شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۵

بایدن از پوتین برای شرکت در نشست تغییرات اقلیمی دعوت کرد

سخنگوی کرملین تأیید کرد که دعوتنامه رئیس جمهوری آمریکا برای شرکت ولادیمیر پوتین در نشست سران درباره تغییرات اقلیمی دریافت شده و جزییات آن از طریق سفارت دو کشور در مسکو و واشنگتن در حال پیگیری است.

بایدن و پوتین

قدس آنلاین؛ به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»،"دیمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که دعوتنامه "جو بایدن" رئیس جمهوری آمریکا برای رئیس جمهور "ولادیمیر پوتین" در خصوص شرکت در نشست سران مجازی برای بررسی وضعیت تغییرات اقلیمی دریافت شده و جزییات این مسئله از طریق کانال‌های دیپلماتیک در حال پیگیری است.

سخنگوی کرملین در پاسخ به سئوالی در این باره گفت: «بله، درست است. این دعوتنامه بدست ما رسیده است. فعلا جزییات آن مشخص نیست و در حال حاضر از کانال‌های دیپلماتیک، از طریق سفارت ما در واشنگتن و سفارت آمریکا در مسکو در حال پیگیری است و طرف روسی سعی دارد جزییات آن را مشخص کند که این نشست به چه صورت بوده و چه کسانی در آن شرکت خواهند کرد.»

چند روز قبل برخی منابع خبری اعلام کرده بودند که روسیه دعوتنامه بایدن برای شرکت در نشست سران درباره تغییرات اقلیمی را دریافت کرده است و تدارکات برای حضور ولادیمیر پوتین در آن آغاز شده است. هفته گذشته کاخ سفید اعلام کرده بود که جو بایدن ۴۰ نفر از رهبران جهانی، از جمله روسای جمهوری روسیه و چین را برای شرکت در نشست سران در خصوص بررسی تغییرات اقلیمی زمین که قرار است در تاریخ ۲۳-۲۲ آوریل (۴-۳ اردیبهشت ماه) برگزار شود، دعوت کرده است.  

پوتین این هفته در مسکو با پاشینیان دیدار خواهد کرد

سخنگوی کرملین همچنین اطلاعات منتشره درباره سفر "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان به مسکو در تاریخ ۷ آوریل (چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه) را تأیید کرد و گفت که ولادیمیر پوتین در دیدار با پاشینیان، درباره روند اوضاع کنونی در منطقه قره باغ کوهستانی و همچنین روند انتخابات پیش از موعد پارلمانی در ارمنستان گفتگو خواهد کرد.

به گفته پسکوف، در دیدار پوتین و پاشینیان، در وهله نخست، روند اجرای توافقات سه جانبه روسیه-ارمنستان-آذربایجان در خصوص پایان درگیری‌های مسلحانه در قره باغ و حل و فصل مشکلات انسانی و اقتصادی در این منطقه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ضمن اینکه، طرفین درباره تصمیم مقامات ایروان برای برگزاری انتخابات پیش از موعد پارلمانی به منظور حل و فصل بحران سیاسی بوجود آمده در ارمنستان و همچنین دورنمای روابط دو کشور نیز تبادل نظر خواهند کرد.

نظر شما