چهارشنبه ۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۵

دیپلمات مطرح یمنی در گفت‌وگو با قدس تبیین کرد

ما برای یمن می‌جنگیم سعودی برای انگلیس

جواد فراهانی

پس از گذشت نزدیک به هفت سال از شروع جنگ عربستان و امارات با حمایت آشکار آمریکا و انگلیس، در یمن، نیروهای این کشور اعم از ارتش و کمیته‌های مردمی مناطق بسیاری را آزاد کرده‌اند و به‌دنبال آزادسازی استان راهبردی مأرب نیز هستند.

الحجری

این استان از اهمیت بسیاری برخوردار است. عناصر وابسته به ائتلاف با اینکه آخرین سنگرهای خود را در مأرب از دست داده‌اند، همچنان آن را ترک نکرده‌اند. همچنین یک مقام نظامی یمنی در مصاحبه با اسپوتنیک اعلام کرد نیروهای یمنی پس از یک حمله گسترده توانستند کنترل بخش زیادی از مناطق راهبردی الیتمه و مرکز شهرستان «خب الشعف» از توابع استان «الجوف» در مرز عربستان و تمام تپه‌های اطراف آن را در دست بگیرند. تسلط کامل بر منطقه الیتمه به نیروهای یمنی این اجازه را می‌دهد تا عملیات تیپ‌های گارد مرزی عربستان را در این منطقه خنثی کند.

این پیشروی‌ها و پیروزی‌های ملت یمن خشم متجاوزان سعودی و اماراتی و حامیان آمریکایی و انگلیسی آن‌ها را برانگیخته است.

سفرای چهار کشور عربستان، امارات، انگلیس و آمریکا در یمن در نوبت‌های مختلف، با ادعای نگرانی در مورد وضعیت وخیم مردم یمن و اتهام‌زنی علیه انصارالله، خواستار آتش‌بس فوری بین نیروهای وابسته به منصورهادی (دولت مستعفی) و نیروهای مردمی انصارالله شدند. در این راستا و به منظور بررسی و ارزیابی آخرین تحولات یمن، با «عبدالملک الحجری» عضو هیئت مذاکره‌کننده یمن گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

با توجه به پیشروی‌های سریع نیروهای یمنی در استان مأرب و دیگر مناطق یمن، ارزیابی شما از تحولات میدانی و سیاسی جنگ یمن چیست؟

ارتش یمن و کمیته‌های مردمی و انقلابی یمن توانسته‌اند نبرد مأرب را با پیروزی به‌پیش برده و نبرد آزادسازی کامل آن اکنون بیشتر از معیارهای نظامی، تابع معیارهای انسانی [با توجه به حضور مردم عادی که سعودی‌ها از آن‌ها به‌عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند] و سیاسی است. 

قطعاً پیروزی‌های نظامی و میدانی در شهر مأرب بر آزادسازی کل ساحل غربی استان الحدیده که از اهمیت راهبردی نیز برخوردار است، تأثیرگذار بوده و این پیروزی‌ها در راستای تأکیدات و وعده‌های سید عبدالملک بدرالدین الحوثی، رهبر انقلاب یمن در مورد حتمی بودن آزادی تمامی سرزمین‌های اشغالی و اخراج نیروهای اشغالگر و متجاوز محقق شده است.

شکست عربستان در مأرب به چه مفهوم است و این شکست بر آمریکا و رژیم صهیونیستی چه تأثیری دارد؟

این به معنای پیروزی نیروهای انقلابی یمن با هدایت انصارالله و دیگر متحدان ملی است؛ این پیروزی ضربه سختی را به‌حضور آمریکا و انگلیس در منطقه و از بین بردن نفوذ قبلی آن‌ها در شبه جزیره عربستان وارد کرده است.

چرا ائتلاف سعودی موفق به جلوگیری از پیشروی نیروهای یمنی یا پیروزی در جنگ خود نشده است؟

رزمندگان ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مبتنی برعقیده و باورهای اصیل، مقاومت و از وطن خود دفاع می‌کنند و در چارچوب پروژه آزادی‌بخش و حاکمیتی در حال نبرد هستند؛ اما، متجاوزان سعودی و مزدوران آن، ابزاری برای اجرای دستورها و خواسته‌های آمریکایی‌-انگلیسی- صهیونیستی هستند؛ این موضوع دلیل پایداری و پیروزی ملت یمن و در مقابل شکست و ناتوانی سعودی در جنگ ویرانگر خود است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در دوره تبلیغات انتخاباتی خود وعده داد اگر رئیس جمهور شود، به جنگ یمن پایان دهد. به نظر شما این از دروغگویی بایدن ناشی می‌گیرد یا از نداشتن راهبرد در قبال جنگ یمن؟

آمریکا در همه حالات، دشمن ملت یمن است و فقط می‌خواهد منافع خود را تأمین کند؛ در طول تاریخ سیاسی آمریکا این کشور همواره ثابت کرده که عکس آنچه می‌گوید را انجام می‌دهد؛ بنابراین ما ملت یمن هرگز روی حرف‌های مقامات آمریکایی حساب باز نکرده و نخواهیم کرد. همه دولت‌های آمریکا در خدمت لابی صهیونیستی هستند که در نظام حاکمیت و اداره آمریکا نفوذ قوی دارد.نظر شما در مورد جنجال آفرینی‌های اخیر سعودی علیه لبنان چیست؟

آنچه دشمن سعودی در مقابل مردم آزاده و ملت برادر لبنان انجام داده، نتیجه مواضع قاطع این ملت در حمایت از مردم یمن و بخشی از مجموعه ارعاب افکنی‌های سعودی است که علیه آزادگان به‌کار می‌گیرد؛ کسانی که به وضوح و به شدت نقش منفی و خصمانه سعودی‌ها در منطقه را رد می‌کنند. ما و برادران لبنانی، کنار یکدیگر، در سنگر مقاومت مقابل استکبار سعودی و سلطه‌طلبی آمریکایی و صهیونیستی ایستاده‌ایم.

نقش سازمان ملل در کمک به حل مشکلات یمن و پایان یافتن این جنگ و حل بحران انسانی آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در مجموع در طول تجربه هفت ساله تجاوز به یمن و با توجه به عملکرد سازمان ملل متحد و ارگان‌های مختلف آن، متوجه خواهیم شد که پول عربستان و پول امارات بیشترین نقش را در تعیین جهت‌گیری‌های سازمان ملل دارد. این سازمان یمن را به پول عربستان و امارات فروخته است. عملکرد دبیرخانه عمومی و شورای امنیت و همچنین عملکرد خود فرستادگان سابق به وضوح این را تأیید می‌کند؛ بنابراین به فرستاده جدید توصیه کردیم قبل از اینکه به اشتباهات پیشینیان خود در مدیریت پرونده یمن ادامه دهد، متغیرهای محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز اندازه بازیگران را در نظر بگیرد.

به نظر شما هدف کشورهای آمریکا، انگلیس، عربستان و امارات از بیانیه اخیر خود چه بود و پاسخ صنعا به آن‌ها چیست؟

هدف آن‌ها از صدور این بیانیه انحراف افکار عمومی جهان از جبهه‌های جنگ و پیشروی‌های چشمگیر ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در تمام این جبهه‌ها بود. آن‌ها همچنین خواستند تا این‌گونه القا کنند که خواهان برقراری صلح و لغو محاصره هوایی، زمینی و دریایی علیه یمن هستند. 

آن‌ها قدرت موشکی، پهپادی و حملات یمنی‌ها به اهداف راهبردی در عربستان را محکوم کردند تا برای وضع تحریم علیه انصارالله زمینه‌سازی و در صحنه بین‌الملل برای آن فضاسازی کنند. این کشورهای متجاوز همچنین به‌دنبال آن هستند تا بااین‌گونه اظهارات پوچ، مانع از پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی و آزادسازی مأرب شوند که به زودی محقق خواهد شد. اما از نظر دولت صنعا، کشورهای صادرکننده این بیانیه کسانی هستند که خود در تجاوز به یمن مشارکت دارند و فرزندان یمنی را به شهادت رسانده‌اند، تمام زیرساخت‌ها و امکانات یمن را ویران کرده‌اند و میلیون‌ها انسان را آواره و مجروح کرده‌اند؛ بنابراین ما این بیانیه را جزوی از تداوم همین جنایت‌ها و تجاوزات می‌دانیم و به‌طور کامل آن را رد می‌کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما