مسوول فنی آزمایشگاه مرجع کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر روزانه هزار آزمایش کرونا در مناطق زیر پوشش این دانشگاه انجام می‌شود که طبق بررسی‌ها نتیجه تمام نمونه‌های آزمایشگاهی از نوع سویه دلتا بوده است.

نتیجه تمام آزمایشهای کرونا در مشهد سویه دلتا را نشان می‌دهد

به گزارش قدس آنلاین، دکتر سعید عامل جامه‌دار در مشهد افزود: نمونه‌های مربوط به بیماران بستری در بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مجموعه‌ای از بیماران سرپایی مراجعه کننده به مراکز بهداشتی دانشگاه دریافت شده است.

وی اضافه کرد: آمار بیماران مراجعه کننده به مراکز بهداشتی در بخش بستری و سرپایی دانشگاه علوم پزشکی همچنان در حال  افزایش است که از ۹۵ درصد مراجعه‌کنندگان به مراکز منتخب کرونا با علایم مشکوک نمونه گرفته می‌شود.

دانشیار گروه ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: آزمایشگاه مرجع کرونای این دانشگاه با تمام توان در خدمت تشخیص بیماران کرونایی است تا بتوانند روند درمان خود را به سرعت آغاز کنند.

عامل افزود: ویروس کرونای دلتا، نوع بسیار مسری این ویروس است که برای نخستین‌ بار در هند شناسایی شد و در حال انتشار در سراسر جهان است که در مقایسه با ویروس اصلی کرونا حدود ۱۵ جهش پیدا کرده و قدرت سرایت بسیار دارد.
روزانه بیش از ۷۰۰ نفر با علایم کرونا در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری می شوند و بیش از هفت هزار و ۵۰۰ نفر در بخش سرپایی با علایم مشکوک به کرونا مراجعه می کنند که نتیجه آزمایش افزون بر ۵۰ درصد از آنها مثبت است.

۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی زیر پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی نیشابور و تربت‌جام نیز بقیه جمعیت این استان را زیر پوشش خدمات‌ بهداشتی و درمانی دارند.  

هم اینک ۲۵ شهرستان از مجموع ۳۳ شهرستان خراسان رضوی در وضعیت قرمز، هفت شهرستان در وضعیت نارنجی و یک شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.  

علاوه بر اقدامات و فعالیتهای جاری و مستمر مسوولان در مشهد و خراسان رضوی برای مقابله با تبعات بحران کرونا، از روز ۱۸ مرداد ماه به دنبال گفت و گوی تلفنی رییس جمهوری با استاندار و رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد و پیگیری‌ وزیر بهداشت، هیاتی عالیرتبه از تهران برای بررسی وضعیت و رسیدگی به نیازهای تجهیزاتی حوزه درمانی کرونا در این شهر حضور یافته‌ است.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون چهار میلیون و ۲۳۸ هزار و ۶۷۶ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ جان ۹۵ هزار و ۱۱۱ نفر را نیز تاکنون در کشورمان گرفته است. همچنین سه میلیون ۵۹۱ هزار و ۳۱۳ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تاکنون بهبود یافته‌اند.  

وزارت بهداشت اعلام کرد هم‌اینک ۲۹ استان کشور درگیر ویروس کرونا دلتاست ۳۳۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۸۴ شهرستان در شرایط نارنجی و ۲۸ شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

همچنین تاکنون ۱۳ میلیون و ۵۲۰ هزار و ۱۲۷ شهروند ایرانی دوز نخست واکسن کرونا و سه میلیون و ۲۷۴ هزار و ۹۸۰ نفر دوز دوم آن را تزریق کرده و واکسینه شده‌اند. بر این اساس مجموع واکسنهای تزریق شده در ایران به ۱۶ میلیون و ۷۹۵ هزار و ۱۰۷ دوز رسیده است.

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.