۸ تیر

کارشناس نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، قدیمی ترین نسخه «عیون اخبارالرضا(ع)»؛ اثر منسوب به امام رضا(ع) را که در گنجینه مخطوطات کتابخانه رضوی موجود است، متعلق به دوره تیموری عنوان کرد.

۵۶۰ سال قدمت قدیمی ترین نسخه عیون اخبارالرضا(ع) موجود در گنجینه رضوی

به گزارش قدس آنلاین، سید رضا صداقت حسینی در باب این اثر گفت: عیون اخبارالرضا(ع) اثری ارزشمند مشتمل بر روایات و احادیث امام رضا(ع) و از معتبرترین منابع کتب روایی شیعه است که توسط ابوجعفر محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه قمی معروف به شیخ صدوق از بزرگترین محدثین قرن چهارم هجری نگاشته شده است.

وی، این کتاب را مشتمل بر ابواب مختلف در بیان زندگانی و اخلاق و سخنان حکمت آمیز حضرت رضا(ع) و علل و فلسفه برخی از احکام و دیگر امور عنوان کرد که در تمام احادیث آن اسنادها و سلسله روات ذکر شده است.

صداقت حسینی ادامه داد: بر این کتاب، شروح و حواشی و ترجمه های متعددی نوشته که با عناوین جنة السلام، تحفه ملکی، لوامع الانوار، زلال العیون، مجمع الانوار معرفی و شناسانیده شده اند.

این کارشناس نسخ خطی افزود: از کتاب عیون اخبارالرضا(ع) ۲۹۶ نسخه خطی در کتابخانه های ایران وجود دارد که در حال حاضر، قدیمی ترین نسخه خطی این اثر، در مابین کتابخانه های ایران در کتابخانه دانشگاه تهران وجود دارد و در شعبان ۷۵۶ به خط نسخ مُعرب یحیی بن حسنویه بن حسین کتابت شده است.

وی همچنین به وجود نسخه های خطی ارزشمند این اثر در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی اشاره داشت و گفت: در مرکز نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی ۶۹ نسخه خطی از این کتاب وجود دارد که قدیمی ترین آن مربوط به دوره تیموری است و به خط نسخ لطف الله بن تونی در محرم ۸۸۱ در ۲۲۰ برگ ۲۱ سطری کتابت شده و توسط سید احمد ترابی در خرداد ۱۳۵۶ وقف کتابخانه آستان قدس رضوی شده است.

صداقت حسینی ادامه داد: این نسخه که قدیمی ترین نسخه خطی گنجینه رضوی بوده به لحاظ تاریخ کتابت، ششمین نسخه خطی در کتابخانه های ایران است.

وی به نسخه خطی قدیمی دیگری از این اثر اشاره داشت و گفت: نسخه دیگری از این کتاب مربوط به دوره صفوی بوده که در سال ۹۵۷ هجری کتابت شده و به خط نسخ محمد بن حسین غفاری در گنجینه نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

منبع:

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.