دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۳

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی:

۵۰۰ میلیارد تومان به چرخه تولید بازگشت

محمدعلی افتخاری

افتخاری گفت: سازمان اموال تملیکی، حدود ۵۰۰ میلیارد تومان کالا را از طریق اعاده به چرخه تولید بازگردانده است.

به گزارش قدس آنلاین، محمدعلی افتخاری، مدیرعامل سازمان اموال تملیکی گفت: به منظور ایجاد جهش مطلوب در تولید و رفع نیازهای داخلی، این سازمان طی ۵ ماهه نخست امسال توانسته حدود ۵۰۰ میلیارد تومان کالا را از طریق اعاده به چرخه تولید بازگرداند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.

مدیرعامل این سازمان در خصوص آمار عملکرد سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی طی ۵ ماهه ابتدایی امسال گفت: به رغم وجود مشکلات زیرساختی و کمبود نیروی انسانی، با تلاش جهادی نیروهای سازمان برای تحقق بخشیدن به برنامه‌های پیش‌بینی شده موجب شد طی دوره یاد شده مجموع فروش سازمان اموال تملیکی با رشد ۵۵ درصدی همراه شود.

معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر حمایت همه جانبه سازمان از تولیدکنندگان اظهار کرد: کالاهایی که به جهت حمایت از تولید داخلی کاربرد دارند به هیچ عنوان در مزایده مطرح نخواهد شد و صاحبان کالا و کارخانه‌ها در صورتی که تقاضا کنند با دریافت تاییدیه از گمرک به خود آن‌ها واگذار خواهد شد.

افتخاری تصریح کرد: به منظور ایجاد جهش مطلوب در تولید و رفع نیازهای داخلی در شرایط تحریم، این سازمان نقش ارزشمندی برای جلوگیری از وقفه خطوط تولید بنگاه‌های اقتصادی ایفا کرد تا از زنجیره تولید و اشتغال حمایت شود.

وی افزود: میزان فروش اموال سازمان اموال تملیکی در بخش منقول با رشد ۵۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۶ هزار و ۴۷۳ میلیارد ریال رسیده که ۵۴ درصد از این میزان فروش به صورت مزایده و ۴۶ درصد دیگر به صورت مذاکره‌ای بوده است. با توجه به رویکرد جدید سازمان، فروش مذاکره‌ای در بخش قاچاق در حال کاهش است، به این ترتیب که ترکیب فروش مذاکره‌ای طی دوره مذکور شامل ۷۶ درصد متروکه و ۲۳ درصد قاچاق بوده که در مدت مشابه سال گذشته این ترکیب شامل ۳۹ درصد متروکه و ۶۱ درصد قاچاق بوده است. این امر نشانگر رویکرد و اهتمام سازمان در جهت حمایت از تولید و واگذاری کالاهای متروکه (اقلام واسطه‌ای و سرمایه‌ای) به صاحبان کالاها قلمداد می‌شود.

افتخاری عنوان داشت: در بخش غیرمنقول (املاک و مستغلات) حدود ۴۶۲ میلیارد ریال فروش داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۸ درصد افزایش یافت. از این میزان ۲۸ درصد فروش به صورت مزایده و ۴۶ درصد دیگر به صورت مذاکره‌ای (وثیقه گذاران) واگذار شد.

وی به دیگر اقدامات سازمان پرداخت و تصریح کرد: از مهمترین اقدامات سازمان بمنظور شفافیت در فروش و تسهیل دسترسی مردم برای خرید کالاها می‌توان به استفاده از مکانیزم فروش الکترونیک اشاره کرد. این سازمان در مزایده‌های سراسری پیشرو بوده و از بستر سامانه الکترونیک دولت استفاده و بدون آنکه دخل و تصرفی در آن وجود داشته باشد شفاف‌ترین مزایده‌ها را برگزار می‌کند.

افتخاری افزود: در ۵ ماهه نخست امسال تعیین تکلیف پرونده کالاهای متروکه ۱۳۳ درصد رشد کرده است که این رشد بیش از ۲ برابری، نشان دهنده رویکرد سازمان در جهت ساماندهی وضعیت کالاهای متروکه، رسوبی و همچنین حفظ چرخه بنگاه‌های اقتصادی است.

معاون وزیر اقتصاد درباره  پرونده‌های قاچاق نیز عنوان کرد: طی دوره مذکور بیش از ۱۲ هزار پرونده کالای قاچاق تعیین تکلیف شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد افزایش دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.