یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۴

رضایت زائران از مسیرهای ویژه زیارت مضجع شریف حضرت رضا(ع)

مسیر عاشقی

محمدحسین مروج کاشانی

یکی از اقدام‌های ویژه و اخیر در حرم مطهر رضوی، پیش‌بینی مسیرهای ویژه برای تشرف به روضه منوره بوده که این امکان را فراهم کرده تا زائران بتوانند با توجه به محدودیت ایجاد شده برای حضور در کنار ضریح مطهر، از نزدیک زیارت خود را انجام دهند.

زائران

پای سخنان برخی از زائران این آستان ملکوتی نشسته‌ایم تا از حال و هوای حضور خود در بارگاه قدسی حضرت ثامن‌الحجج(ع) برایمان بگویند.

حضور در روضه منوره یک موهبت است

آرام صلوات می‌فرستد و با چشمانی اشک‌آلود وارد مسیر تشرف به سمت روضه منوره می‌شود. من هم با او همراه شده و پس از زیارت با او همکلام می‌شوم. می‌گوید: دورانی که مسیر زیارت ضریح مطهر و در‌های حرم بسته بود من که مشهدی هستم هفته‌ای چند بار به پشت در‌های حرم می‌آمدم و با حضرت راز و نیاز می‌کردم اما دلم برای دیدن ضریح مطهر واقعاً تنگ شده بود.

«قاسم خراسانی» ادامه می‌دهد: من از خادمان و مسئولانی که با اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی و تعیین مسیرهای ویژه، امکان حضور در نزدیکی روضه منوره و دیدن ضریح مطهر را برای زائران فراهم کرده‌اند، سپاسگزارم.

پایبند به دستورالعمل‌های بهداشتی، قدردان زحمات خادمان

«مسلماً حفظ سلامت زائران در هنگام زیارت موضوع مهمی است»؛ این را «حسین رسولی» زائر ۳۰ساله اهل تهران می‌گوید و ادامه می‌دهد: راستش را بخواهید من خیلی دوست دارم که دستم به ضریح مطهر آقا امام رضا(ع) برسد اما وقتی فکرش را می‌کنم، می‌بینم که بسیاری از علمای دینی و بزرگان و در صدر آن‌ها رهبر معظم انقلاب همگی بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به عنوان یک وظیفه شرعی، عقلی و انسانی تأکید دارند، پس باید همگی پیرو مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و تمهیدات بهداشتی باشیم و حالا که در حرم مطهر هم برای نزدیک شدن به ضریح محدودیت وجود دارد، باید از آن تبعیت کنیم. همین زیارت و دیدن ضریح آقا از نزدیک، دل و روحمان را صفا می‌دهد.با زائر دیگری که در کنار ایوان دارالسیاده مسجد گوهرشاد ایستاده همکلام می‌شوم و او می‌گوید: از استان اصفهان به همراه پدربزرگم برای زیارت به مشهد آمدیم. خیلی خوشحالم که پدربزرگم با صندلی چرخدار به روضه منوره امام رضا(ع) و تا نزدیکی ضریح مطهر مشرف شده است. «مهدی محمدی» در حالی ‌که اشک‌هایش را پاک می‌کند، ادامه می‌دهد: خدا را شکر که توانستیم به زیارت روضه منوره امام رضا(ع) بیاییم، راستش هر وقت از تلویزیون و در فضای مجازی عکس و تصویر ضریح آقا را می‌دیدیم مرغ دلمان به سوی حرم پرواز می‌کرد تا اینکه امروز پدربزرگم به آرزویش رسید.

تسهیل زیارت ضریح برای سالمندان و توان‌یابان

بسیاری از سالخوردگان و توان‌یابان از مسیر تشرف سالمندان و با صندلی‌های چرخدار و از مسیر مسجد گوهرشاد به رواق دارالسیاده و از قسمت بالای سر ضریح مطهر امام هشتم(ع) وارد روضه منوره می‌شوند. یکی از سالمندانی که توسط خدام و با صندلی چرخدار در مسیر برگشت به داخل مسجد گوهرشاد است برایمان می‌گوید: خدا به باعث و بانی این طرح جزای خیر بدهد، خیلی لذت بردم از این زیارت. «سیدصادق موسوی» که از قم به زیارت حرم آمده است، ادامه می‌دهد: در ایام پیش از کرونا خیلی برایم سخت بود به نزدیکی ضریح مطهر برسم اما اکنون با این طرح با رعایت نوبت، بدون دردسر و در امنیت کامل به زیارت رفتم.  

«حاج‌علی نصیری» نیز که از گیلان آمده دست دعا بلند می‌کند و می‌گوید: خدا را شکر یک بار دیگر ضریح مطهر را دیدم. در ادامه نفسی تازه می‌کند و می‌گوید: البته ما زائران هم باید با مسئولان همکاری کنیم تا زودتر ریشه کرونا کنده شود. همین که تا داخل روضه منوره رفتم یک موهبت الهی برایم بود.

فرصت حضور در رواق‌های حاتم‌خانی، گنبد الله‌وردیخان، دارالضیافه و توحیدخانه

در صحن انقلاب زائر دیگری همراه مادرش زیر چترهای سایه‌بان حرم نشسته است. پس از احوالپرسی متوجه می‌شوم که از خراسان جنوبی به مشهد آمده است. «حسن ایزدی» حدوداً ۴۰ ساله است و می‌گوید: طرح تعیین مسیرهای تشرف به روضه منوره حرم مطهر امام رضا(ع) از همه صحن‌ها و مسیرها، طرح خیلی خوب و مناسبی است. ضمناً من تا به حال رواق‌هایی مثل حاتم‌خانی، گنبد الله‌وردیخان، دارالضیافه، توحیدخانه و... را ندیده بودم که فرصت تماشای این زیبایی‌های حرم مطهر را هم پیدا کرده‌ام.

ابراز رضایت زائران خارجی

در صحن غدیر با «ابوعماد» ۴۵ ساله صحبت می‌کنم می‌گوید: واقعاً رعایت نظافت و پیشگیری از شیوع کرونا در حرم باعظمت امام رضا(ع) به خوبی انجام می‌شود. خیلی برایم جالب بود که همه خدام و مسئولان حرم مقید به استفاده از ماسک و محلول پاک‌کننده گیاهی هستند. جمعیت زیادی برای زیارت به مشهد می‌آیند و باید همه در راستای سلامتی زائران تلاش کنند. از متولی آستان مقدس رضوی و مسئول خدام حرم و همه خادمان این آستان باعظمت تشکر می‌کنم.

برچسب‌ها

نظر شما