یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۲

با همکاری آستان قدس رضوی، اعتاب مقدسه و بقاع متبرکه صورت می‌گیرد

تیر ۱۴۰۰؛ آغاز پویش ملی آموزش یک میلیون فراگیر قرآنی

محمدحسین مروج کاشانی

«پیش نیاز انس با قرآن و استفاده از این مصحف شریف، توانایی تلاوت و قرائت آن بوده و این موضوع از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ چرا که از جمله موضوعاتی که یادگیری آن در کلام اهل بیت(ع) بسیار سفارش شده، یادگیری و یاد دادن قرآن است...».

پویش

این‌ها بخشی از سخنان حجت‌الاسلام سیدمسعود میریان، مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی است. وی معتقد است رسالت آستان قدس رضوی در نهضت آموزش قرآن کریم، رسالت و جایگاه والا و مهمی است که با توجه به ظرفیت‌های این آستان مبارک باید به آن نگریسته شود. در گپ و گفتی با این مدیر قرآنی، او به اجرای طرحی هماهنگ با دیگر اعتاب مقدسه کشور در تیر سال جاری اشاره کرد که نویدبخش آموزش روخوانی به جامعه هدف یک میلیون نفری در سراسر ایران اسلامی است.

به عنوان مسئول مرکز قرآن کریم بزرگ‌ترین نهاد موقوفاتی جهان اسلام، مهم‌ترین دغدغه آموزش قرآن در کشور را چه می‌دانید؟

آیات زیادی در قرآن کریم به تدبر در قرآن اشاره می‌کند، قرآن نه تنها برای هدایت مسلمانان بلکه برای هدایت تمام اقوام بشر و همه مردم جهان نازل شده است. چگونه می‌توان انتظار داشت کسی که آموزش مقدماتی خواندن آیات قرآن را فرا نگرفته است بتواند به فهم و تدبر در قرآن و درک مفاهیم بلند قرآن و کاربرد و اجرای این مفاهیم ارزشمند در زندگی فردی و اجتماعی نائل شود؟

در قرآن کریم آیه معروفی است که می‌فرماید: هر چه می‌توانید قرآن تلاوت کنید و این «هر چه» اصطلاحاً صیغه مبالغه است یعنی «هر چه بیشتر» قرآن بخوانید. البته پرواضح است که خواندن قرآن به تنهایی کافی نیست بلکه فهم قرآن، تدبر در قرآن و در نهایت عمل به آیات و دستورات قرآن در کنار دستورات و سفارشات حضرات معصومین(ع) که مفسران حقیقی قرآن هستند، مطلوب و هدف نهایی از یادگیری قرآن است. بنابراین دوست داشتن قرآن، شنیدن آیات قرآن، حضور فیزیکی در جلسات قرآن و... مغتنم و ارزشمند است اما برای رسیدن به هدف نهایی یعنی فهم و تدبر در قرآن و سپس عمل به آیات قرآن باید بتوان قرآن را درست و صحیح تلاوت و قرائت کرد.

به نظر من، مهم‌ترین دغدغه فعلی کشور در زمینه آموزش قرآن کریم، پس از ۴۲ سال که از پیروزی و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد، آغاز نهضت فراگیری تلاوت و قرائت صحیح و روخوانی درست قرآن به عنوان دروازه ورود به انس با قرآن کریم است.

آستان قدس رضوی در این نهضت ملی آموزش قرآن چه رسالتی برعهده دارد؟

با توجه به فرمایش پیامبر اکرم(ص) در حدیث شریف ثقلین، قرآن کریم و عترت و اهل بیت(ع) دو یادگاری گرانبها و ارزشمند از سوی رسول خدا(ص) در بین مسلمانان و بلکه بشریت است بنابراین بهترین مکان برای گرامیداشت اهمیت این دو یادگار گرانبها و عمل به سفارش پیامبر اسلام(ص) اعتاب مقدسه و بارگاه مطهر حضرات معصومین(ع) است. در این میان با توجه به ظرفیت‌ها و جایگاه ممتاز بارگاه منور حضرت رضا(ع) در بین اعتاب مقدسه جهان اسلام، آنچه از آستان قدس رضوی انتظار می‌رود ارائه بهترین خدمات قرآنی از جمله آموزش و نقش‌آفرینی در ارتقای آموخته‌های قرآنی در بین مسلمانان جهان اسلام (به خصوص شیعیان و مابقی فرقه‌های اسلامی) در رشته‌های متنوع قرآنی شامل روخوانی، روان‌خوانی، هنرهای تلاوت و تجوید، حفظ قرآن، آموزش‌های مرتبط با مفاهیم قرآن و در نهایت کاربردهای عملی آیات قرآن و سبک زندگی قرآنی در متن جامعه بشریت است.

با توجه به این موضوع و با عنایت به ظرفیت‌های موجود در آستان قدس رضوی توقع این است که به سمت برنامه‌ریزی درست برای پاسخ دادن صحیح و برآوردن این توقعات و تقاضاهای جامعه مخاطبان و دلدادگان بارگاه مطهر امام هشتم(ع) و علاقه‌مندان به ساحت مقدس قرآن کریم در حوزه‌های قرآنی و به خصوص آموزش صحیح تلاوت قرآن حرکت کنیم. مهم‌ترین رسالت آستان قدس رضوی توجه به همین خواسته‌ها و مطالبات جامعه قرآنی است و در همین ارتباط برنامه‌های کلان و محوری توسط شورای اندیشه‌ورز قرآن آستان قدس رضوی و سند جامع فعالیت‌های قرآنی این نهاد مقدس از سال ۱۳۹۶ تاکنون اندیشیده شده است.

عناوین و موضوعات این برنامه‌ها در چه زمینه‌هایی است؟

به طور خلاصه می‌توان به مواردی از قبیل: «آموزش روخوانی تحت عنوان مهدالرضا(ع)»، «آموزش حفظ قرآن کریم تحت عنوان طرح حافظون و طرح تحفیظ رضوی»، «حمایت از جلسات آموزش سنتی و خانگی قرآن کریم»، «حمایت از مؤسسات و مجموعه‌های مردمی قرآنی که در مسیر آموزش قرآن دارای طرح و ایده هستند»، « تولید محتوای آموزشی و شبکه‌سازی و الگوسازی این محتوا در سراسر کشور و جهان اسلام» و... اشاره کرد.

در این برنامه‌ها به موضوع همکاری و هم‌افزایی اعتاب مقدسه کشور در زمینه آموزش قرآن هم توجه شده است؟

بله، در راستای انجام این مأموریت‌ها، طرح‌هایی در مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی آغاز شده که به لطف خداوند در آینده‌ای نه چندان دور شاهد گسترش فعالیت‌های قرآنی در کشور خواهیم بود. یکی از مهم‌ترین این فعالیت‌ها، طرح نهضت ملی آموزش روخوانی قرآن کریم با عنوان «من قرآن را دوست دارم» است که اجرای این طرح با همکاری اعتاب مقدسه سراسر کشور یعنی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران، آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، آستان مقدس حضرت احمد بن موسی(ع) (شاهچراغ)، بعثه مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت و ۲۰۰ بقعه شاخص از آرامگاه امامزادگان زیر پوشش سازمان اوقاف و امور خیریه کشور از ابتدای تیرماه سال۱۴۰۰ شروع می‌شود.

نظر شما