معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه به‌شدت نگران روزهای آینده شهر مشهد هستیم، گفت: از تمامی مسئولان درخواست داریم برای تعطیلی یا محدودیت این شهر تدبیری بیندیشند تا این شهر به کانونی برای آلودگی گسترده ویروس کرونا در سطح کشور تبدیل نشود.

خطر تبدیل مشهد به کانون گسترش کرونا/ظرفیت بیمارستان‌ها ۱۰۰ درصد تکمیل شده است

به گزار ش قدس آنلاین،  مهدی قلیان با اشاره به اینکه وضعیت مشهد در موج پنجم بحران کرونا بسیار اسفناک بوده و در طول ۱۸ ماهه کرونایی با چنین وضعیتی مواجه نبودیم، اظهار کرد: ظرفیت بیمارستان‌ها به‌صورت ۱۰۰ درصد تکمیل شده است. میزان مراجعات به مراکز سرپایی کرونا زیر پوشش این دانشگاه به بیش از ۵۵۰۰ در روز رسیده و میزان تست‌های PCR روزانه هم به بیش از ۴۴۰۰ مورد رسیده است، ضمن اینکه ظرفیت تست سلولی مولکولی تقریباً تمام و در روز گذشته به ۱۰ هزار مورد رسید که این عدد خط قرمز محسوب می‌شود.  برای تأمین بخش‌های بستری و سرپایی کیت نخواهیم داشت و متأسفانه ادامه این وضعیت مشکلات جدی در بحث تشخیص PCR ایجاد کرده است.

وی افزود: طبق آخرین آمار ثبت شده ۲۰ درصد افرادی که در طول یک ماه گذشته در بخش‌های کرونایی بستری‌ شده‌اند از خارج از استان بوده‌اند و ۱۰ درصد هم از شهرستان‌های خارج از حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سطح استان بوده است.

قلیان با ذکر این نکته که عادی‌انگاری کاذب در شهر مشهد کاملاً مشهود است، تأکید کرد: متأسفانه برگزاری مجالس شلوغ عروسی و عزا، دورهمی‌های خانوادگی، رستوران‌های شلوغ، بازارهایی که تا دیروقت پذیرای مشتریان هستند، سفرهای تابستانی و بدتر از همه عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح جامعه سبب افزایش مبتلاها، بستری‌ها و فوتی‌های بیماری کووید ۱۹ در شهر مشهد شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: اگر فکری به حال تعطیلی وسیع اماکن در مشهد نشود و حجم بالای زائران را همچنان شاهد باشیم مشهد می‌تواند به عنوان یک کانون آلودگی در سطح کشور، تمام کشور را باوجود آنکه حتی  دستورالعمل‌های بهداشتی هم در برخی مناطق به‌خوبی رعایت می‌شود آلوده و درگیر کند.

دکتر قلیان اضافه کرد: زائران زیادی از نقاط مختلف کشور از جمله اصفهان، فارس، خوزستان، گلستان، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان که اقامتگاه ثابت در مشهد دارند، مشاهده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تبلیغات گسترده در خصوص تورهای ارزان‌قیمت هم میزان سفرها به مشهد را به مراتب بیشتر از قبل کرده است، بیان کرد: مشابه این اقدام را در سفرهای زیارتی و سیاحتی داخلی از مشهد به سمت شمال، قم، شیراز، کیش، قشم، دبی، ترکیه و غیره شاهد هستیم، وضعیتی که بسیار نگران‌کننده است.

 قلیان با تأکید بر اینکه پیگیری‌های مکرری را در خصوص تعطیلی‌های تورهای مسافرتی از طریق ستاد استانی مبارزه با کرونا داشته‌ایم که تا این لحظه مؤثر واقع نشده و همچنان این سفرها به اشکال مختلف جاده‌ای، ریلی و هوایی به سمت مشهد ادامه دارد، گفت: در وضعیت قرمز مشهد که به‌شدت نگران روزهای آینده این شهر هستیم، از تمامی مسئولان درخواست داریم که یاری‌رسان خادمان مردم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد باشند و  برای مشهد تعطیلی یا محدودیت ایجاد شود تا این شهر به کانونی برای آلودگی گسترده ویروس کرونا در سطح کشور تبدیل نشود.

منبع:ایسنا

انتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.