علی باقری‌کنی با انتشار پیامی توییتری به استمرار خشونت پلیس آمریکا علیه شهروندان به ویژه سیاه‌پوستان واکنش نشان داد.

 دبیر ستاد حقوق بشر: فقط ۱۸ روز از سال ۲۰۲۰ پلیس آمریکا مرتکب قتل شهروندان نشد

قدس آنلاین؛ علی باقری‌کنی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران در صفحه شخصی خود در توییتر با اشاره به استمرار خشونت پلیس آمریکا علیه شهروندان نوشت: "تنها ۱۸ روز در سال ۲۰۲۰، پلیس آمریکا کسی را به قتل نرسانده و جورج فلوید تنها یکی از ۱۱۲۷ نفر قربانی خشونت پلیس بوده است. قاتلان چند نفر از این قربانیان در دادگاه منصفانه محاکمه و محکوم شدند؟ بی‌جهت نیست که حتی دادگاه قاتل جورج فلوید هم نتوانسته مانع قربانی شدن «دانته رایت‌ها» شود."

آمارهای جدید نشان می‌دهد در سال میلادی گذشته ۱۱۲۷ نفر به ضرب پلیس آمریکا به قتل رسیده‌اند؛ این در حالی است که در قتل‌هایی که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ توسط پلیس آمریکا انجام شده، در ۹۸.۳ درصد موارد هیچگونه اعلام جرمی علیه مأمور خاطی صورت نگرفته است.

اخیرا شلیک افسر زن پلیس به "دانته رایت" جوان آمریکایی سیاه‌پوست ۲۰ ساله به دلیل تخطی از مقررات ترافیکی که به کشته شدن وی انجامید، باعث تظاهرات اعتراض‌آمیز در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا و سرایت آن به دیگر شهرهای آمریکا شد.

این حادثه همزمان با برگزاری جلسه محاکمه "درک چاوین" افسر پلیس متهم به قتل جورج فلوید، رخ داد؛ جوان سیاه‌پوستی که سال گذشته در همین شهر و زمانی که در بازداشت پلیس قرار داشت، از شدت فشار زانوی چاوین بر گردنش جان سپرد و زمینه‌ساز شکل‌گیری جنبش اعتراضی جهانی با شعار "جان سیاهپوستان ارزش دارد" شد.

آمارها حاکی از آن است که احتمال کشته شدن سیاهان توسط پلیس آمریکا، سه برابر سفیدپوستان است. این در حالی است که احتمال مسلح نبودن سیاهان ۱.۳ برابر بیشتر از سفیدپوستان گزارش شده است.

ستاد حقوق بشر قوه قضائیه , FBI (اف بی آی) | پلیس فدرال آمریکا , افول آمریکا ,

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.