پس از اقدام اخیر عربستان سعودی علیه یک بنیاد خیریه مرتبط با حزب‌الله، دادستانی کل کویت نیز ۱۸ نفر را به ادعای تأمین مالی جنبش حزب‌الله لبنان بازداشت کرد.

بازداشت ۱۸ نفر در کویت به ادعای تأمین مالی حزب‌الله

به گزارش قدس آنلاین، در ادامه سیاست فشار عربستان و متحدان منطقه‌ایش بر لبنان و حزب‌الله، منابع کویتی، امروز (پنجشنبه)، ادعا کردند که دادستانی کل این کشور ۱۸ فرد را در ارتباط با اقدام ادعایی تأمین مالی جنبش حزب‌الله لبنان دستگیر کرده است.

بر اساس گزارش روزنامه کویتی «القبس»، دادستانی کل کویت دستور بازداشت ۱۸ فرد مذکور را به مدت ۲۱ روز صادر کرده و آن‌ها را برای انجام تحقیقات به زندان مرکزی این کشور فرستاده‌ است.

یک منبع در گفت‌وگو با روزنامه القبس گفت که احتمال می‌رود این افراد با توجه به مدت زمان قانونی بازداشت، امروز، در برابر قاضی حاضر شوند.

این روزنامه هویت این افراد ادعایی را فاش نکرده است.

بر اساس این گزارش، تحقیقات همچنان در خصوص این اتهام‌زنی در جریان است و پیش‌بینی می‌شود که پرونده به دادگاه کیفری کویت ارجاع داده شود.

این گزارش در حالی منتشر شده است که رسانه‌ها هفدم ماه جاری نیز خبر دادند که کویت هشت نفر از شهروندان خود را که از ۳۰ سال پیش عضو یک کمیته خیریه در این کشور بوده‌اند، به ادعای حمایت از حزب الله بازداشت کرده است.

تنها دو روز پس از انتشار این گزارش، منابع کویتی خبر دادند که تعداد افراد بازداشت شده به شانزده نفر رسیده است.

اقدام کویت پس از آن صورت گرفت که عربستان سعودی یک بنیاد خیریه مرتبط با جنبش حزب‌الله لبنان را تروریستی خواند و هر گونه تعامل با آن را ممنوع کرد.

ریاض مدعی شده بود که این انجمن به مدیریت پول‌های حزب‌الله و تأمین مالی این جنبش از جمله در موارد نظامی می‌پردازد.

فشارهای برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و به‌ویژه عربستان سعودی علیه لبنان وجنبش حزب‌الله پس از اظهارات اخیر «جرج قرداحی» وزیر اطلاع‌رسانی لبنان تشدید شده است.

جرج قرداحی وزیر اطلاع‌رسانی لبنان در یک مصاحبه تلویزیونی که مربوط به پیش از انتصاب وی به پست وزارت است، خواهان توقف جنگ علیه یمن شده بود.

قرداحی در پاسخ به این سؤال که تحولات جاری در یمن را چگونه ارزیابی می‌کند، گفته بود: «تجاوز وحشیانه به یمن که هشت سال از آن می‌گذرد، باید متوقف شود. آن‌چه که یمنی‌ها انجام می‌دهند، حقوق قانونی آن‌ها در دفاع از خود است و من پایداری مردم یمن در قبال این تجاوز را ارج می‌نهم».

در پی این اظهارات، عربستان سعودی، بحرین، امارات هر یک سفرای خود را از لبنان فراخواندند و کویت هم در گامی مشابه ضمن فراخواندن سفیر خود از لبنان، ۴۸ ساعت به کاردار سفارت لبنان فرصت داد تا این کشور را ترک کند.

وزارت خارجه کویت در بیانیه خود اعلام کرده بود که این تصمیم را به دلیل ادامه اظهارات منفی علیه سعودی و «عدم اتخاذ اقدامات مناسب جهت جلوگیری از قاچاق به کشورهای عضو شورای همکاری» گرفته است.

نخست‌وزیر لبنان پس از فشارهای عربستان سعودی به صورت ضمنی از وزیر اطلاع‌ رسانی این کشور خواسته بود که استعفایش را اعلام کند.

او گفته بود: «درخواستم را از وزیر اطلاع‌رسانی تکرار می‌کنم و از او می‌خواهم که وجدان خود را قاضی قرار دهد، شرایط را بسنجد، موضعی را که باید اتخاذ شود، اتخاذ کند و منافع ملی را به شعارهای پوپولیستی ترجیح دهد».

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.