شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۷

اسحاق جهانگیری در مشهد:

افتخار نیست ملت در صف مرغ باشند/ گشایش‌های اقتصادی پیش روی ماست

معاون اول رئیس جمهور گفت: گشایش‌های اقتصادی را در پیش داریم چرا که دیپلماسی قوی داریم و دنیا می‌داند که با ملتی شریف رو به رو است؛ افتخار نیست در دوره مدیریت ما ملت در صف مرغ ایستادند.

جهانگیری

به گزارش قدس آنلاین، اسحاق جهانگیری صبح امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی اظهار داشت: در آغاز سال 1400 توفیق نصیب ما شد که به خراسان رضوی سفر کنیم که آرزوی هر ایرانی زیارت امام رضا علیه‌السلام است و خوشحالم که در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان در ابتدای سال جدید شرکت کردیم.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: امیدواریم سال جدید که سال پایان قرن گذشته هجری شمسی است، سالی برای گشایش‌های زیاد در ابعاد مختلف زندگی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مردم باشیم.

جهانگیری ادامه داد: آرزومندیم بخش زیادی از مشکلات و گرفتاری‌های موجود در زندگی ملت ایران کم شود.

وی با اشاره به اینکه 12 فروردین روزی بود که ملت ایران رأیی تاریخی در راستای تحقق استقلال و آزادی خودش داد که جمهوری اسلامی به طور قانونی با رای مردم تثبت شد اظهار داشت: این رفراندوم با تدبیر و اعتماد کامل امام خمینی(ره) به مردم با گذشت 50 روز از انقلاب شکوهمند اسلامی صورت گرفت و امیدواریم شعارهای امام راحل را بتوانیم  محقق کنیم.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی به فضل الهی در خراسان رضوی جدی گرفته شد خاطرنشان کرد: در اوایل دولت یازدهم هنگامی که 24 بند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ارائه شد، جلسه‌ای در دفتر مقام معظم رهبری برگزار و در همان جلسه انتظارات ایشان در حضور مسئولان بیان شد.

جهانگیری در ادامه با اشاره به اهمیت رخداد اقتصاد مقاومتی بیان کرد: استان‌ها و سایر نهاد و قوای سه گانه وقت خوبی برای تحقق رویکردهای اقتصاد مقاومتی گذاشتند.

وی بیان کرد: یکی از جهت گیری‌های اقتصاد مقاومتی این بود که اتکاء به درآمد نفتی کم شود و با تشکیل کارگروه‌ها سعی کردیم این موضوع را در حد توان اجرا کنیم و در نهایت سهم نفت در بودجه کمرنگ‌تر شد و مواردی مانند مالیات جایگزین آن شد.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مبنای اقتصاد مقاومتی این بود که اقتصاد کشور به درجه‌ای از تاب‌آوری برسد تا با وارد شدن شوک‌های خارجی دچار مشکل نشویم؛ تحریم‌ها طوری طراحی شده بود که ما نمی‌توانستیم به میزان لازم نفت بفروشیم و این تجربه سبب شد گلوگاه‌هایی که در دوره تحریم مورد فشار قرار می‌گیرند را شناسایی و بر روی آن متمرکز شدیم.

جهانگیری اظهار داشت: پروژه‌های اقتصاد مقاومتی را طراحی کردیم تا با تحقق و به نتیجه رسیدن آن، تاب آوری اقتصاد کشور به طور قابل توجهی زیاد شود تا در دوره تحریم دچار مشکل نشویم؛ یکی از مهمترین این پروژه‌ها، ستاره خلیج فارس بود.

وی گفت: بیش از 150 پروژه تعریف شد که به لطف خدا تعداد زیادی از آنها به نتیجه رسید؛ با کشورهای همسایه میادین مشترک زیادی داریم که یکی از  مهم‌ترین آنها، پارس جنوبی بود؛ در سال 92 قطری‌ها 2ونیم برابر ما برداشت می‌کردند که این سهم ملت ایران بود و امروز برداشت ما از قطر بیشتر شده است.

معاون اول رئیس جمهور عنوان کرد: خودکفایی گندم در سال 92 وجود نداشت و واردات می‌کردیم تا نان ملت تامین شود و در سال‌های فشار تحریم، یک الی 2 تن واردات صرفا برای افزایش ذخایر داشتیم؛ اقتصاد مقاومتی نعمتی بود که یک تفاهم بین نهادها و قوای سه گانه ایجاد کرد.

جهانگیری با اشاره به اینکه ایران از نظر حجم تولید ناخالص ملی جزو 20 اقتصاد برتر دنیاست و نمی‌شود آن را به طور سنتی اداره کرد تصریح کرد: هیچ جا گفته نشده که اقتصاد مقاومتی به معنای سختی کشیدن و ریاضت مردم است بلکه اقتصاد مقاومتی باید ظرفیت توسعه کشور را بالا ببرد؛ هیچ جا گفته نشده اقتصاد مقاومتی به معنای بی‌توجهی به رانت خواری، فساد و ویژه خواری است.

وی افزود: هنر مدیران کشور این است که بهترین بهره برداری را از فرصت‌های پیش آمده برای توسعه کشور کنند؛ هنر مدیریت این است نه عجله و نه فرصت سوزی تا کشور از تنگناهای ایجاد شده عبور کند و این توانایی در ایران وجود دارد تا با استفاده بهینه از فرصت‌ها،  تحریم‌های سنگینی که آمریکا ایجاد کرده را با همبستگی بی‌اثر کنیم.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: در سه سال گذشته با فشارهای ایجاد شده از سوی آمریکا که به برخورد نظامی انجامید و سردار ما را ترور کردند روبرو شدیم؛ اولین بار پس از جنگ جهانی دوم ایران پایگاه آمریکایی‌ها را با موشک زد و آمریکا از تبعات تصمیم خودش خبر داشت.

جهانگیری با اشاره به اینکه اقتصاد کشور از تنگناها در حال عبور است عنوان کرد: گشایش‌های اقتصادی را در پیش داریم چرا که دیپلماسی قوی داریم و دنیا می‌داند که با ملتی شریف رو به رو است؛ افتخار نیست در دوره مدیریت ما ملت در صف مرغ ایستادند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه خراسان رضوی مهمترین کانون توسعه کشور است اظهار داشت: بدون تردید همه ما وقتی تحت فشار قرار می‌گیریم به امام مهربانی ها متوسل می‌شویم؛ خراسان رضوی استانی است که دو کشور هم مرز با آن هستند و از کالاهای ما استفاده می‌کنند؛ قابل تحمل نیست کالا از اروپا تا اینجا 15 روزه برسد و 30 روز در گمرک معطل بماند.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: تولید با رفع کارهای اداری به تنهایی راه نمی‌افتد و باید سیاست‌های پشتیبانی کننده از آن در حوزه‌های مختلف فرهنگی اقتصادی و اجتماعی وجود داشته باشد.برای شروع یک فعالیت 72 روز طول می‌کشد که با پیگیری‌های دولت به سه روز رسیده؛ پس این کار با لغو برخی امور غیرضرور سنتی، شدنی است. انشاءالله در سال 1400 وزیر اقتصاد به عنوان رئیس کمیته مقررات زدایی بتواند کمک خوبی به مانع زدایی تولید کند.

جهانگیری بیان کرد: در این دوره اقتصادی مرزهای زمینی ما نقش بسیار مهمی داشتند؛ کشور افغانستان بیش از کل اتحادیه اروپا از ما کالا می‌خرد و ظرفیتی بسیار مهم است که باید از آن بهره ببریم.

وی بیان کرد: شاید کارخانه‌های بزرگ کشور در خراسان رضوی کم باشد اما ظرفیت صنعت آن بسیار خوب است؛ یکی ار مشکلات این استان، آب است که در حال حل آن با انتقال آب از خلیج فارس هستیم.طرح آبرسانی به استان‌های شرقی کشور شروع شده و از استاندار خراسان رضوی درخواست داریم این مهم را روزانه پیگیری کند تا اگر مانعی وجود دارد به ما منتقل شود.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه از مجلس شورای اسلامی گلایه داریم تاکید کرد: اگر به ما می‌گویید "دولت خسته" به سایر نهادها نیز باید بگویید؛ برای طرح مناطق آزاد هرکجا که دیدیم نیاز است اقدام کردیم.

جهانگیری تصریح کرد: مجلس تصمیم گرفته 7 منطقه آزاد را در یک لایحه بیاورد، 8 منطقه نیز به آن افزوده؛ چندین منطقه ویژه نیز افزوده که شورای نگهبان عنوان کرده است بار مالی دارد.ما بار مالی آن را پذیرفته‌ایم اما بررسی این موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرده شده؛ در حالی که این موضوع مربوط به دولت است.هرکس می‌خواهد بیاید رئیس جمهور شود، نه اینکه از جایی دیگر بخواهید کار رئیس جمهور را انجام دهید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظر شما