۲۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۶
کد خبر: 732520

سواد امنیتی در "خانه امن"

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

۱_ به این گذاره سخت پایبندم که در کنار خواندن کتاب خوب باید فیلم خوب و سریال خوب را هم دید.
 آگاهی ، اطلاعات ، دانش و بینش اگربا جاذبه های بصری و رویکرد هنرمندانه همچون فیلم و سریال همراه باشد نقش ماندگار تری به خود می گیرد.گاهی اثر فیلم و سریال خوب از کتاب هم بیشتر است، هر چند اصالت با کتاب است.

۲_ یکی از سواد های مورد نیازعموم طبقات جامعه که ضرورت آن درعصر ترک تازی فضای مجازی و دوره شیطنت های مدرن و خاص دشمن بیشتر احساس می‌شود"سواد امنیتی" است.
مباحثی همچون آشنایی با تکنیک های ارتباطی و رفتار سازمان های جاسوسی در فرایند فریب افراد، اقدامات نرم استکبار در عرصه نفوذ فرهنگی ،جاسوسی تلفنی ،سوءاستفاده‌ از هویت‌های جعلی، جذب نخبگان، هدیه، تسهیلات، دعوت و ارتباطات دوستانه برای اقدامات خرابکارانه و جاسوسی که بایدبه نحو لازم پیرامون آنها اطلاعات و آگاهی لازم کسب شود.
 آشنایی با شیوه‌های نفوذ دشمن و اطلاعات اولیه از هرگونه سوژه های خرابکارانه و حتی گزارش‌ اتفاقات مشکوک ضد امنیتی به نهادهای امنیتی از جمله مواردی است که در صورت دارا بودن "سواد امنیتی" محقق می شود .این آگاهی و سواد را می‌توان از دو راه به مخاطب منتقل کرد:کتاب و فیلم.
۳_"خانه امن"، سریال پربیننده ای که این شب‌های کرونایی میهمان خانه های ایرانی است، از جمله مجموعه های تلویزیونی است که تلاش کرده با رعایت طبقه بندی حفاظتی و امنیتی به آموزش هنرمندانه "سواد امنیتی"به مردم بپردازد.
این سریال با درون مایه امنیتی و جاسوسی ونیم نگاهی هم به  فسادهای اقتصادی داخلی دارد و تهدیدات داعش ،چگونگی طراحی کشورهای غربی و کمک‌های مالی منطقه‌ای به این گروه تروریستی را به تصویر کشیده است.
 هرچند خط اصلی قصه این سریال سناریوی آمریکا برای ناامنی خانه اما ایرانی هاست و از این منظر جعبه سیاه تروریسم را هم باز میکند.

 تصویر کشیدن رشادت های سربازان گمنام امام زمان"عج" در ماموریتهای خطیر داخلی و خارجی و حفظ و گسترش امنیت عمومی و حمایت از شهروندان ایران اسلامی توسط دستگاه امنیتی کشور وهشدار نسبت به آسیب پذیری های امنیتی و همچنین سختی‌های کار "مدافعان امنیت کشور"در حیطه فردی و خانوادگی شان از دیگرنقاط برجسته سریال" خانه امن" است.

۴_مهمترین آگاهی های امنیتی و اطلاعاتی که مورد نیاز شهروندان اعم از کارمندان دولت و شهروندان عزیز می باشد باید در قالب"سوادامنیتی" ارائه شود چراکه هوشیاری و حساسیت مردم نسبت به وقایع امنیتی ، شکست توطئه‌های دشمنان این مرز و بوم را در پی دارد. برای جامعه نعمتی بالاتر و ارزشمندتر از امنیت وجود ندارد و مهم اینکه امنیت نیز تصادفی نیست بلکه محصول آگاهی و"سواد امنیتی"است. در تمام کشورهای توسعه یافته،همکاری با دستگاه‌های امنیتی  که ناشی از"سوادامنیتی: شهروندان است یک فرهنگ عمومی و برخاسته از احساس نیاز عمومی به امنیت پایدار می باشد.
" خانه امن" در راستای آموزش "سواد امنیتی" شهروندان در یک سکانس جذاب آموزش می‌دهد که هرگونه اتفاق مشکوک امنیتی را به تلفن ۱۱۳ گزارش دهند .قطعا امنیت ملی درگرو مشارکت آحاد جامعه در تامین امنیت عمومی است.
اگر"سوادامنیتی" شهروندان و مشارکت آنان در امنیت عمومی بالابرود چه بسا بسیاری از اقدامات خرابکارانه خنثی شده و توطئه های بزرگ نقش بر آب شود و این مهم در سریال "خانه امن" به درستی به آن پرداخته شده است.
درود خدا بر امام راحل عظیم الشان که فرمودند "امروز بایدهمه شما مردم سازمان اطلاعات باشید".
۵_با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عزیز امنیت کشور به همه مدافعان امنیت و سربازان گمنام امام زمان "عج" ادای احترام نموده و به عنوان یک فعال فرهنگی از همه عوامل ، دست اندرکاران و بازیگران سریال خانه امن که یک سریال آموزنده وارتقاء بخش در جهت "سوادامنیتی" را به خانه های مردم بردند صمیمانه قدردانی می‌کنم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.