۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۰
کد خبر: 752783

معاون میراث‌ وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به مشارکت بخش خصوصی برای حفاظت از میراث فرهنگی گفت: در طول دو دوره دولت یازدهم و دوازدهم، یک هزارو ۸۵۰ استرداد بین‌المللی داشتیم.

استرداد ۱۸۵۰ شی تاریخی به کشور

به گزارش قدس آنلاین؛ محمد حسن طالبیان در آیین "احیا و بازگشایی باب عالی کاخ گلستان(سر در الماسیه)" و به مناسبت روز موزه‌ها و هفته میراث فرهنگی ضمن تبریک این مناسبت گزارشی از عملکرد معاونت متبوع خود ارائه کرد.

وی با یادی از درگذشتگان حوزه میراث فرهنگی در سالی که گذشت گفت: لازم است راه‌های تازه‌ای برای ارتباط با مخاطبان تبیین کنیم. برای این موضوع از تجربیات جهانی هم استفاده کرده‌ایم. در این راستا استفاده از ظرفیت فضای مجازی لازم است در کنار آن هم سامانه‌های هوشمند طراحی کرده‌ایم تا پرونده‌های الکترونیک حفاظت و مرمت به صورت اینترنتی انجام شود.

وی در مورد عملکرد بخش خصوصی در حوزه میراث فرهنگی توضیح داد: 2 هزار و 500 کارگاه مرمت در کشور در حال فعالیت است و 6 هزار پروژه مرمت توسط بخش خصوصی انجام شده‌است. با انجام این فعالیت‌ها 500 پروژه جدید را برای افتتاح توسط رئیس جمهور آماده کرده‌ایم.  

طالبیان خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر رویدادهای متنوعی در حوزه میراث فرهنگی انجام شده است و همین موضوع توجه رسانه‌ها و ثمن‌ها را به خود جلب کرده‌است و آنها هم به همکاری بخش خصوصی با میراث فرهنگی کمک کرده‌اند. این پتانسیل به ما کمک کرده‌است تا ضعف‌های بخش آموزشی جبران شود و تنها در سال گذشته 100 مبحث آموزشی پیگیری شد. سبک جدید آموزش با استفاده از ظرفیت‌های اینترنتی هم بعد از پاندمی کرونا ادامه خواهد داشت.

معاون میراث فرهنگی کشور درباره پرونده‌های مشترک و غیر مشترک ایران برای ثبت در میراث یونسکو گفت: ما 9 پروژه مشترک میراث ناملموس و یک پروژه میراث ملموس برای ثبت در یونسکو داشتیم که به صورت مجازی پیگیری‌ می‌شد.

وی افزود: در حوزه حفاظت از آثار تاریخ اقدامات خوبی از جانب یگان حفاظت انجام شده‌است و با وجود طرح میراث‌بان از حمایت‌های مردمی استفاده شده‌است. همچنین در طول دو دوره دولت یازدهم و دوازدهم یک هزارو 850 استرداد بین المللی داشتیم و تعدادی از آثار تاریخی ایران به زودی به کشور بازگردانده می شود.

طالبیان خاطرنشان کرد: نشست‌ها و جلسات متعددی با دیوان عالی و دستگاه قضا داشته‌ایم و مسائلی چون خروج از ثبت را در این جلسات پیگیری کرده‌ایم.

بیشتر بخوانید

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.