رییس پلیس راهنمایی و رانندگی خراسان ‌رضوی گفت: حدود نیمی از جان باختگان سوانح رانندگی پنج ماه نخست امسال در مشهد عابر پیاده و ۱۲ درصد آنان معتاد متجاهر بودند.

۱۲ درصد فوت شدگان حوادث رانندگی در مشهد معتاد متجاهر هستند

به گزارش قدس آنلاین، سرهنگ حمیدرضا دهنوی  اظهار کرد : طی این مدت ۴۹ درصد جانباختگان سوانح رانندگی در مشهد عابر پیاده، ۳۶ درصد موتورسوار، ۱۳ درصد سرنشین خودرو و ۲ درصد نیز دوچرخه سوار بودند و در این سوانح عابران پیاده و موتورسواران دو گروه پرخطر محسوب می‌شوند.

وی ۴۱ درصد جانباختگان تصادفات در مشهد را مربوط به معابر اصلی و بزرگراه‌های شهری دانست و ادامه داد: از دو راهی غدیر تا میدان سپاد معابر بحرانی برای تلفات انسانی می‌باشند و در این بین معتادان متجاهر نیز به مشکل عمده تبدیل شده‌اند بطوریکه بیشترین میزان تردد این معتادان در محدوده بلوار بابا نظر بوده است.  

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی خراسان ‌رضوی گفت: تاکنون پنج طرح جمع آوری معتادان متجاهر در مشهد انجام شده و همین اقدام مقداری به کاهش فوتی‌های این قشر منجر شده است ، همچنین شهرداری وعده داده پایان مهرماه از محدوده پل عباسپور تا ورودی پنجتن در این شهر به طول سه کیلومتر نرده فلزی به ارتفاع ۱۷۰ سانتیمتر نصب کند.

کاهش ۶ درصدی جانباختگان ناشی از تصادفات 

وی افزود: در مجموع طی مدت یاد شده مجروحین ناشی از حوادث رانندگی در این استان ۲۷ درصد و شمار جان باختگان ۶ درصد کاهش یافته است که این آمار در مشهد برای مجروحین ۲۸ درصد و جانباختگان سه درصد کاهش داشته است. 

سرهنگ دهنوی وضعیت بزرگراه ها را در خصوص تصادفات منجر به فوت نامناسب دانست و ادامه داد: کاهش سه درصد فوتی در مشهد شکننده است و با توجه به کاهش ترددها در شرایط شیوع کرونا این ارقام نشان می‌دهد سرعت رانندگی افزایش یافته است، آمار فوتی مجروحان در بیمارستان در مشهد با افزایش همراه بوده که نشان می‌دهد سرعت رانندگی به خاطر خلوتی معابر در مشهد افزایش داشته و منجر به تصادف شدید شده است.
وی گفت: ۱۶۵ نقطه پرتصادف در استان شناسایی شده که از این تعداد ۶۱ نقطه مربوط به شهر مشهد است.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی خراسان ‌رضوی همچنین بر لزوم اجری طرح های هوشمند برای نظارت بر تردد ناوگان سبک و سنگین در مشهد تاکید کرد و افزود: فعال شدن نظارت با سامانه های ترافیکی و دوربین‌های کنترلی و آگاهی رانندگان از این سامانه ها دستکم موجب کاهش ۳۰ درصدی تردد ناوگان باری برون شهری از درون کلانشهر مشهد خواهد شد.

نوبت دهی اینترنتی مراکز تعویض پلاک در مشهد

وی ادامه داد: با توجه به ضرورت رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی و طرح فاصله گذاری اجتماعی در مراکز تعویض پلاک استان، مردم رضایت نسبی خود را از این مراکز اعلام کرده‌اند و در راستای تاکید فرماندهی راهنمایی و رانندگی کشور از اول مهر ماه نوبت دهی ۲ مرکز تعویض پلاک در مشهد اینترنتی خواهد شد.

سرهنگ دهنوی با بیان اینکه ۱۱۰ دوربین کنترلی و ۴۵۰ دوربین نظارتی برای ترافیک شهری در مشهد فعال است گفت: تخلفات ساکن یا جریمه خودروهای متوقف شده در معابر پرتردد مشهد با ۲ دستگاه خودرو دوربین دار پلیس رصد شده و با ثبت این موارد، تخلفات به مرکز ارسال و اعمال قانون خواهد شد.

سرویس مدارس کنترل می‌شود

وی به طرح ویژه پلیس راهنمایی و رانندگی در بازگشایی مدارس اشاره کرد و افزود: در سال تحصیلی گذشته ۱۰ هزار و ۸۵۹ سرویس مدرسه در استان به کار گرفته شد که در حال حاضر به صورت جدی پیگیر هستیم آمار سرویس مدارس در سال تحصیلی جاری نیز قطعی شود تا طرح های ویژه و هوشمند در این خصوص اعمال گردد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی خراسان ‌رضوی ادامه داد: کنترل و نظارت شیوه نامه های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در سرویس مدارس مورد توجه است و با فراهم شدن آمار و قطعی شدن تعداد سرویس‌ها سوار کردن بیش از سه دانش آمور در خودروهای سواری، بیش از ۱۰ دانش آموز در مینی‌بوس و بیش از پنج دانش آموز در خودروهای ون ممنوع خواهد شد.
وی گفت: سال گذشته تعداد تصادف جرحی دانش آموزان در این استان ۱۵ فقره بود و تصادف منجر به فوت دانش آموزان گزارش نشد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.