همچنین تمامی آرایشگاه‌های زنانه براساس دستورالعمل کمیته بحران و دستور دادستان شهرستان تعطیل شده‌اند و به آرایشگاههای مردانه نیز هشدارهای خاص داده شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان بردسکن افزود: در نانوایی‌ها نیز برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اعلام شده باید دو نفر کارگر باشد و کسی که پول را می‌گیرد از کسی که نان را از تنور بیرون می‌آورد و تحویل می‌دهد، باید جدا باشند.

وی اظهار کرد: مردم به شایعاتی که گاه در فضای مجازی منتشر می‌شود توجه نکنند و اخبار را فقط از اطلاعیه‌هایی که از سوی وزارت بهداشت و به تبع آن از شبکه بهداشت بردسکن اعلام می‌شود، توجه داشته باشند.

عاقل‌تر افزود: دست ندادن و روبوسی نکردن، شست و شوی دست‌ها با آب و صابون، ضدعفونی دست‌ها و به هنگام عطسه و سرفه، جلوی دهان را گرفتن از راه‌های پیشگیری از این بیماری است که همواره به عنوان ۶ گام آداب سرفه و بهداشتی نیز از آن یاد می‌شود، استراحت و ماندن در منزل، عدم تماس و عدم مواجهه با فرد بیمار، بسیار موثر است، شاه کلید مبارزه با کرونا نیز بحث پیشگیری است.

وی عنوان کرد: شهروندان آرامش خود را حفظ کنند، استرس خودش عاملی برای پایین آوردن سیستم ایمنی بدن است، اگرچه کشندگی این بیماری از بسیاری بیماری‌های دیگر همانند آنفولانزا کمتر است اما شیوع بالایی دارد، به همین دلیل درخواست داریم تا حد امکان به خصوص افراد مسن در خانه بمانند.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.