سه‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۰

رقابت فرانسه و آلمان برای بازسازی بندر بیروت؛ چرایی اشتیاق اروپا برای حضور در لبنان

ماه‌ها پس از انفجار بندر بیروت در ۴ آگوست ۲۰۲۰، بار دیگر این موضوع سر زبان‌ها افتاده است، اما این بار نه از باب تحقیقات قضایی و جنایی درباره مسئولان این فاجعه بزرگ، بلکه از باب بازسازی بندر بیروت.

بندر بیروت

قدس آنلاین: روزنامه‌های محلی لبنانی چندی پیش از پیشنهاد چشمگیر آلمانی‌ها برای بازسازی بندر بیروت به ارزش ده‌ها میلیارد دلار پرده برداشتند، کمی بعد از آن، از پیشنهاد فرانسوی‌ها توسط گروه «سی ام ای – سی جی ام» (CMA - CGM ) برای ارسال کانتینرها جهت بازسازی بندر بیروت ظرف سه سال خبر دادند.

این پیشنهادات، این سؤال را برای تحلیلگران و ناظران مطرح کرد که چه دلایل و عواملی کشورهایی مانند آلمان و فرانسه را در یک زمان به ارائه پیشنهاداتی در زمینه بازسازی بندر بیروت واداشته است؟ آیا انگیزه‌های سیاسی در پس این پیشنهادات نهفته است؟

بنابراین، این موضوع نشان می‌دهد، این پیشنهادات نه تنها بُعد سیاسی دارند بلکه با توجه به رویکرد چینی برای تبدیل لبنان به یک حلقه ارتباطی مهم در طرح «یک راه و یک کمربند»، بُعد اقتصادی و میل به تسلط بر منطقه‌ای راهبردی در شرق دریای مدیترانه نیز اهمیت پیدا می‌کند.

«علی حجازی»، تحلیلگر مسائل سیاسی در این باره گفت: در بُعد سیاسی وقتی شما دست روی بندری در بیروت، پایتخت لبنان می گذارید، این بدین معناست که شما اهرم فشار قدرتمندی به دست می گیرید که می توانید از آن در صحنه سیاست استفاده کنید.

وی ادامه داد: اما سؤالی که امروز مطرح می شود، این است که «اگر آنها تمایل دارند، آیا ما برایشان شرایط را فراهم و آسان خواهیم کرد؟ از لحاظ منطقی، به نظر من در بُعد اقتصادی چین به خاطر قدرت اقتصادی که در اختیار دارد، در اجرا تواناتر و سریع‌تر عمل می کند، اما سؤال این است که آیا به ما اجازه داده می‌شود که به چین زمینه سرمایه گذاری در بندر بیروت را بدهیم؟ در میان محافل سیاسی هستند، کسانی که در این محاصره مشارکت دارند و این باعث می شود، عملیات بازسازی بندر به تعویق بیافتد.

حاج «عبد المجید صالح»، نماینده پیشین پارلمان لبنان نیز در این باره گفت: کشورها صندوق‌های خیریه نیستند، کشورها به دنبال منافع خود هستند و در رأس این منافع، منافع راهبردی و منافع اقتصادی قرار دارد. مرگ تدریجی و به تأخیر انداختن نتایج بر این امر دلالت دارد که کار بزرگ و موضوع بسیار مهمی وجود دارد که برخی روی آن سرپوش گذاشته و آن را مخفی می کنند. در این بین اگر موضوع عادی سازی روابط بین کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را در نظر بگیریم که مستقیما بعد از انفجار بندر بیروت رخ داد، یکی از کشورهای بزرگ در حال توسعه و گسترش بندر حیفا بود و ما بر این باوریم، اگر برخی موضوعات و مسائل را به همدیگر ارتباط دهیم، می بینیم که قدرت های بزرگ بر سر لبنان سر و دست می شکنند و بر سر آن با هم رقابت می کنند.

صالح تاکید کرد: در این بین برخی می خواهند، بندر بیروت به سود بندر حیفا و به خاطر منافع آن، گرفته یا مصادره یا تعطیل شود. تصور نمی‌کنم، کشورهای قدرتمند اروپایی نیاز به سرمایه‌گذاری در لبنان باشند، آنچه این کشورها خواهان آن هستند، موقعیت لبنان است، چون لبنان سکوی پرتاب بزرگی در خاورمیانه محسوب می‌شود.

در پایان آنچه در آن جای شک و تردید نیست، اینکه موقعیت لبنان بر سواحل شرقی دریای مدیترانه و ساختار مالی و اقتصادی این کشور، این فرصت را فراهم می‌کند تا به کانون توجه سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی تبدیل شود، اما همه چیز تا تشکیل دولت، در این کشور متوقف و تعطیل است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

نظر شما