رئیس‌جمهور بلاروس از قصد این کشور برای خرید یک میلیارد دلار سلاح از روسیه خبر داد و افزود بحث درباره تامین احتمالی سیستم‌های موشکی اس-۴۰۰ برای این کشور نیز در جریان است.

لوکاشنکو: بلاروس یک میلیارد دلار سلاح از روسیه خریداری می‌کند

به گزارش قدس آنلاین، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس امروز (یکشنبه) به خبرنگاران گفت، بلاروس در حال برنامه‌ریزی برای خرید بیش از یک میلیارد دلار اسلحه از روسیه است و افزود بحث درباره تامین احتمالی سیستم‌های موشکی اس-۴۰۰ برای این کشور در جریان است. 

به نوشته خبرگزاری «تاس» روسیه، یک روزنامه بلاروسی به نقل از وی گزارش داد: جهت غربی بلاروس اکنون کاملاً تحت پوشش سیستم‌های موشکی اس-۳۰۰ است. اما ما اکنون جهت جنوبی را داریم.

لوکاشنکو خاطرنشان کرد که در دیدار اخیر با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در کرملین به مسائل دفاعی و امنیتی توجه زیادی شد.

پیش‌تر، «دیمیتری شوگایف» رئیس «سازمان فنی و نظامی روسیه» در حاشیه نشست انجمن اقتصادی شرق به خبرنگاران گفت که هیچ مانعی برای فروش سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ به بلاروس وجود ندارد. 

وی افزود: بلاروس شریک استراتژیک روسیه است و ما در یک اتحادیه زندگی می‌کنیم. از آنجا که سامانه اس-۴۰۰ اساسا برای صادرات است این منطقی است که به درخواست این کشور برای خرید این سیستم پاسخ مثبت بدهیم. من هیچ مانع یا محدودیتی برای صادرات این سیستم دفاعی به بلاروس نمی‌بینم. 

الکساندر لوکاشنکو هم گفته بود که مسکو به زودی این کشور را با ده‌ها هواپیمای نظامی، بالگرد، سیستم‌های ضدهوایی و احتمالا سیستم دفاع هوایی اس-۴۰۰ تجهیز خواهد کرد. 

لوکاشنکو اوایل ماه اوت نیز تاکید کرده بود که مینسک علاقه‌مند به خرید اس-۴۰۰ از روسیه به قیمت مناسب است.

دیمیتری شوگایف در پاسخ به درخواست لوکاشنکو گفته بود که اگر مسکو درخواست رسمی بلاروس را دریافت کند آن را فورا مورد بررسی قرار خواهد داد. 

روسیه همچنین دیروز (شنبه) در اقدامی جهت حمایت از بلاروس متحد خود، شماری از جنگنده‌های «سوخو-۳۰» خود را عازم بلاروس کرد.

از سال ۱۹۹۹، روسیه و بلاروس ائتلافی تشکیل داده‌اند که هدف اصلی آن‌ها اتحاد دو کشور است. از ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۱ (جمعه) بیش از ۲۰۰ هزار نظامی، ۸۰ فروند هواپیما و بالگرد، حدود ۳۰۰ تانک و بیش از ۱۰ فروند کشتی از روسیه و بلاروس در حال شرکت در رزمایش مشترکی به نام «زاپاد» هستند. این رزمایش از سوی لهستان و کشورهای بالتیک از نزدیک رصد می‌شود. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.