ابوالفضل جلیلی که شب گذشته برای اکران تازه‌ترین فیلمش «مسیر معکوس» در فرانسه راهی این کشور شد، گفت: خوشبختانه فرانسه با سینماگران ایرانی همکاری کرد و واکسن‌های ما را پذیرفت.

فرانسه، واکسن‌های فیلمسازان ایرانی را پذیرفت

به گزارش قدس آنلاین، این روزها جشنواره‌ای با نام سینمای ایران در شانتیئی فرانسه برگزار می‌شود که ابوالفضل جلیلی هم رییس هیات داوران ایرانی آن است و هم خودش با فیلم «مسیر معکوس» در این رویداد حضور دارد. البته این فیلم در بخش خارج از مسابقه و در اختتامیه جشنواره نمایش داده خواهد شد.

جلیلی از دو موضوع ابراز خوشحالی کرد؛ همراهی مسئولان فرانسه با فیلمسازان ایرانی برای حضور در این کشور و همینطور از اینکه تندیس این جشنواره با الهام از شعرها و آثار عباس کیارستمی طراحی و ساخته شده است.

او که شامگاه چهارشنبه، ۱۲ آبان ماه راهی فرانسه شد، چند ساعتی پیش از سفرش در گپ و گفتی کوتاه از مسئولان جشنواره شانتیئی و نیز بخش بهداشت فرانسه قدردانی کرد که واکسن‌های سینوفارم فیلمسازان ایرانی را پذیرفته‌اند.

جلیلی گفت: من خودم با مشورت دوست پزشکم، واکسن آسترازنکا زدم ولی اغلب همکارانی که از ایران به این جشنواره می‌آیند، واکسن سینوفارم زده‌اند و بعضی از بچه‌ها فقط یک نوبت واکسن زده‌اند. بنابراین طبق قوانین فرانسه باید برای سفر به این کشور با محدودیت رو به رو می‌شدیم ولی لطف بسیاری داشتند و با ما همراهی کردند.

او با بیان اینکه این جشنواره به صورت حضوری برگزار می‌شود، درباره پروتکل‌های بهداشتی آن توضیح داد: تا جایی که می‌دانم در کشوری مانند فرانسه وضعیت به حالت عادی بازگشته است ولی چون بعضی از ما یک نوبت واکسن زده‌ایم، به احتمال زیاد در قیاس با دیگران باید یکسری از مسائل را رعایت کنیم.

جلیلی یادآوری کرد: مسئولان فرانسه در شرایطی بچه‌های ما را پذیرفتند که وضعیت ایران از نظر آمار ابتلا به کرونا، هنوز قرمز بود و به نارنجی نرسیده بود. بنابراین آنان نهایت همکاری را با ما داشتند.

این فیلمساز در ادامه از یک موضوع دیگر هم ابراز خوشندی کرد و گفت: نکته‌ای که برای من بسیار جالب است، این است که تندیس جشنواره با الهام از فیلم‌ها و شعرهای آقای کیارستمی طراحی شده و البته تندیس بسیار زیبایی هم هست؛ برگی بلند در فضایی محراب گونه که با ظرافت بسیاری ساخته شده است.

جلیلی تاکید کرد: این نکته بسیار مهم است؛ جشنواره‌ای که در فرانسه برگزار می‌شود، تندیس خود را با الهام از آثار یک هنرمند ایرانی می‌سازد و امیدوارم این موضوع مورد توجه مسئولان و مردم ما قرار بگیرد.

به گفته او، در این جشنواره ۸ فیلم بلند و ۷ فیلم کوتاه از کشورمان به نمایش در می‌آیند.

بر این اساس فیلم‌های «یدو» کار مهدی جعفری، «بدون مرز»  به کارگردانی امیرحسین عسگری، «مهران» کار رقیه توکلی، «در میان تپه‌ها» ساخته محمدرضا کیوان‌فر، «پیرمردها هرگز نمی‌میرند» کار رضا جمالی، «بنفشه آفریقایی» ساخته مونا زندی حقیقی، «روز ششم» به کارگردانی حجت قاسم‌زاده اصل در کنار «مسیر معکوس» ابوالفضل جلیلی در این رویداد سینمایی به نمایش درمی‌آیند.

جشنواره سینمای ایران در شانتیئی از ۱۳ الی ۱۶ آبان ماه سال جاری در کشور فرانسه به ابتکار مرکز «ایران و فرانسه» و با همکاری شهرداری شانتیئی و مجموعه کاخ تاریخی این شهر و چندین نهاد دیگر فرانسوی در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.