قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به شیوع سرطان‌های متعدد گفت: ۴۰ درصد سرطان‌ها با خودمراقبتی قابل پیشگیری هستند.

۴۰ درصد سرطان‌ها با خودمراقبتی قابل پیشگیری هستند

به گزارش قدس آنلاین، سیدکاظم فرهمند با اشاره به اینکه وظیفه اصلی حوزه بهداشت پیشگیری از مرگ‌های زودرس و کاهش از کارافتادگی‌ها و ارتقاء کیفیت زندگی جامعه است اظهار کرد: با اصلاح شیوه زندگی و خود مراقبتی ۴۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری است.

فرهمند خاطرنشان کرد: با برنامه‌های آموزشی که در حوزه بهداشت اجرایی شده است تلاش براین است که مردم به درجه‌ای از خود مراقبتی برسند که بتوانند در مقابل ابتلاء به بیماری‌ها از خود محافظت کنند.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی راهکارهایی را جهت پیشگیری از سرطان ارائه نموده که در صورت رعایت این موارد توسط افراد می‌توان علی رغم وجود عوامل ژنتیکی تا حدودی از ابتلا به سرطان پیشگیری کرد.

وی عدم استعمال دخانیات، فعالیت بدنی منظم، کنترل و متعادل نگاه داشتن وزن بدن، تغذیه مناسب با تاکید بر مصرف کافی میوه و سبزی، محافظت در برابر عفونت‌ها، محافظت از پوست در برابر پرتوهای خورشید، داشتن سلامت روانی، زندگی اجتماعی سالم و تشخیص زودهنگام را از راهکارهای ده گانه سازمان بهداشت جهانی در راستای پیشگیری از سرطان برشمرد.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۸ میلادی ۷.۶ میلیون مرگ ناشی از سرطان ( ۱۳ درصد کل مرگ‌ها) ثبت شده است که از این تعداد حدود ۷۰ درصد از کل مرگهای با علت سرطان در کشورهای بادرآمد پایین و متوسط اتفاق می‌افتد.

وی سرطان‌های معده، پوست، پروستات و کولورکتال را در مردان و سرطان‌های پستان، پوست، مری و کولورکتال در زنان را از سرطان‌های شایع در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد ذکر کرد و گفت: در حال حاضر براساس برنامه ایراپن سه سرطان پستان، روده بزرگ و دهانه رحم در دانشگاه مشهد مورد غربالگری و تشخیص زودهنگام قرار می‌گیرد.

فرهمند خاطرنشان کرد: بر همین اساس در مورد سرطان پستان تمام زنان ۳۰ تا ۵۹ ساله بصورت سالانه توسط ماماهای مستقر در مراکز خدمات جامع سلامت مورد معاینه پستان قرار گرفته و در صورت داشتن مشکل به سطح دو ارجاع می شوند.

وی افزود: در مورد سرطان سرویکس یا دهانه رحم نیز زنان ۳۰ تا ۵۹ ساله مورد تشخیص زودهنگام و غربالگری قرار می گیرند و در صورت داشتن مشکل به سطح دو ارجاع می شوند. همچنین در مورد سرطان کولورکتال (روده بزرگ) جهت افراد ۵۰ تا ۷۰ ساله تست فیت (خون مخفی در مدفوع) انجام می شود و در صورت مثبت بودن تست فیت و یا سابقه فردی یا خانوادگی مثبت به سطح دو ارجاع  می‌شوند.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.