رییس جمهور گفت: باید به شرایطی برسیم که سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت ما بگویند که واکسنی وجود دارد که اولاً موثر است، بی‌خطر است و تا مدتی ماندگاری دارد و حفظ می‌کند. همین چند روز پیش سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که ما تا مهار کامل این ویروس دو سال فاصله داریم.

هنوز با اطمینان راجع به هیچ واکسنی نمی‌توان سخن گفت/ پروتکل‌های بهداشتی حداقل تا پایان سال ادامه دارد

به گزارش قدس آنلاین، حجت الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی طی سخنانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به فرارسیدن روز پزشک اظهار کرد: امسال یک تبریک جانانه تری را باید تقدیم پزشکان جامعه کنیم. همیشه پزشکان ما در خط مقدم سلامت مردم بودند و همیشه تلاش کردند و به قسم خود پایبند بودند. پزشکان عزیز ما کار خود را به عنوان یک شغل تلقی نمی‌کردند بلکه به عنوان یک وظیفه و تلاش عاشقانه برای سلامت مردم تلقی می‌کردند.  

وی افزود: ما الان وارد شهریور شدیم و ۶ ماه با این ویروس مقابله کردیم و وارد ماه هفتم شدیم. در این مقابله مدافعان سلامت کار بسیار بزرگی انجام دادند اعم از پزشک، پرستار، بهیار و همه‌ آنهایی که تلاش می‌کنند در بخش‌های مختلف. یک زنجیر به هم پیوسته است و همه را به عنوان خط مقدم مدافعان سلامت مردم می شناسیم و می‌خواهیم از عزیزانی که شبانه روز در زمینه این بیماری تلاش کردند، تجلیل کنیم.

 روحانی تاکید کرد: حتی استادان و افرادی که می توانستند حضور نداشته باشند اما برای دلداری بقیه آمدند و تلاش کردند. همه پزشکانی که ممکن است به طور معمول رشته پزشکی آنها اپیدمی و عفونی نبوده اما در عین حال آمدند و کمک کردند از همه‌ آنها سپاسگزاری و تشکر می‌کنیم و روز پزشک را به همه‌ آنها تبریک می‌گوییم.

 وی با بیان اینکه امروز در جلسه ستاد ملی به عنوان نمونه سه خانواده از خانواده‌های پزشکانی که جان خود را فدا کرده و به شهادت رسیده بودند، دعوت شد اظهار کرد: از آنها به عنوان نمونه تجلیل و تشکر شد. البته تجلیل و تشکر ما نسبت به همه خانواده‌های عزیز است. ما باید تواضع کنیم در برابر همه خانواده‌هایی که صبر و تحمل کردند.

رییس جمهور با یادآوری کمک‌های پزشکان به جبهه‌ها در دوران جنگ هشت‌ ساله، گفت:‌ در آن زمان وقتی به جبهه می‌رسیدیم، جراحان مشغول عمل جراحی بودند و شاید برخی از آنها ۴۸ ساعت نمی خوابیدند و مرتب در اتاق عمل بودند و جان رزمندگان زیادی را نجات دادند. پزشکان، جراحان و پرستاران کار بزرگی در آن ۸ سال انجام دادند و شرایط امروز در مقابله با کرونا نیز شبیه همان روزهاست.

روحانی با تاکید بر اینکه امروز هم به فداکاری و ایثار همان زمان نیاز داریم، ادامه داد: ممکن است امروز خمپاره و بمب و کاتویوشای دشمن نزدیک ما نباشد، اما وقتی این همه بیمار وجود دارد، در مجموع شرایط به یک مرز خطرناک در میدان جنگ شباهت دارد.

وی اظهار کرد: موج اول در نوع خودش سخت بود برای اینکه با این ویروس و خطرات آن و این که چه نوع دارو و درمانی می‌تواند مفید باشد یا چه مراقبتی اهمیت بیشتری دارد، آشنا نبودیم، پس از اسفند تا اواخر فروردین، دو ماه بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم.

رییس جمهور یادآور شد: موج دوم کرونا اما از اواخر خرداد آغاز شد و تمام تیر و مرداد ماه را هم در بر گرفت، این موج تا حدی با موج اول متفاوت بود، به طوری که این موج وسیع‌تر و سنگین‌تر بود و ویروس مهاجم‌تر شده بود.  

وی با اشاره به آماری از جانباختگان کرونا در مدت اخیر اظهار کرد: در میان جانباختگان، جوانان در سنین ۳۰ تا ۴۰ سال را مشاهده می کنیم، در حالی که در موج اول این آمار کم بود اما در موج دوم بیشتر شده است و علاوه بر این در موج دوم استان‌های زیادی درگیر شده اند.

روحانی تصریح کرد: اگر یک یا دو استان درگیر باشند راحت‌تر می‌توان مدیریت کرد، اما گاهی از ۳۱ استان، بیش از ۲۰ استان درگیر بیماری هستند، آن وقت شرایط دیگر متفاوت می‌شود.

رییس جمهور گفت: البته کار مهمی است که شما یک جمعیت عظیمی را در سالن‌های متعدد جمع می‌کنید و این‌ها می‌خواهند امتحان دهند. اگر مراقبت نشود، کاملاً نگرانی درست است و این نگرانی وقتی مرتفع می‌شود که مراقبت کامل صورت گیرد.

وی افزود: اگر آزمون‌ها را با سلامت پشت سر گذاشتیم و امروز هم آخرین مرحله را پشت سر می‌گذاریم، این هم با همکاری وزارت بهداشت و علوم، داوطلبان و خانواده‌های آنان انجام شده و همه دست به دست هم دادیم. در جلسه ما گزارش شد که امسال نسبت به سال قبل فضا برای برگزاری آزمون دوونیم‌ برابر شده است. این کار سخت است و ۷ هزار و ۳۰۰ نفر نظار پزشکی در آن حضور داشته‌اند که کار بسیار بزرگی بوده و من بسیار سپاسگزاری می‌کنم. آماری هم ارائه شده که خود دواطلبان رضایت داشته‌اند.

روحانی گفت: من تشکر می‌کنم که اگر کسی مبتلا بوده است شرایطی برایش در نظر گرفته شده که بیاید امتحان دهد و کسی که در بیمارستان بستری بوده، به او هم به شکلی دیگر اجازه آزمون داده‌اند. فکر نمی‌کنم در کشورهای دیگر اینطور دلسوزانه چنین کارهایی انجام شود.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ناشناخته بودن کرونا، ادامه داد: در طول این شش‌ماه داروهای بسیاری در کشورهای مختلف امتحان شد اما با این حال می‌بینیم که حرف‌های متضادی گفته می‌شود. یکی می‌گوید این دارو مفید است یکی میگوید مضر است. یکی می‌گوید این دارو پیشگیری می‌کند یکی می‌گوید اصلا پیشگیری هم نمی‌کند.

وی با بیان اینکه بخش‌های تاریک و ناشناخته این بیماری هنوز زیاد است، اظهار کرد: برای واکسن این بیماری خیلی تلاش شده است. کشورهای مختلف کار خود را شروع کرده‌اند و برخی از فاز اول و برخی از فاز دوم سخن می‌گویند. معروف است که ۱۸۰ مرکز در دنیا مشغول ساخت واکسن هستند، البته رقم‌های بالاتر از این هم وجود دارد اما هنوز با اطمینان راجع به هیچ واکسنی نمی‌توان سخن گفت و هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم.

روحانی تصریح کرد: باید به شرایطی برسیم که سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت ما بگویند که واکسنی وجود دارد که اولاً موثر است، بی‌خطر است و تا مدتی ماندگاری دارد و حفظ می‌کند. همین چند روز پیش سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که ما تا مهار کامل این ویروس دو سال فاصله داریم.

رییس جمهور با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی گفت: ادارات ما هم باید به همین شکل رفتار کنند. مسئولان اداری باید به ادارات بگویند که این پروتکل‌ها مال تیر و مرداد فقط نبوده و نیست. این تا پایان سال حداقل ادامه دارد. ما زمانی می‌گفتیم هر هفت دقیقه یک فوتی داریم، ممکن است فردا به هر پانزده دقیقه یک فوتی برسیم، یا در هر بیست دقیقه یک فوتی باشد اما نباید دلیل شود که دستورالعمل‌ها را کنار بگذاریم.

روحانی تصریح کرد: اگر باز هم رعایت پروتکل‌ها شل شود باز هم شاهد شیوع مجدد می‌شویم. برخی می گویند پیک سوم در راه است. باید گفت که این دست خود ماست.

وی یادآور شد: من مجدداً دو چیز را اینجا تاکید می‌کنم، یکی دولت الکترونیک و دیگری سلامت الکترونیک. این دو امر بسیار برای ما مهم است. در دولت الکترونیک مردم از خانه خارج نمی‌شوند، به بانک، اداره ثبت و دیگر ادارات نمی‌روند و از خانه مشکل خود را حل می‌کنند.

رییس جمهور تاکید کرد: من باز هم می‌گویم، اگر اداره‌ای کاری را بشود از فضای سایبری انجام دهد اما به طرف بگوید که باید حضوری بیایی، این باید حتماً تنبیه شود. از آن تنبیه‌هایی که انفصال سه‌ماهه و شش‌ماهه بود.

روحانی یادآور شد: آن دفعه هم گفتم اگر کسی مردم را وادار می‌کند که بیایید. مردم را به جامعه می‌کشاند، وقت‌شان را صرف می‌کند و می‌گوید توی صف این اداره بایستید، با او برخورد شود.

وی افزود: در بخش سلامت هم همینطور است. پرونده سلامت الکترونیک هم به خوبی پیش رفته است. از آقای نمکی و آقای جهرمی تشکر می‌کنم و می‌خواهم ما هرچه سریع‌تر مسیر سلامت الکترونیک را به پایان برسانیم. نسخه‌ها الکترونیکی داده شود و مردم جز در موارد ضروری نیازی نداشته باشند که در مراکز درمانی حاضر شوند.

رییس جمهور تصریح کرد: من می‌دانم این کار سخت است. می‌دانم برخی بخش‌ها زیربار نمی‌روند. می‌دانم بخشی از ادارات ما نیاز به حضور دارند. نعوذ بالله برای برخی از امور خلاف قانون! می‌دانم برخی از شهرداری‌ها نیاز به حضور دارند، اما ما باید برخورد کنیم.

روحانی گفت: اگر می‌خواهیم با فساد برخورد کنیم، جا و زمانش همینجاست. موقعیتش همین الان است. بیاییم همه را تا جایی که امکان دارد محدود کنیم مگر مواردی که حضور ضرورت دارد و آن بحث دیگری است.

وی با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراسم سوگواری محرم اظهار کرد: برای ما مهم است که محرم پرشوری را بگذرانیم اما بعد از عاشورا و یکی‌دو هفته که گذشت شاهد بالارفتن آمار و نمودارهای ابتلا در هیچ نقطه‌ای نباشیم و پیک جدیدی شروع نشود. آنجا نقطه افتخار برای ما است.

رییس جمهور گفت: من برای ماه محرم به وزیر ارتباطات تأکید می‌کنم که روی افزایش پهنای باند و دسترسی به اینترنت در تمام کشور کار کند. الان همه تکایا و حسینیه‌ها آدرسی می‌دهند تا در فلان شبکه سایبری مداحی و سخنرانی ما را تماشا کنید. پس باید پهنای باند ما ظرفیت لازم را داشته باشد.

 روحانی در پایان گفت: من از وزیر ارتباطات می‌خواهم که در این مدت به هیچ مسئولی در این زمینه مرخصی داده نشود باید در تاسوعا و عاشورا سر کار باشند و مراقبت کنند چون این کار دادن مرخصی می‌تواند برنامه‌ریزی‌های عزاداری را مختل کند چرا که همه بر شبکه‌های مجازی و پخش از طریق آن حساب کرده‌اند و البته صداوسیما هم در این زمینه کار خودش را انجام می‌دهد.

انتهای پیام

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.