سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از ممنوعیت سفر بین استانی همزمان با تعطیلات نیمه خردادماه و برقراری جرایم ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومانی برای تخلفات خبر داد.

ممنوعیت سفر بین استانی از ۱۲ تا ۱۷ خرداد/روند نزولی کرونا در کشور

قدس آنلاین؛  علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: وضعیت بیماری در سطح جهان به این شکل است که در هند به سرعت بالا می‌رود و تعداد موارد ابتلا و مرگ بالاست؛ این کشور موج کرونا انگلیسی را پشت سر گذاشته و ویروس هندی جایگزین آن شده است.

وی ادامه داد: همچنین شاید در کشور انگلیس نیز ویروس انگلیسی نباشد و ویروس هندی جایگزین شده باشد؛ در نتیجه با توجه به اینکه میزان واکسیناسیون در هند بالا رفته میزان مرگ و میر بالا نرفته است و این نشان‌دهنده اثر واکسیناسیون است.

رئیسی افزود: اکثر استان‌ها همچنان روند نزولی را طی می‌کنند و میزان مرگ کاهش پیدا می‌کند اما در جنوب و جنوب‌شرقی موارد افزایشی بوده و در برخی شهرها آن را مشاهده می‌کنیم که حکایت از این دارد که باید قوی‌تر عمل کنیم و حواس‌مان باشد که کوچک‌ترین غفلت می‌تواند ما را با سوش جهش‌یافته هندی درگیر کند.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه در استان‌های بوشهر، سیستان و بلوچستان، کرمان، کرمانشاه و هرمزگان موارد ابتلا در برخی از شهرهای آنها افزایش پیدا می‌کند، گفت: 13 شهر در این مناطق شهرهایی هستند که قرمز بوده اما روند کلی کشور روند نزولی است.

رئیسی با تأکید بر اینکه مردم باید از تجمعات پرهیز کرده و به فضای بسته و پنجره‌ها در فصل گرما توجه داشته باشند، گفت:‌سفرهای بین‌استانی از روز 12 خرداد ماه و از ساعت 12 ظهر تا روز  17 خرداد ماه ساعت 12 ظهر ممنوع است؛ به طوری که برای سفر به شهرهای قرمز یک میلیون تومان جریمه و برای سفر به شهرهای نارنجی و زرد 500هزار تومان جریمه در نظر گرفته شده و این ممنوعیت بدون توجه به رنگها در همه استان‌ها خواهد بود.

وی با اشاره به روند واکسیناسیون در کشور، ابراز داشت: تا کنون بالغ بر 3 میلیون و 850 هزار دوز واکسن زده شده که شامل کادر بهداشت و درمان، افراد بالای 80 سال،‌75 سال و بالای 70 سال تحت واکسیناسیون قرار گرفته‌ یا در حال انجام است. در این هفته نیز برنامه داریم تا باقیمانده آنها را انجام دهیم و از هفته بعد واکسیناسیون افراد بالای 65 سال را آغاز کنیم. ضمن اینکه 878 پایگاه تجمیع واکسیناسیون و 19 پایگاه خودرویی راه‌اندازی شده است.

  سخنگوی ستاد مقابله با کرونا از مشارکت 2900 تیم واکسیناتور در فرآیند واکسیناسیون خبر داد و گفت: ما ظرفیت داریم تا 300 هزار واکسن در روز را تزریق کنیم ضمن اینکه اکنون رکورد 200 هزار واکسن در روز داریم و تا پایان خرداد افراد سالمند واکسینه خواهند شد.

رئیسی اضافه کرد:‌ در تیر ماه بیماران دیالیزی، سرطانی، هموفیلی، تالاسمی و پیوند اعضاء را واکسینه می‌کنیم که با اطمینان خاطر از واکسیناسیون این افراد روند بهتر شده چرا که این افراد بیشتر در معرض خطر هستند.

وی با اشاره به بحث آموزش متذکر شد: در دوران کرونا آموزش دچار صدماتی شده و این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شد و مطرح شد تا در مرداد ماه واکسیناسیون معلمان،‌اساتید و حتی دانشجویانی که در ارتباط مستقیم هستند در اولویت قرار گرفته و انجام شود و بتوانیم برنامه‌ریزی کنیم تا هر چه سریع‌تر به سمت بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها البته با رعایت پروتکل‌ها حرکت کنیم.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا افزود: ارزیابی روند فعلی مثبت است اما باید استان‌های جنوبی و شرقی بسیار مراعات کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.