وزیر صمت با اعلام اینکه به دنبال ورود ذغال سنگ به بورس کالا هستیم، گفت: قیمت گاز برای نیروگاه های وزارت نیرو و واحدهای صنعتی باید یکسان باشد، این موضوع در بودجه ۱۴۰۱ هم آمده است.

ورود ذغال سنگ به بورس/ قیمت گاز باید برای نیروگاه ها یکسان باشد

به گزارش قدس آنلاین، سید رضا فاطمی امین در نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی حوزه معادن و فرآوری مواد که با حضور رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس برگزار شد، با بیان اینکه مبنای دریافت حقوق دولتی معادن ثبت فاکتور معاملات در سامانه جامع تجارت خواهد شد که تا پایان سال اجرایی می‌شود، اظهار کرد: ثبت فاکتور در سامانه جامع تجارت زیر ساخت تأمین مالی زنجیره‌ای و مبنای بانک‌ها برای ارائه تسهیلات است.

وی از فعالان اقتصادی خواست تا در این راستا نسبت به عضویت در سامانه جامع تجارت و ثبت فاکتورهای مالی خود اقدام کنند.

وزیر صمت در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تأمین سوخت معادن، بیان کرد: قیمت گاز برای نیروگاه‌های وزارت نیرو و واحدهای صنعتی باید یکسان باشد، این موضوع در بودجه ۱۴۰۱ هم آمده است.

فاطمی امین با اعلام اینکه سرمایه گذاری در نیروگاهای بالادستی در دستور کار است، گفت: تفاهم نامه برای اجرای ۱۰ پروژه نیروگاهی با ظرفیت تولید ۱۲ هزار مگاوات برق با وزارت نیرو منعقد شده است.

وی با بیان اینکه بازار برق باید شکل بگیرد، افزود: این موضوع باعث از بین رفتن ناکارآمدی‌ها می‌شود؛ البته بازار گاز نیز در برنامه مان هست.

به دنبال ورود ذغال سنگ به بورس کالا هستیم

وزیر صمت همچنین با اعلام اینکه به دنبال ورود ذغال سنگ به بورس کالا هستیم، گفت: از یک طرف به دنبال تأمین مالی زنجیره‌ای و از طرف دیگر به دنبال تکمیل سامانه جامع تجارت هستیم و به شدت از صادرات حمایت می‌کنیم.

وی در پایان یادآوری کرد: جلسات با فعالان اقتصادی رشته فعالیت‌ها بصورت مستمر و منظم هر سه ماه یکبار برگزار خواهد شد.

گفتنی است که نشست هم اندیشی وزیر صمت با فعالان اقتصادی حوزه معادن و فرآوری مواد با حضور اکبری تالارپشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس برگزار شد. در این نشست فعالان اقتصادی به بیان مهمترین پیشنهادات خود در حوزه معادن و فرآوری مواد پرداختند.

از مهمترین پیشنهادات مطرح شده می‌توان به مدیریت ثبات قیمتی نهاده‌های تولید برای حمایت از صنعت، اطمینان خاطر به سهامداران بورس کالا، تأمین انرژی و سوخت پایدار از جمله برق و گاز، متعادل سازی هزینه‌های حمل و نقل و هم افزایی برای حل مسائل زیست محیطی معادن اشاره کرد.

کمک برای ایجاد نشدن محدودیت‌های سیستماتیک در مسیر صادرات، حمایت از بخش خصوصی برای ورود به صنایع مادر، ایجاد پنجره واحد، ارتقا و بروزرسانی ماشین آلات و تجهیزات، توجه به شرکتهای پیمانکاری حوزه معدن از دیگر موارد مطرح شده بوده است.

فعالان اقتصادی همچنین بر حفظ و ارتقای بازارهای جهانی با دیپلماسی اقتصادی و کسب نظر از فعالان بخش خصوصی، انجمن‌ها و تشکلهای تخصصی در پیشبرد امور تاکید کردند.

منبع: مهر
انتها ی خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.