خراسان شمالی-رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: صاحبان کارخانه‌ها و صنایع تبدیلی استان تنها ۱۰ درصد از محصولات تولیدی این استان را به‌صورت قراردادی از کشاورزان خرید می‌کنند و ۹۰ درصد دیگر از طریق عرضه و تقاضا به فروش می‌رسد.

کارخانه‌های خراسان شمالی تنها ۱۰درصد محصولات کشاورزان را می‌خرند

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی، عبدالله یوسفی برافزایش خریدهای قراردادی محصولات کشاورزی از سوی کارخانه‌ها و صنایع تبدیلی تأکید کرد و اظهار داشت: باید این مهم را در بین کشاورزان، صاحبان صنایع و واحدهای تولید نهادینه‌سازی کنیم تا کشاورز با خیال آسوده محصولات خود را کشت کند.

وی افزود: هم‌اکنون کشاورزان این استان درکشت گندم آسوده‌خاطر هستند زیرا که دولت تمامی محصولات آنان را به‌صورت تضمینی خریداری می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: همچنین چغندرکاران این استان نیز برای فروش محصولات خود با کارخانه قند قرارداد می‌بندد، این کشاورزان هم از فروش محصولات خود مطمئن هستند.

یوسفی گفت: هم‌اکنون باید سایر محصولات کشاورزی استان ازجمله گوجه‌فرنگی، پیاز، تولیدات علوفه‌ای نیز به‌صورت قراردادی باشد.

وی افزود: درکشت قراردادی خیال کشاورز از فروش محصول آسوده است و همچنین صنایع و واحدهای تولیدی نیز مواد اولیه موردنیاز خود را بدون دغدغه فراهم می‌کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از واحدهای دام‌پروری در سطح استان خواست تا در خصوص تأمین خوراک دام موردنیاز با کشاورزان قرارداد ببندند و گفت: کشت علوفه برای کشاورزان صرفه اقتصادی وجود دارد اما بعضاً در برخی از سال‌ها با مشکل مواجه می‌شوند و دامپروران نیز در برخی از سال‌ها برای خرید علوفه با دغدغه مواجه هستند بنابراین از این قشر می‌خواهیم که برای تأمین علوفه موردنیاز با کشاورزان قرارداد داشته باشند.

یوسفی بابیان اینکه در خصوص کشت محصولات کشاورزی قانون و الزامی وجود ندارد افزود: کارشناسان برای کشت محصولات تنها به کشاورزان می‌توانند توصیه داشته باشند اما از این قشر می‌خواهیم که به سمت فروش قراردادی بروند زیرا که هرساله از ناحیه نبود تقاضا، کمبود صنایع تبدیل و تکمیلی و پایین آمدن قیمت‌ها متضرر می‌شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.