شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۲

به جای دلگرمی اشکالات را برطرف کنید

وعده‌درمانی آقای وزیر

سینا حسینی

سینا حسینی

انتشار فیلم گفت‌وگوی حمید سجادی با وزرای دولت در حاشیه نشست هیئت دولت در ارتباط با ماجرای حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا و وعده آقای وزیر مبنی بر احتمال حل مشکل و بازگشت این دو تیم به همراه گل‌گهر سیرجان به این رقابت‌ها، امیدواری فراوانی در جامعه به‌ویژه هواداران فوتبال به وجود آورد.

به شکلی که در فاصله‌ای کوتاه سخنان وزیر ورزش و جوانان در شبکه‌های اجتماعی پخش شد و وعده آقای وزیر به تیتر یک رسانه‌های خبری تبدیل شود. اما سؤال بزرگ این است آیا وعده سجادی واقعیت دارد یا اینکه تنها یک مانور خبری برای تزریق امیدواری به جامعه ملتهب فوتبال است؟

وقتی به روند بررسی مدارک دو باشگاه نگاهی می‌اندازیم با این واقعیت روبه‌رو می‌شویم که امیدی برای بازگشت نمایندگان حذف شده از لیگ قهرمانان آسیا وجود ندارد، اما با این حال رئیس دستگاه ورزش این خبر را می‌دهد که مشکل ان‌شاءالله حل می‌شود.

مدل رفتار وزیر ورزش و جوانان شاید با واکنش آنی و ایده‌آل جامعه فوتبال روبه‌رو شود، اما اگر این اتفاق رخ ندهد این موضوع سرفصل جدیدی برای نقد مدیریتی سجادی است، چون وی با اشراف بر اینکه هیچ اتفاق مثبتی در جریان تأیید مدارک این دو باشگاه رخ نداده، تنها یک وعده با کاربرد تبلیغاتی ارائه کرده تا شاید فشار ناشی از سوی نمایندگان مجلس و منتقدان را به این ترتیب کاهش دهد.

سجادی خود بهتر از هر کسی می‌داند استقلال و پرسپولیس به دلیل ساختار معیوبی که در سال‌های اخیر درخصوص مدیریت آن‌ها وجود داشته به هیچ عنوان قادر نیستند تأییدیه نهادهای بالادستی فوتبال و مراجع بین‌المللی را بدست آورند. همین عوامل سبب شده مدارک ارسالی آن‌ها برگشت بخورد با این حال در کنار نقد سیستم مدیریتی گذشته در وزارت ورزش و جوانان، ترجیح می‌دهد دوباره از همان روش استفاده کند تا شاید بتواند به شکل مقطعی روی مشکلات موجود در ساختار این دو باشگاه سرپوش بگذارد.

فارغ از اینکه وزیر و متولیان حوزه فوتبال این واقعیت را درک کنند که باید مشکلات موجود در ساختار این دو باشگاه و سایر باشگاه‌های حاضر در لیگ حرفه‌ای فوتبال را برطرف کنند، مدیران دستگاه ورزش به جای درس گرفتن از شیوه غلط گذشته دوباره با همان فرمول در حال پیشروی هستند تا انتقادهای وارده کاهش یابد، اما باید این حقیقت را به مردم گفت که مشکل فوتبال ایران با وعده و وعید حل نمی‌شود، باید یک بار برای همیشه این موضوع را برطرف کرد.

نظر شما