چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸

جهانپور:

وزیر بهداشت باید به مجلس گزارش بدهد، نه به شورای شهر

سخنگوی وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که وزیر بهداشت می بایست به دستگاه های بالادستی گزارش بدهد، گفت: هیچ الزام قانونی برای رفتن وزیر به شورای شهر تهران وجود ندارد.

جهانپور

به گزارش خبرنگار مهر، کیانوش جهانپور، بعد از ظهر چهارشنبه در ویدئو کنفرانس با خبرنگاران، اظهار کرد: مسئول پاسخگویی به ادعای گزارشگران بدون مرز از سانسور اخبار کرونایی ما نیستیم، البته می‌بینید که ما هر روز آمار را اعلام می‌کنیم و این در حالی است که خیلی از کشورها آمار را نه تنها نمی‌گویند بلکه یک مقام سیاسی را با کلی دستورالعمل و چارچوب می‌آورند تا آن چیزی که خودشان دلشان می‌خواهد بگویند.

وی افزود: وزیر بهداشت طبق هیچ قانونی مجبور نیست به شورای شهر برود و بخواهد برای آنها آمار اعلام کند، وزارت بهداشت به مجلس و قوه قضائیه و نهادهای بالادستی پاسخگو است و اینکه می‌گویند ما آمار سیاسی اعلام می‌کنیم را کاملاً رد می‌کنم.

جهانپور ادامه داد: در هیچ کشوری اطلاعات و آمار را از گورستان ها و بهشت زهرا نمی‌گیرند و اعلام کنند و نه تنها مرجع ذی صلاح و رسمی برای اعلام آمار وزارت بهداشت است. باز هم خواهش می‌کنم درمان و بهداشت را سیاسی نکنند هرچند برخی از سیاسیون علاقه دارند به این حوزه ورود کنند. برخی از دوستان سرمایه اجتماعی را مورد هدف قرار گرفتند و دارند با آمار و مسائل کرونایی مردم را اذیت می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: فاصله گذاری هوشمند به معنای عادی سازی امور نیست چراکه شرایط، شرایط عادی بودن نیست، ما تلاش می‌کنیم با ارئه آمار به مردم یادآوری کنیم که هنوز خطر وجود دارد و اصلاً نمی‌خواهیم بگوییم که شرایط عادی است، چراکه از هر ۱۱ نفری که در ایران فوت می‌کند یک نفر به دلیل ابتلاء به کرونا است و این یعنی شرایط عادی نیست.

وی گفت: ما نمی‌توانیم آمار و ارقام دلخواه افراد را بسازیم، اینکه امروز آمار ما پایین‌تر از دیروز بوده است به خاطر دل کسی نیست و تنها واقعیت است.

جهانپور در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه رئیس سازمان غذا و دارو گفته است ما هیچ گونه واردات داروهای مربوط به کرونا نداریم اما هلال احمر اعلام کرده دو محموله داروهای کرونا در حال وارد شدن به کشور است. آیا هلال احمر بدون مجوز وزارت بهداشت واردات انجام می‌دهد، تصریح کرد: بحث اصلی این است که داروی کرونای یعنی چه، امروز بنا بر شواهدی است که برخی از داروها برای این بیماری کارایی دارد نه اینکه داروی این بیماری است. البته هر دارویی که برای درمان کرونا لازم باشد، تولید داخل می‌شود. شاید یک دارویی وارداتی باشد و برخی مواقع برای بیماران کرونایی هم استفاده شود ولی نمی‌توان گفت که به دلیل اینکه این دارو وارداتی است، پس داروی درمان کرونا را وارد می‌کنیم.

وی گفت: یکی دو مورد دارو هست که در طرح‌های مطالعاتی انجام می‌شود که در پروتکل‌ها نیست لذا شاید این داروها وارداتی باشد اما به دلیل داروی وارداتی کرونایی نمی‌توان آنها را نام گذاری کرد، الان دارویی که برای درمان کرونایی ها مصرف می‌شود داروی وارداتی نیست و تمامی داروها تولید داخل است.

جهانپور در پاسخ به این پرسش که چرا آمار فوتی‌های مبتلا به کرونا توسط برخی پزشکان یا افراد غیر کارشناس اعلام می‌شود و این افراد تلاش می‌کنند آمارهای رسمی را زیر سوال ببرند و وزارت بهداشت تاکنون اقدامی انجام نداده است، گفت: برای بیان علت فوتی‌های مبتلا به کرونا نیازمند متخصصین هستیم و این آمار توسط کارشناسان اعلام می‌شود. برخی واکنش‌های وزارت بهداشت را تحمل نمی‌کنند اگر تخلفی در حال انجام است نهادهای نظارتی باید رسیدگی کنند، ما از تلاش همکارانمان دفاع می‌کنیم و داروغه شهر نیستیم با صراحت و صداقت آمار را تقدیم مردم خواهیم کرد فهم اینکه سیاسیون چرا علاقه‌ای به این آمار دارند برای ما سخت است و من درباره چیزی که متوجه نمی‌شوم اظهار نظر نمی‌کنم، ظاهراً ما باید هر حرف ضد و نقیض بی پایه را بشنویم و اشاره‌ای به این اظهارات نکنیم.

وی گفت: قرار نیست سلامت را به سیاست پیوند بزنیم و باید مانع این موضوع شویم، برای بقیه موارد دستگاه‌های مربوطه وظیفه خود را انجام خواهند داد.

جهانپور درباره عادی شدن پذیرش بیماران در بخش‌های آی سی یو بیمارستان‌ها با وجود افزایش ترددها در شهر تهران، گفت: امروز بیش از هزار تخت به نسبت روزهای اول برای خدمت به بیماران مبتلا به کرونا افزوده شده است و امروز با کاهش تعداد موارد بستری مبتلا به کرونا در آی سی یو مواجه هستیم و قاعدتاً نیاز به این تخت‌ها برای این بیماران کاهش پیدا می‌کند لذا از آی سی یو برای بیماران غیر کووید ۱۹ استفاده می‌شود و در صورت نیاز مجدد تغییر کاربری با فوریت انجام خواهد شد و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

انتهای پیام/

نظر شما