چهارشنبه ۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۵

عروج «حسن ایرلو» سفیر ایران در یمن تحت تأثیر کارشکنی سعودی و بر اثر ابتلا به کرونا

دیپلمات شهید

حسین محمدی اصل

انتشار خبر بهت آور شهادت «حسن ایرلو» سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن، روز گذشته در رسانه های داخلی و خارجی بازتاب بسیاری داشت.

حسن ایرلو

بسیاری از قلم به‌دستان پس از این اتفاق از نقش فعال و خدمات بسیار این سردار انقلابی در حمایت از جبهه مقاومت به‌ویژه در یمن نوشتند و عده ای نیز با توجه به کارشکنی سعودی در جلوگیری از انتقال سریع ایشان به ایران برای درمان، از انتقام سخن راندند. اما ماجرا از آنجا آغاز شد که دو روز پیش اخباری در مورد وخامت حال سفیر ۶۳ ساله کشورمان در یمن منتشر شد.

شهید ایرلو که از جانبازان شیمیایی جنگ تحمیلی نیز بود، در محل مأموریت خود به کرونا مبتلا شد و به دلیل همکاری دیرهنگام برخی کشورها، متأسفانه در شرایط نامناسبی به کشور بازگشت و باوجود به‌کارگیری همه مراحل درمانی برای بهبود وضعیت بیماری ایشان، به فیض شهادت نائل و در آستانه سالگرد عروج حاج قاسم آسمانی شد.

در پی این اتفاق بسیاری از مقامات ایرانی و یمنی با انتشار پیام‌های جداگانه این ضایعه بزرگ را تسلیت گفتند. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی کشورمان در این باره نوشت: حسن ایرلو در مأموریت اخیر مدافع و صدای رسای حقانیت و مظلومیت مردم یمن بود. سردار حاج اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه هم با انتشار پیامی نوشت: سردار شهید حاج «حسن ایرلو مهاجری» تمام عمر با برکت خویش را وقف خدمت به انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و جبهه مقاومت کرد. مقامات یمنی از جمله محمدعبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله و همچنین حسین العزی معاون وزیر خارجه یمن ضمن تسلیت به مقامات جمهوری اسلامی و مردم ایران به دلیل شهادت سفیر تهران در یمن، از وی به عنوان الگوی یک دیپلمات موفق و متمایز یاد کردند. سفیر یمن در تهران هم در گفت‌وگو با العالم از عربستان سعودی به عنوان مسئول شهادت ایرلو نام برد.

گفتنی است حسن ایرلو هشتم آبان ۱۳۹۹ به عنوان سفیر جدید ایران در یمن رونوشت استوارنامه خود را تقدیم «هشام شرف» وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن کرد. وی از همان ابتدا در قامت یک دیپلمات انقلابی در میدان ظاهر شده و در حمایت از مقاومت مردمی یمن چیزی کم نگذاشت، به‌طوری که بسیاری از پیروزی‌های چشمگیر اخیر انصارالله از الحدیده در جنوب گرفته تا مأرب در شمال را به دنبال اقدامات جهادی وی می دانند.

در همین رابطه حسن دانایی فر دیپلمات و سیاستمدار برجسته ایران در گفت و گو با قدس، شهید ایرلو را یکی از نخبگان با اخلاص حوزه دیپلماسی خواند و گفت: در پرونده‌های مختلف که به دست گرفت به بهترین شکل عمل کرد و در مدت سفارت هم با ساده زیستی، توانست در روح و ذهن ملت یمن خاطراتی به یادماندنی را برجای بگذارد.

دانایی‌فر درباره شایعه‌پراکنی رسانه‌های غربی در مورد شخصیت حاج حسن ایرلو و تأکید بر اینکه ایشان همان کسی هست که با نام مستعار سردار عبدالرضا شهلایی شناخته می شد، این موضوع را رد کرده و گفت: حتی اگر مستنداتی وجود داشته باشد فاقد اعتبار حقوقی و اخلاقی است و شخصیت حاج حسن ایرلوئی روشن و شفاف است. وی راجع به پاسخ احتمالی جمهوری اسلامی ایران به کارشکنی سعودی‌ها گفت: تفاوت ما و سعودی‌ها این است که در مواقعی که پای جان انسان‌ها در میان باشد مطمئناً رفتار ما مثل آن‌ها نخواهد بود. دستگاه دیپلماسی ما باید این مسئله را به صورت جدی پیگیری کند. ممکن است این اقدام سعودی‌ها بر مذاکرات ایران و آن‌ها اثر بگذارد و باید منتظر بازخورد این قضیه باشیم.

وقتی حاج قاسم بشارت شهادت ایرلو را داد

در نهایت اینکه شهید حسن ایرلو در کسوت یک دیپلمات انقلابی در حالی به میهمانی برادران و رفقای شهیدش رفت که پیش از این بشارت شهادتش را از سردار شهید حاج قاسم دریافت کرده بود. پیش از سفر حاج حسن به یمن، حاج قاسم ضمن حضور در منزل شهید به خانواده ایشان گفته بود حاج حسن در این سفر شهید خواهند شد آیا با سفر ایشان مخالفتی ندارید؟ البته حاج قاسم از خانواده بزرگوار ایشان جز اعلام افتخار به راه و هدف پدر خانواده و بیان رضایت پاسخ دیگری دریافت نداشتند. همچنین چند روز پیش ایرلو ضمن تماس با خانواده، پسرشان را در جریان حضور شهید سلیمانی در خوابش قرار می‌دهد و بشارت حاج قاسم مبنی بر شهادتش را به فرزند اعلام می‌کند. حاج قاسم به حاج حسن گفته بود: دیگر ماندن در دنیا کافی است، منتظر شما هستیم حاج حسن.

نظر شما