سه‌شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۴

انرژی هسته‌ای از موضوعات مهم انتخاباتی در فرانسه

با وجود گسترش انرژی‌های تجدید پذیر در فرانسه اما دولت این کشور تصمیم ندارد فعلا از انرژی هسته‌ای صرف نظر کند و همچنان سرمایه گذاری برای ساخت نیروگاه‌های جدید را در برنامه دارد.

ماکرون

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از "ان تی وی" آلمان، با وجود گسترش انرژی های تجدیدپذیر در فرانسه اما دولت تصمیم ندارد فعلا از انرژی هسته‌ای صرف نظر کند. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه حتی از تصمیمات خود برای سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه های هسته‌ای جدید سخن گفته است.

به نوشته "ان تی وی" آلمان انرژی هسته‌ای دوباره در فرانسه مورد توجه قرار گرفته و شگفت آور این است که به یک موضوع انتخاباتی تبدیل شده است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه از یک طرف می خواهد یک نیروگاه هسته‌ای کوچک جدید (SMR) بسازد و از سوی دیگر بر لزوم گسترش انرژی های تجدید پذیر تاکید دارد.

در اینجا مسئله مبارزه با تغییرات آب و هوایی و همچنین حمایت از صنعت داخلی و مهم تر از همه قیمت برق مطرح است. ماکرون با نگاهی به انتشار گازهای گلخانه‌ای در این باره گفته است: فرانسه خوش شانس است زیرا دارای قدرت هسته‌ای است.

وی همچنین در این باره گفته است: فرانسه در مقایسه با آلمان در واقع نسبتا خوب عمل می کند و این بخصوص با این مسئله مرتبط است که ۷۰ درصد برق ما از نیروگاه های هسته‌ای کم انتشار تولید می شود.

سبزهای فرانسه هم که از خروج از انرژی هسته‌ای حمایت می کنند بر این باورند که روند خروج به زودی امکان پذیر نبوده و سال ها به طول می انجامد.

نامزد ریاست جمهوری سبزها در این باره می گوید که وی انتظار دارد که ۲۰ سال تا زمان چنین خروجی از انرژی هسته‌ای طول بکشد.

فرانسه در حال حاضر تلاش می کند تا در بروکسل هم قدرت هسته‌ای را به عنوان سرمایه گذاری سبز به رسمیت بشناسد.

در نامه سرگشاده‌ای که توسط وزیر اقتصاد فرانسه و سیاستمداران ۹ کشور اروپایی دیگر امضا شده است آمده است: انرژی هسته‌ای سهم بسزایی در استقلال تولید انرژی ما دارد.

این سیاستمداران اروپایی خواستار ارزیابی این مسئله تا پایان سال جاری میلادی شده و بر این باورند که این مسئله و ساخت نیروگاه های هسته‌ای جدید می تواند با بودجه اتحادیه اروپا تامین مالی شود. البته در این راستا مخالفت هایی از طرف آلمان و اتریش وجود دارد.

در این میان نامزدهای راستگرای ریاست جمهوری فرانسه هم تلاش می کنند با لفاظی های هسته‌ای از یکدیگر پیشی بگیرند. "خاویر برتراند"، نامزد محافظه کار ریاست جمهوری فرانسه می خواهد حداقل ۳ نیروگاه هسته‌ای جدید بسازد، مارین لوپن، نامزد ریاست جمهوری حزب راست پوپولیستی در فرانسه هم از ساخت ۶ نیروگاه هسته‌ای جدید سخن گفته است.

مینی رآکتورهای (SMR) که ماکرون اعلام کرده می خواهد در ساخت آن ها سرمایه گذاری کند هنوز برای تولید آماده نیستند و در حال حاضر تنها یک مدل آن در روسیه وجود دارد. صنعت فرانسه علاقه کمی به رآکتورهای کوچک دارد چرا که برق نسبتا کمی می توانند تولید کنند و نمی توانند جایگزین نیروگاه های هسته‌ای معمولی شوند.

اما قدرت هسته‌ای در فرانسه همواره بیشتر به غرور و استقلال ملی مرتبط می شود.

استقلال تولید انرژی از جمله از گاز روسیه و یا برق زغال سنگ آلمان برای ماکرون بسیار اهمیت دارد. وی اخیرا در حاشیه نشست سران اتحادیه اروپا با توجه به افزایش قیمت گاز گفته بود: ما نباید بیش از حد به منابع انرژی وابسته شویم.

فرانسه متعهد شده است که نسبت انرژی هسته‌ای را تا سال ۲۰۳۵ به ۵۰ درصد کاهش دهد، ده ها رآکتور قدیمی را تعطیل کرده و هم زمان انرژی های تجدید پذیر را گسترش دهد.

نظر شما