دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۸

در آسیا جنگ نابرابری با تیم‌های ثروتمند داریم؛

گل‌محمدی با تیکی تاکا در تیررس سوپرلیگ چین

سرمربی تیم پرسپولیس به فینال آسیا و گلزنی به ایرلند پرداخته و با تأسف و حسرت از این دو اتفاق یاد می‌کند.

گل محمدی

به گزارش قدس آنلاین، یکی از نشریات چینی به سراغ یحیی گل‌محمدی سرمربی پرسپولیس رفته و گفتگویی را با او انجام داده و در مقدمه آن نوشته: درخشش یحیی گل محمدی مربی موفق تیم پرسپولیس بعد از حضور موفق در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۰ و رسیدن به فینال این بازی ها و همینطور  ادامه نمایش های زیبا و کسب نتیجه در مسابقات لیگ برتر  ایران و لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ باعث شده تا این رسانه احتمال حضور یحیی در سوپرلیگ را مطرح کند.

مصاحبه اختصاصی یحیی گل محمدی با این نشریه بازتاب زیادی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی چین داشته و بسیاری از کاربران درباره اظهارات سرمربی پرسپولیس صحبت می‌کنند.

* آقای گل محمدی خیلی خوشحالیم که این فرصت را در اختیار ما گذاشتید تا با شما صحبت کنیم. به عنوان اولین سوال چه چیزی باعث شد تا پیش از شروع فصل جدید فوتبال در ایران قرارداد خود با پرسپولیس را تمدید کنید؟


من یک قرارداد مشروط  را درست پیش از فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال گذشته باپرسپولیس امضا کردم و همانطور که همیشه در کنفرانس های خبری به آن اشاره کردم هواداران میلیونی و بازیکنان پرسپولیس دلیل این تصمیم بودند. ما به معنای واقعی یک تیم هستیم یک تیم جنگجو،  مصمم و برنده  با بازیکنانی متعهد به انجام وظایف تاکتیکی. ما قهرمان ایران و نائب قهرمان آسیا هستیم و برای هدف های بزرگتر میجنگیم.

* نظر شما در مورد بازی های لیگ قهرمانان آسیا و حضور درخشان پرسپولیس در این مسابقات چیست؟

به اعتقاد من پرسپولیس نمایش فوق العاده ای در دو فصل اخیر لیگ قهرمانان داشت.  اگر واقع بینانه به این قضیه نگاه کنیم پرسپولیس با در اختیار داشتن تنها یک بازیکن خارجی ( دروازه بان دوم ) و بودجه ای معادل  ۶۰-۷۰ میلیارد تومان ( ۳ میلیون یورو ) به مصاف باشگاه های متمول فوتبال آسیا رفت  که شاید بودجه ای ده ها برابر بیشتر از باشگاه ما داشتند ولی در نهایت این پرسپولیس بود که به فینال رسید و در فصل ۲۰۲۱ هم با افتدار و کسب بیشترین امتیاز در بین تمام تیم های غرب آسیا به مرحله بعدی صعود کرد.  

* به اعتقاد شما نداشتن بازیکن خارجی در بازی های لیگ قهرمانان برای شما یک مزیت بود یا یک کمبود؟

در ابتدا باید بگویم که من به بازیکنان خودم افتخار میکنم که با تمام کمبود ها بهترین عملکرد را داشتند ، همینطور که قبلا اشاره کردم باشگاه ما بودجه محدودی دارد و با این بودجه نمی توان بازیکنان خارجی با کیفیت در اختیار داشت، بازی در لیگ قهرمانان آسیا و رویارویی با تیم هایی که از بازیکنان خارجی بزرگ، گرانقیمت و با تجربه استفاده میکنند همانند یک جنگ نابرابر است.  

* کارشناسان در فوتبال چین از شما به عنوان یک مربی آسیایی با هوش با روش بازی تیکی تاکا یاد می‌کنند، روشی که محبوبیت بسیار زیادی در چین دارد، علاوه بر این شما با کمترین گل خورده در بین تمام تیم های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا به فینال ۲۰۲۰ رسیدید. چطور توانستید هم زمان تاکتیک بازی هجومی و دفاعی را در تیم خود پیاده کنید؟


بله این یک روش مربیگری است که من از اولین سال های حضورم به عنوان سرمربی و در تیم های مختلف سعی بر انجام آن داشتم و فکر میکنم کار زیاد و دقیق باعث جا افتادن این روش بازی در پرسپولیس شده  ، من و کادرم هر روز ساعت ها برای بهبود شرایط فنی تیم تلاش میکنیم، به اعتقاد من داشتن مالکیت توپ علاوه بر کمک به ایجاد موقعیت گلزنی خود نیز نوعی دفاع کردن است، زمانی که توپ در اختیار شماست تیم حریف فرصتی برای ایجاد موقعیت ندارد.

* شما در سال ۲۰۱۲ هم مربی پرسپولیس بودید چه تفاوتی بین پرسپولیس فعلی و پرسپولیس در آن سال می بینید؟


در آن سال بازیکنان صاحب نام زیادی از جمله علی کریمی بازیکن سابق بایرن مونیخ و مهدی مهدوی کیا با تجربه ۱۶ سال حضور در بوندسلیگا و تعداد زیادی ملی پوش و چند بازیکن خارجی با کیفیت در تیم حضور داشتند،  تیم قدرتمندی داشتم و نتایج مطلوبی به دست آوردیم به فینال جام حذفی صعود کردیم، در تیم فعلی پرسپولیس تلفیقی از بازیکنان با تجربه و جوان حضور دارند سعی داریم  هر روز  بهتراز دیروز عمل کنیم، فوتبالی هجومی  مبتنی بر مالکیت و ایجاد موقعیت های گلزنی زیاد را ارائه بدهیم و فکر میکنم تا به اینجا در انجام این کار موفق بودیم.  

* نظر شما در مورد فوتبال چین در رده های باشگاهی و ملی چیست؟

اینکه چین سرمایه گذاری های زیادی در فوتبال داشته فوق العاده است ، استخدام بازیکنان و مربی های بزرگ در نهایت به فوتبال چین و آسیا کمک‌ می کند به اعتقاد من مربیانی که در گذشته موفق بوده اند و روش و اعتقادات فنی  آنها با فلسفه و فرهنگ فوتبالی چین همسو است در کنار  بازیکنان با کیفیت خارجی تاثیر زیادی درفوتبال چین خواهند داشت. کشوری همچون چین با جمعیت بالا و علاقه مندان زیاد و همینطور سرمایه گذاری های کلان باید جایگاه بهتری در فوتبال آسیا داشته باشد. به اعتقاد من فوتبال ملی چین در زمانی که من یک بازیکن بودم قدرتمند تر از سال های اخیر بود.

* خیلی از بازیکنان ایرانی در فوتبال اروپا و در واقع سطح دوم فوتبال اروپا مثل لیگ های روسیه، بلژیک، پرتغال و ترکیه حضور دارند به نظر شما این حضور تا چه حد می تواند به این بازیکنان و فوتبال ایران کمک‌کند ؟  

همه ما میدانیم که فوتبال اروپا چند گام از فوتبال آسیا جلوتر است، بنابراین حضور در تمرینات و بازی های تیم های اروپایی حتی لیگ های سطح دوم می تواند به پیشرفت بازیکن و فوتبال ایران کمک کند.

* اگر موافق باشید کمی در رابطه با گذشته شما صحبت کنیم ، شما فوتبال ملی خود را در سال ۱۹۹۷ و در بازی مقابل کنیا شروع کردید و ۹ سال درخشان در فوتبال ملی حضور داشتید،  در بعضی از بازی ها کاپیتان تیم ملی بودید،  در مقابل تیم ملی چین هم در سال ۲۰۰۴ و جام ملت های آسیا بازی کردید و یک  پنالتی از دست دادید، بعد از گذشت تمام این سال ها هنوز  آن صحنه را به یاد دارید؟

بله سال های زیادی در تیم ملی حضور داشتم در آن سال ها تیم ملی تلاش میکرد تا برای سومین بار به جام جهانی صعود کند، و همینطور حضور درخشان در جام ملت های آسیا هدف دیگر تیم ملی در آن زمان بود،  صحنه ای که پنالتی را در مرحله نیمه نهایی از دست دادم را به خوبی به یاد دارم و هنوز باور نمیکنم چطور آن ضربه را از دست دادم.


* شما یک گل فوق  العاده در برابر مکزیک در جام جهانی ۲۰۰۶ به ثمر رساندید آیا آن لحظه لذت بخش ترین لحظه شما در زندگی ورزشی تان است؟


 
گل زدن در جام جهانی یک افتخار خاص است و من خیلی خوشحالم که این شانس را داشتم تا یکی از آن هشت بازیکن ایرانی باشم که در جام جهانی گل زدند. گلی که در برابر مکزیک زدم از روی یک‌ضربه کرنر به ثمر رسید، استادیوم پر از تماشاگر بود و جو خاصی بر بازی حاکم بود. البته گل های فراموش نشدنی دیگری هم به ثمر رساندم مثل گل در برابر ایرلند در بازی های مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۰۲ در حضور ۱۳۰ هزار تماشاگر در استادیومی که تنها ۱۰۰ هزار نفر گنجایش داشت البته متاسفانه آن گل باعث نشد تا به جام جهانی صعود کنیم.  


* در تمام دوران فوتبالی خود در نقش بازیکن و مربی مسئله یا مسائلی هست که در مورد آن هنوز تاسف بخورید؟

بله، در تمام این دوران گاهی در مورد دو بازی حسرت میخورم ، بازی در مقابل ایرلند در مقدماتی جام جهانی که تیم ملی با گل من پیروز شد ولی به دلیل تنها یک گل زده کمتر از صعود به جام جهانی باز ماندیم ، دومین بازی تاسف بار زندگی ورزشی من شکست در فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال گذشته بود جایی که با دو پنالتی که از تصمیم کمک داور ویدیویی برآمد بازی را واگذار کردیم، ما حتی بدون داشتن چهار بازیکن اصلی در آن بازی عملکرد مطلوبی داشتیم و واقعا شایسته قهرمانی بودیم.  

* بعد از تمام موفقیت هایی که در سال های اخیر به دست آوردید تا به حال پیشنهادی از فدراسیون فوتبال ایران داشتید؟

بله من در سه سال اخیر پیشنهاداتی برای هدایت تیم های ملی بزرگسالان و زیر ۲۳ سال داشتم که در نهایت مذاکراتم با فدراسیون فوتبال به نتیجه  و توافق نهایی نرسید.  

* به عنوان آخرین سوال نظر شما در رابطه با حضور افشین قطبی به عنوان یک مربی ایرانی در فوتبال چین چیست؟ اگر شما پیشنهادی از فوتبال چین داشته باشید پاسخ شما چیست؟

خوشحالم که بگویم افشین سرمربیگری خود را از تیم پرسپولیس شروع کرد و سپس کار در  تیم ملی و فوتبال شرق آسیا را تجربه کرد ، متاسفانه آشنایی نزدیکی با ایشان ندارم ولی از طریق دوستان مشترک میدانم که افشین یک مربی سختکوش، منظم و با کیفیت است.  در مورد خودم هم باید بگویم که من به عنوان یک مربی حرفه ای  دوست دارم تمامی چالش ها را تجربه کنم.

انتهای پیام

منبع: ورزش۳

نظر شما