۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۲
کد خبر: 761414

حدود ۱۴ ماه از زمان بازگشایی حرم مطهر رضوی سپری می‌شود؛ ماه‌هایی که به دلیل رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، کارنامه‌ای درخشان از اقدامات آستان قدس رضوی بر جای گذاشته و نه تنها رضایت مسئولان متولی حوزه بهداشت و درمان، بلکه خشنودی زائران حضرت رضا(ع) را نیز به همراه داشته است.

رضایت زائران از مسیرهای ویژه زیارت

به گزارش قدس آنلاین، طی این مدت رهنمودهای تولیت آستان قدس رضوی، تلاش بی‌وقفه خادمان و همراهی کم‌نظیر زائران در اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی، آستان قدس رضوی و حرم مطهر حضرت رضا(ع) را به الگویی ملی در رعایت پروتکل‌های مقابله با کرونا تبدیل کرد.

تامین ماسک و اقلام بهداشتی، استفاده از محلول‌های ضدعفونی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، همت و تلاش خادمان سلامت و استفاده از تهویه مناسب تنها گوشه‌ای از اقدامات صورت گرفته در این مدت بوده است که بستر زیارت همراه با سلامت را برای زائران فراهم کرده است.

یکی از اقدامات ویژه در این ایام، پیش‌بینی مسیرهای ویژه برای تشرف به روضه منوره بوده که این امکان را فراهم ساخته تا زائران بتوانند با توجه به محدودیت ایجاد شده برای حضور در کنار ضریح مطهر، از فاصله‌ای نزدیک زیارت خود را انجام دهند. اقدامی که هم رضایت عموم زائران را فراهم ساخته، و هم فرصتی تازه برای تشرف سالمندان و توان یابان ایجاد کرده تا بتوانند بدون دغدغه زیارت خود را انجام دهند.

اکنون در تیرماه سال۱۴۰۰ و مصادف با دهه اول ماه پرفیض ذیح الحجه پای سخنان برخی از زائران این آستان ملکوتی نشسته‌ایم تا از حال و هوای حضور خود در بارگاه قدس حضرت ثامن الحجج(ع) و نظراتشان در اقدامات انجام شده از سوی  آستان قدس رضوی در تسهیل شرایط حضور زائران و انجام زیارت در حرم منور رضوی و تعیین مسیرهای تشرف به روضه منوره برایمان بگویند.

حضور در روضه منوره یک موهبت است

در مسیر آرام صلوات می‌فرستد و با چشمانی اشک آلود وارد مسیر تشرف به سمت روضه منوره می‌شود. من هم با او همراه می‌شوم. پس از زیارت ضریح مطهر از مسیر برگشت وارد رواق نجمه خاتون شده و دو رکعت نماز زیارت می‌خواند. حالا با او می‌توانم هم کلام شوم. می‌گوید:  من مشهدی هستم. آن دورانی که مسیر زیارت ضریح مطهر و درب‌های حرم بسته بود من که مشهدی هستم هفته‌ای چندبار به پشت درب‌های حرم می‌آمدم و با حضرت راز و نیاز می‌کردم اما دلم برای دیدن ضریح مطهر واقعا تنگ شده بود.

«قاسم خراسانی» ادامه می‌دهد: من از مسئولان حرم و تولیت آستان قدس ممنونم که با اجرای دستورالعمل بهداشتی و تعیین مسیرهای ویژه، امکان حضور در نزدیکی روضه منوره و دیدن ضریح مطهر را برای زائران فراهم کرده‌اند، خدا به همه مسئولان حرم، پاداش خیر دهد.

 

پایبند به دستورالعمل های بهداشتی، قدردان زحمات خادمان

«مسلما حفظ سلامت زائران در هنگام زیارت موضوع مهمی است»؛ این را «حسین رسولی» زائر ۳۰ ساله اهل تهران می‌گوید و ادامه می‌دهد: راستش را بخواهید من خیلی دوست دارم که دستم به ضریح مطهر آقا امام رضا(ع) برسد اما وقتی فکرش را می‌کنم، می‌بینم که بسیاری از علمای دینی و بزرگان و در صدر آن‌ها رهبر معظم انقلاب همگی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به عنوان یک وظیفه شرعی، عقلی و انسانی تاکید دارند، پس باید همگی پیرو مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و تمهیدات بهداشتی باشیم و حالا که در حرم مطهر هم برای نزدیک شدن به ضریح محدودیت وجود دارد، باید از آن تبعیت کنیم. ضمنا از آستان قدس رضوی که مسیرهای را برای حضور زائران تا نزدیکی ضریح مطهر پیش‌بینی کرده تا بتوانیم از یک فاصله معین آن را مشاهده کنیم، ممنویم. همین تماشای ضریح آقا هم دل و روحمان را صفا می دهد.

شکر خدا، زائر حرم شدیم

با زائر دیگری که در کنار ایوان دارالسیاده مسجد گوهرشاد ایستاده همکلام می‌شوم و او می‌گوید: از استان اصفهان به همراه پدربزرگم برای زیارت به مشد آمدیم. خیلی خوشحالم که پدربزرگم با صندلی چرخدار به روضه منوره امام رضا(ع) و تا نزدیکی ضریح مطهر مشرف شده است. «مهدی محمدی» درحالی‌که اشک‌های چشمش را پاک می‌کند، ادامه می‌دهد: خدا را شکر که توانستیم به زیارت روضه منوره امام رضا(ع) بیاییم، راستش هر وقت از تلویزیون و در فضای مجازی عکس و تصویر ضریح آقا را می‌دیدیم مرغ دلمان به سوی حرم پرواز می‌کرد تا اینکه امروز پدربزرگم به آرزویش رسید. همین چند روز پیش بود که به من گفت «نکند تا قبل از تمام شدن کرونا بمیرم و زیارت حرم مقدس امام هشتم(ع) و دیدن ضریح مطهر امام رضا(ع) نصیبم نشود»؛ امروز خوشحالم از اینکه آرزوی او برآورده شد، دست مسئولان حرم درد نکند خدا قوتشان بدهد. هم زیارت است و هم سلامت.

 

تسهیل زیارت ضریح برای سالمندان و توان یابان

بسیاری از سالخوردگان و توان یابان از مسیر تشرف سالمندان و با صندلی‌های چرخدار و از مسیر مسجد گوهرشاد به رواق دارالسیاده و از قسمت بالای سر ضریح مطهر امام هشتم(ع) وارد روضه منوره می‌شوند.

یکی از سالمندانی که توسط خدام و با صندلی چرخدار در مسیر برگشت به داخل مسجد گوهرشاد است برایمان می‌گوید: خدا به باعث و بانی این طرح جزای خیر دهد، خیلی لذت بردم از این زیارت.

«سید صادق موسوی» که از قم به زیارت حرم آمده است، ادامه می‌دهد: در ایام  قبل از کرونا خیلی برایم سخت بود به نزدیکی ضریح مطهر برسم اما الان با این طرح با رعایت نوبت، بدون دردسر و در امنیت کامل به زیارت رفتم، خدا به مدیران حرم امام رضا(ع) جزای خیر دهد.  

زائر دیگری را می‌بینم که روی صندلی‌های حرم در رواق نجمه خاتون می‌نشیند، از او درباره اقدامات آستان قدس برای تسهیل زیارت می‌پرسم، می‌گوید: من از گیلان برای زیارت به مشهد آمدم. از نظافت و تمیزی حرم و اقدامات مسئولان لذت بردم.

«حاج علی نصیری» دست دعا به آسمان بلند می‌کند و می‌گوید: خدا را شکر یک بار دیگر ضریح مطهر را دیدم. در ادامه نفسی تازه می‌کند و می‌گوید: البته ما زائران هم باید با مسئولان همکاری کنیم تا زودتر ریشه کرونا کنده شود. همین که تا داخل روضه منوره رفتم یک موهبت الهی برایم است.

فرصت حضور در رواق‌های حاتم خانی، گنبد الله وردیخان، دارالضیافه و توحید خانه

در صحن انقلاب زائر دیگری همراه مادرش زیر چترهای حرم نشسته است. بعداز احوالپرسی متوجه می‌شوم که از خراسان جنوبی به مشهد آمده است. «حسن ایزدی» حدودا ۴۰ ساله است و می‌گوید: طرح تعیین مسیرهای تشرف به روضه منوره حرم مطهرامام رضا(ع) از همه صحن‌ها و مسیرها، طرح خیلی خوب و مناسبی است. هم پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود و هم مسیر زیارت باز است. ضمنا من تا به حال رواق‌هایی مثل حاتم خانی، گنبد الله وردیخان، دارالضیافه، توحید خانه و... را ندیده بودم، اما با طرح فعلی و بازگشایی برخی مسیرها، فرصت تماشای این زیبایی‌های حرم مطهر را هم پیدا کرده‌ام.

 

ابراز رضایت زائران خارجی

وارد صحن غدیر می‌شوم. زائرانی از کشور عراق در خنکای صحن نشسته‌اند. متوجه حضور مترجمی  در بین آنان می‌شوم و از فرصت حضورش برای گفتگو با این زائران خارجی استفاده می‌کنم.

«ابوحماد» ۴۵ سال سن دارد و می‌گوید: من در این چند روز چندین مرتبه به زیارت امام رضا(ع) آمده ام و سال‌های قبل هم که خبری از ویروس کرونا نبود به زیارت امام رضا(ع) آمده بودم. واقعا رعایت نظافت و پیشگیری از شیوع کرونا در حرم با عظمت امام رضا(ع) به خوبی انجام می شود. خیلی برایم جالب بود که همه خدام و مسئولان حرم مقید به استفاده از ماسک و محلول ضدعفونی هستند. جمعیت زیادی برای زیارت به مشهد می‌آیند و باید همه در جهت سلامتی زائران تلاش کنند. از متولی آستان مقدس رضوی و مسئول خدام حرم و همه خادمان این آستان با عظمت، تشکر می‌کنم. حرم امام رضا(ع) برای همه اعتاب مقدسه، الگو و سرمشق با ارزشی است. خدانگهدار همه خدمت‌گزاران این آستان مقدس باشد.

 

منبع: آستان نیوز

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.