۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۷
کد خبر: 747177

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت کشور را دو قفله کرده و ان‌شاءالله امسال باید سال باز شدن این قفل‌ها باشد؛ قفل‌هایی که بر دست و پای مردم و کشور بسته شده است.

محسن رضایی: حدود ۱۰ هزار صفحه برنامه داریم

قدس آنلاین: محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست بسیج اساتید دانشگاه های تهران که با موضوع « الگوی حکمرانی و ایران ۱۴۰۰» برگزار شد، با اشاره به برخی مشکلات کشور گفت: ایران نباید از برخی کشورهای منقطه عقب بماند، ایران همیشه پرچم دار بوده و باید در ادامه هم همین‌گونه باشد.

* امسال باید سال گشایش در حکمرانی کشور باشد

رضایی تاکید کرد: امسال باید سال گشایش در حکمرانی کشور باشد، کشور را قفل کرده اند و این حیف است و امسال ان‌شاءالله باید سال گشایش و باز شدن قفل ها باشد. دولت کشور را دو قفله کرده و ان‌شاءالله امسال باید سال باز شدن این قفل ها باشد، قفل هایی که بر دست و پای مردم و کشور بسته شده است.

رضایی اضافه کرد: سال 1400 باید سال گشایش در حکمرانی کشور باشد. دولت تدبیر و امید فکر می کرد اگر قفل های خارجی را باز کند، قفل های داخلی خود به خود باز می شود. وقتی کلید را بالا بردند من می دانستم این کلید برای باز کردن قفل های داخلی نیست و من یک هزار تومانی را نشان دادم و گفتم این کلید، پول ملی ما را تحقیر می کند.

وی تاکید کرد: متاسفانه از بعد از دوران دفاع مقدس یک ریل گذاری جدیدی در فرهنگ و اقتصاد شکل گرفت و یک مدیریت جدیدی در اقتصاد و فرهنگ بوجود آمد و تحولاتی که در ابتدای انقلاب و دوران دفاع مقدس بود، ادامه پیدا نکرد و نوعی بازگشت به گذشته در ایران شکل گرفت و این فرصت ها را از ما گرفت.

* باید تحول در فرهنگ را ایجاد کنیم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ما امروز به نقطه ای رسیدیم که باید تحول در فرهنگ را ایجاد کنیم. اقدام انقلابی رهبر انقلاب که تحت عنوان گام دوم صورت گرفت راه را برای ما روشن کرده اما متاسفانه هنوز در نیروهای انقلابی ما یک درک راهبردی درباره گام دوم انقلاب صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه باید فرهنگ و اقتصاد متحول شود، اظهار داشت: برادران انقلابی و بسیجی باید با شجاعت تمام یک مسیری را برای دعوت مردم به صحنه انتخابات داشته باشند. نباید اجازه دهیم دشمنان مشکلاتی را که درست کرده اند را گردن نیروهای انقلاب بیاندازند.

رضایی با بیان اینکه دولت 1400 اولین دولت دهه پنجم انقلاب و اولین دولت قرن جدید است، گفت: پرچم ها را بلند کنید، باید یک تحول بزرگ در اقتصاد و فرهنگ صورت بگیرد. مردم نباید اینقدر رنج و آزار ببینند. باید بورس را نجات داد، بانک و اقتصاد و معیشت مردم را باید درست کرد.

* باید یک دولت مردمی در سال 1400 شکل بگیرد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: باید یک دولت مردمی در سال 1400 شکل بگیرد. دولت شخصی و جناحی دیگر باید در کشور تمام شود. بس است هرچه مردم برای دولت های جناحی و شخصی هزینه دادند. مثل انقلاب مردمی و دفاع مردمی، دولت هم باید مردمی باشد.

رضایی با بیان اینکه ماهیت اقتصاد عدم تمرکز است، گفت: ما می توانیم از قانون اساسی استفاده کنیم و اختیارات رئیس جمهور به نمایندگانی در مناطق داده شود، چرا باید مردم سراسر کشور برای یک کار کوچک به تهران بیایند؟ فرهنگ هم باید مردمی باشد. باید مسئولیت و کار را دست مردم بدهیم و درست نظارت کنیم نه مانند الان که نظارت نیست.

رضایی اظهار داشت: با همین اصناف و اتحادیه ها می شود بازار و قیمت را کنترل کرد، اما ارتباطی با آنها وجود ندارد! رانت خوارها دارند کشور را غارت می کنند. اجناس با ارز دولتی وارد شده ولی با ارز آزاد رسیده است! نظارت کجاست؟

 ابزار و مدلهای جاسوسی عوض شده است

وی درباره نفوذ جاسوس ها در اقتصاد و برخی حوزه ها، گفت: آقایان دولتی چرا فکر می کنید نفوذ به همان سبک قدیم است؟ امروز ابزار و مدلهای جاسوسی عوض شده است. اینها باید پاکسازی شود. اگر دولت مردمی شکل بگیرد شما می بینید از همان ابتدا چه رانت خوارهایی بار خود را می بندند و می روند. چقدر دست های سواستفاده گر کوتاه می شود.

وی در پاسخ به سوال یکی از اساتید گفت: در دولت های اخیر یک گسست بین علم با فناوری و فناوری با صنعت و صنعت با زندگی مردم ایجاد شده است. اگر ثروت بخواهد در کشور بوجود بیاید باید این گسست ها برطرف شود.

 گسست ها باید برطرف شود

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: شهرک های صنعتی امروز با شهرهای اطراف خود کمترین ارتباط را دارند و حداکثر ۱۰ درصد از بیکاری شهرهای اطراف را برطرف کردند و دیگر با زندگی مردم شهرهای اطراف ارتباطی ندارند در حالی که تمام منازل می‌توانند کسب و کارهای خانگی مرتبط با این شهرک های صنعتی را داشته باشند.

وی افزود: تصور کنید در یک شهرک صنعتی دو کارخانه لوازم خانگی وجود داشته باشد، قطعات مورد نیاز این کارخانه ها می تواند در منازل مردم تولید شود، زندگی مردم اینگونه با صنعت ارتباط پیدا می کند. بنابراین اولین تخصصی که باید حل شود گسست بین زندگی مردم با صنعت است.

رضایی اضافه کرد: گسست دوم گسست بین صنعت و فناوری است، اساتید و دانشجویان ما دارند به خارج از کشور می رود، آنجا فناوری تولید می کنند و این فناوری با یک قیمت بالایی به کشور وارد می شود! چرا ما از دانشگاه برای تولید فناوری استفاده نکنیم و استفاده آنها وارد صنعت نشود؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اولین کاری که ما در دولت مردمی می‌کنیم این است که این گسست ها را انشالله حل می کنیم، البته کارهای خوبی مانند پارک های علم و فناوری صورت گرفته است ولی همین پارک‌های علم و فناوری الان مشکلات جدی دارند و با دانشگاهها ارتباط کاملی ندارند یا مراکز رشد به وجود آمده اما بین پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد باید ارتباط برقرار باشد.

 باید از ظرفیت دانشگاه‌ها استفاده کنیم

وی ادامه داد: باید شرایط ایجاد کرد که از ظرفیت دانشگاه‌ها استفاده کنیم تا انشالله اساتید و دانشجویان ما هم تمایل به خارج رفتن را نداشته باشند و از طرفی دانشجویان و اساتید عزیز ما هم که به خارج از کشور رفته اند، برگردند و از سرمایه علمی و فکری آنها که متعلق به همین ملت است در همین کشور استفاده شود.

 با یک اقدام شتابزده دولت مواجه هستیم

رضایی با اشاره به اقدامات عجولانه دولت در ۶ ماه اول سال گفت: متاسفانه ما با یک اقدام شتابزده دولت مواجه هستیم که پیامد های آن در شش ماه دوم سال مشخص خواهد شد و دولت مردمی به محض استقرار در شهریورماه، باید تمام توانش را به کار بگیرد که در شش ماهه دوم سال اوقات مردم تلخ نشود. از این دولت هم می‌خواهیم که فقط به فکر خودش نباشد و ماه‌های آخر را کنترل کند.

وی افزود: همه ما باید بسیج شویم و نگذاریم تورم ادامه پیدا کند درباره کاهش قیمت ها هم دو نکته مهم وجود دارد، قیمت‌ها در کالاهایی که به صورت غیر واقعی بالا رفته را می توان کاهش داد و در برخی از کالاها هم باید قیمت را تثبیت کرد و جلوی تورم را باید گرفت تا قیمت‌ها مانند گذشته بدون کنترل و بدون مهار بالا نرود و قیمت ها در یک حد معقولی که هست تثبیت شود و مردم بتوانند برای خودشان برنامه‌ریزی کنند.

 برای اقتصاد برنامه داریم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: درباره اقتصاد مردمی چه در سطح اقتصاد کشور، چه در سطح اقتصاد دولت، اقتصاد کسب و کارها و چه در سطح اقتصاد مردم برنامه وجود دارد. یعنی اینکه چه کنیم که در اقتصاد از برخی از کشورهای همسایه بیشتر از این عقب نیفتیم و از آنها جلو بزنیم.

رضایی گفت: یک اقتصاد هم اقتصاد دولت است که این همه استقراض کرده و غریب ۲۰۰ هزار میلیارد تومان دارد استقراض می کند، برای این هم باید برنامه پیاده کنیم که این برنامه طراحی شده است.

وی افزود: در حوزه اقتصاد کسب و کارها هم ما بسیاری از کارآفرینان خوب و باشخصیت را داریم که با حمایت از آنها می‌توانیم تولید را افزایش دهیم. اما عنصر چهارم اقتصاد مردمی است که همیشه از آن غفلت شده و در دولت‌های گذشته هم بیشتر غفلت شده، و ما برای این حوزه برنامه هایی داریم که ارائه خواهیم کرد.

 خانواده داری و خانواده سازی را یک شغل خواهیم کرد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ما خانواده داری و خانواده سازی را یک شغل خواهیم کرد و دو ماموریت تربیت فرزندان ایران اسلامی و مسئله سلامت را به آن می دهیم تا نُرم سلامت را در ایران آنقدر بالا ببریم که در مقابل یک کرونا اینگونه با مشکلات متعددی مواجه نشویم.

رضایی تصریح کرد: فعالیت خانم هایی که در این دو مسئولیت در خانه کار کنند شغل محسوب خواهد شد و دولت مردمی باید به آنها حقوق بدهد.

وی تاکید کرد: اقتصاد دولت واقعا اقتصاد عجیب و غریبی شده، مالیات و پول نفت که توسط دولت خورده می شود استقراض هم که کرده و دست در جیب مردم هم که می کند. برای این هم ما برنامه داریم.

رضایی با بیان اینکه ما برای اقتصاد کل کشور برنامه داریم، اظهار داشت: در ایران باید آمایش سرزمینی درست کنیم، یعنی از پتانسیل های اقلیمی و فرهنگی درست استفاده شود. قابلیت های عظیم و متنوعی در کشور وجود دارد که باید برای اینها تقسیم کار ملی صورت گیرد، به گونه ای که ذوب آهن را نبریم کنار زاینده رود و زاینده رود خشک شود! و یا اینکه هنرهای دستی میلیاردی اصفهان پول ندهند که بزرگ‌ترین صنعت ۴۰۰- ۵۰۰ ساله ما دارد از بین می رود. برنامه اینها مفصل است که در انتخابات ۹۲ حدود ۳۰۰۰ خورده صفحه شده بود و الان حدود ۱۰ هزار صفحه این ها را درآورده ایم که انشاء‌الله در دولت مردمی چه ما باشیم و چه هر کس دیگر اجرا خواهد کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: جوانان و بانوان دو قشر تاثیرگذاری هستند که عملاً در ۳۰ سال گذشته به حاشیه رفتند. در مسئولین کشور اگر بخواهند از این دو قشر استفاده کنند در مرحله اول باید به آنها اعتقاد داشته باشند، به اینکه اینها می توانند نقش آفرینی داشته باشند. اگر باورها درست شود مشکل حل می شود. این مانع مهمترین مانع در استفاده از جوانان و بانوان در کشور است.

وی تاکید کرد: مانع دوم مسئله میدان دادن و سبک به کارگیری جوانان است ما فوت و فن خاصی برای استفاده از جوانان باید داشته باشیم که این در دهه اول انقلاب استفاده شده، همینطور که هر کاری به مهارت نیاز دارد، بهره بردای از ظرفیت جوانان کشور هم مهارت می خواهد.

* کار با جوانان صبر و تحمل می خواهد

رضایی گفت: کار با جوانان سخت است و صبر و تحمل می خواهد. مدیرانی که همواره دنبال بله قربان گوها می گردند هیچ وقت نمی توانند با جوانان کار کنند، مخصوصاً با جوانان انقلابی. اگر می خواهیم جوانان ما رشد پیدا کنند باید آزادی آنها را تقویت کنیم نه اینکه بگوییم هر چه ما می‌گوییم شما باید عمل کنید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: مسئله بعد بحث حمایت از جوانان است، جوانان اشتباه و خطا می کنند و اگر ما اجازه اشتباه و خطا را به جوانان ندهیم هیچ وقت باکری ها درست نمی شوند. مگر ما که جوان بودیم اشتباه نکردیم؟ مگر امام به ما فرصت نداد؟ مهم این است که از اشتباهات درس گرفته شود. با رئیس و ریاست طلبی نمی‌شود جوانان را به کار گرفت.

وی گفت: مدیران ما متاسفانه در دهه های اخیر این توانایی و فرهنگ را نداشتند که جوانان را به کار بگیرند. اگر دولت مردمی مستقر شود این تجربه را دارد و به طور گسترده با جوانان کار خواهد کرد. ما با ده هزار نفر جوان فعالیت را شروع خواهیم کرد انشالله شما خواهید دید بعد از دولت کشور ساخته خواهد شد.

* واردات فکر و اندیشه های غربی به ایران

رضایی اظهار داشت: واردات کشور ما در صد سال اخیر واردات کالاها نبوده و واردات فکر و اندیشه های غربی به ایران بوده است و این واردات همانطور که در بحث کالاها و تولیدات ملی ما را سوزاند، رویش اندیشه های داخلی را سوزاند.

وی گفت: ما مخالف تعامل با غرب نیستیم اولین مناظرات در این کشور و نیروهای انقلاب راه انداختند. ما از مناظره و تعامل نمی‌ترسیم اما می گویم مذاکره و تعامل باید به نفع ملت ما باشد نه اینکه تحقیر به وجود آورد هرکسی چیز مفیدی برای کشور ما داشته باشد ما با آنها تعامل می‌کنیم اما این تعامل باید باعث رویش در کشور شود.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.