با احتساب سهمیه‌هایی که اضافه شدن آنها به ترکیب کاروان ورزش ایران قطعی است، تعداد سهمیه‌های کاروان کشورمان برای حضور در المپیک توکیو به ۶۵ سهمیه رسید.

حضور در المپیک توکیو با ۶۵ ورزشکار

به گزارش قدس آنلاین، شمارش معکوس یک ماهه برای سی و دومین دوره بازی‌های المپیک در حالی از امروز چهارشنبه آغاز شد که ۶۵ سهمیه ورزش ایران برای حضور در این دوره بازی‌ها قطعی و نهایی شده است.

تا پیش از این و بعد از دو سهمیه‌ای که فدراسیون جهانی وزنه برداری بر اساس رنکینگ جهانی خود برای ایران در نظر گرفت، تعداد سهمیه‌های المپیکی ورزش ایران به ۶۳ سهمیه رسیده بود اما با در نظر گرفتن مکاتبه اخیر فدراسیون جهانی شنا و همچنین شرایط فعلی رنکینگ جهانی دوومیدانی، اضافه شدن دو سهمیه جدید در این دو رشته هم قطعی است.

اگرچه شناگران ایران طی هفته جاری از حضور در رقابت‌های گزینشی المپیک (صربستان) موفق به کسب سهمیه نشدند اما فدراسیون جهانی در مکاتبه با ایران اعطای یک سهمیه جهانی (universality Quota) به شنای ایران برای المپیک توکیو را اعلام و خواستار معرفی نماینده کشورمان شده است.

از طرفی در رشته دوومیدانی هم المپیکی شدن مهدی پیرجهان بر اساس رنکینگ جهانی قطعی است. البته رده بندی جدید فدراسیون جهانی ۶ تیرماه اعلام می‌شود این در حالی است که این دونده ۴۰۰ متر بامانع کشورمان در حا حاضر جایگاه ۲۹ رنکینگ جهانی را در اختیار دارد و قرار است ۴۰ نفر برتر این ماده بر اساس رنکینگ جهانی راهی المپیک شوند.

بر همین اساس و طبق ارزیابی‌های صورت گرفته، المپیکی شدن پیرجهان هم نهایی است.

بدین ترتیب تعداد سهمیه‌های کاروان ایران برای المپیک توکیو به ۶۵ سهمیه افزایش خواهد داشت.

دو رکوردشکنی در کاروان ورزش ایران

وعده مسئولان ورزش ایران برای سی و دومین دوره بازی‌های المپیک و اعزام کاروان به این بازی‌ها «رکوردشکنی» نسبت به المپیک ریو بود.

ورزش ایران برای المپیک ۲۰۱۶ ریو صاحب ۶۴ سهمیه در ۱۵ رشته (۱۴ فدراسیون) شد و در نهایت هم با ۶۳ ورزشکار عازم ریودوژانیرو شد.

حالا نه تنها تعداد سهمیه‌های ایران برای المپیک توکیو از رکورد ریو گذشته بلکله این رکوردشکنی در تعداد رشته‌های المپیکی هم حاصل شده است.

دوومیدانی، تیراندازی، کشتی آزاد، کشتی فرنگی، دوچرخه سواری، تیروکمان، تکواندو، شمشیربازی، کاراته، بوکس، تنیس روی میز، قایقرانی، وزنه برداری، شنا، والیبال و بسکتبال ۱۶ رشته‌ای هستند که ورزشکاران شان برای این دوره بازی‌های المپیک صاحب سهمیه شده‌اند.

بسکتبال و کاراته رشته‌هایی هستند که در المپیک ریو حضور نداشتند اما برای این دوره بازی‌ها صاحب سهمیه شدند (البته کاراته رشته جدید در المپیک توکیو به حساب می‌آید). ضمن اینکه درالمپیک ریو جودو با ۲ نماینده حضور داشت اما برای این دوره سهمیه‌ای ندارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.