عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه غنی‌سازی در سایت نطنز متوقف نشده است، افزود: بر اساس اظهارات کارشناسان و متخصصان سایت نطنز سانتریفیوژهای جدید حداکثر تا اواسط اردبیهشت جایگزین خواهد شد.

سانتریفیوژهای جدید سایت نطنز تا اواسط اردیبهشت جایگزین می‌شود

قدس آنلاین: «سارا فلاحی» با اشاره به بازدید روز سه شنبه اعضای کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از سایت شهید احمدی روشن نطنز گفت: بر اساس مشاهدات ما برعکس آنچه رسانه‌های معاند و صهیونیستی عنوان کرده بودند، خسارت‌ وارد شده به این سایت بالا نیست و به زودی بازسازی آن به پایان می‌رسد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: بر اساس مشاهدات تیم اعزامی، بخش برق رسانی سایت آسیب دیده بود. زمانی که برق‌رسانی دچار آسیب می‌شود، طبیعی است که سانتریفیوژهای نصب شده هم دچار خسارت می‌شوند.

نماینده مردم ایلام در مجلس یازدهم ادامه داد: در همین زمان کوتاه بعد از خرابکاری بخشی از تاسیسات بازسازی شد. حجم ماشین‌هایی که دچار خسارت شده بودند هم خیلی کم بود.

فلاحی با بیان اینکه عداوت دشمن سبب خیر برای افزایش غنی‌سازی در سایت نطنز شده است، اظهار داشت: بیشتر سانتریفیوژهای نصب شده در سایت از نوع IR1 بودند که سازمان انرژی اتمی در پی این خرابکاری به دنبال جایگزین کردن آنها با سانتریفیوژهای پیشرفته IR6 است.

وی اضافه کرد: متخصصان و کارشناسانی که در سایت شهید احمدی روشن فعالیت می‌کنند، قویا تاکید داشتند که در کوتاه‌ترین زمان که حداکثر تا اواسط اردیبهشت ماه خواهد بود، جایگزینی سانتریفیوژهای جدید انجام خواهد شد و نسل جدید ماشین‌ها برای غنی‌سازی به کار گرفته می‌شوند.

نماینده مردم ایلام با بیان اینکه غنی‌سازی در سایت نطنز متوقف نشده است، افزود:‌علاوه بر این غنی سازی ۶۰ درصد نیز از روز گذشته آغاز شده و همه متخصصانی که در سایت حضور دارند با روحیه بالا مشغول فعالیت هستند.

فلاحی با بیان اینکه درصورت قطعی شدن نام رژیم صهیونیستی به عنوان عامل این خرابکاری، واکنش جدی از سوی جمهوری ایران دریافت خواهد کرد، گفت: مماشات در این زمینه به هیچ عنوان قابل قبول نیست و مجلس و دولت و نهادهای مختلف باید به رژیم صهیونیستی و عوامل مختلفی که در این خرابکاری با هدف ضربه زدن به اقتصاد وتوان هسته‌ای کشور نقش داشتند، پاسخ جدی بدهند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موضوع  مهم در این زمینه پایان دادن به سریال خرابکاری‌های رژیم صهیونیستی با پاسخ محکم است و این دیدگاه و رویکرد مجلس است و متخصصان و نیروهای امنیتی حاضر در نطنز نیز بر این موضوع تاکید داشتند.

وی با بیان اینکه ادامه صبر در مقابل اقدامات خرابکارانه صهیونیست‌ها ممکن است‌آنها را جری تر کند، یادآورشد: باید پاسخ متناسب، محکم و عاقلانه داده شود و دشمنان ایران این پیام را دریافت کنند که جمهوری اسلامی بر امنیت خود حساسیت دارد و هیچ گروه و رژیمی نمی‌تواند آن را خدشه دار کند.

نماینده مردم ایلام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین گفت:‌ بعد از اتفاق‌هایی که در نطنز رخ داد و دیدارهایی که آمریکایی با رژیم صهیونیستی داشتند، مشخص شد که قلب استراتژیک آمریکا در منطقه رژیم صهیونیستی است و ایالات متحده نیز بارها بر این موضوع تاکید داشته که امنیت رژیم صهیونیستی اولویت آمریکا در منطقه است.

وی با بیان اینکه آمریکا، ‌رژیم صهیونیستی و حتی قدرت‌های اروپایی تقسیم کار کردند، اظهار داشت: رژیم صهیونیستی می‌خواهد دست ایران را به نفع آمریکا در مذاکرات خالی کند. به عبارتی آمریکایی ها می‌خواهند در سایه تهدید و ترور ایران پای میز مذاکره بنشیند که برای جمهوری اسلامی قابل قبول نیست.

نماینده مردم ایلام با اشاره به اینکه کشور در شرایط کنونی به اجماع و وحدت ملی نیاز دارد، گفت: مسوولان در دولت، مجلس و جریان‌ها و نهادهای دیگر نباید دنبال تسویه حساب سیاسی باشند و اکنون زمان مناسبی برای این مسائل نیست.

فلاحی خاطرنشان کرد: مردم از نظر اقتصادی و معیشت کمبودهایی دارند و شرایط تحریم و کرونا نیز وجود دارد و دشمنان نیز به دلیل مقاومت فعال جمهوری اسلامی، ‌کمربند امنیتی دور کشور ایجاد کردند. در این شرایط انتخابات ریاست جمهوری را هم  در پیش داریم و نباید این مقاومت فعال را با دعوای سیاسی به انفعال کشاند.

فلاحی تاکید کرد: باید همه مسئولان و جریان‌های سیاسی از جنگ‌های تریبونی، تسویه حساب‌های رسانه‌ای و فعالیت‌هایی که به سود مردم نیست دست کشیده و دور یک میز و کنار هم باشند تا دشمن از چنددستگی ما سوء استفاده نکند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.