رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین همتای روس خود به وی هشدار داد که روسیه در صورت هرگونه حمله نظامی به اوکراین، «هزینه‌های سریع و سنگینی» را متحمل خواهد شد.

هشدار صریح بایدن به پوتین درباره حمله به اوکراین

به گزارش قدس آنلاین، کاخ سفید با بیان جزئیات مکالمه تلفنی روز شنبه بایدن و پوتین اعلام کرد که رئیس جمهور آمریکا در این گفت‌وگوی تلفنی به رئیس‌جمهو روسیه هشدار داده است که «اگر روسیه به اوکراین حمله کند، واشنگتن و متحدانش از پاسخ قاطع و سریع دریغ نخواهند کرد».

کاخ سفید افزود: «بایدن و پوتین در تماس تلفنی روز شنبه همچنین درباره افزایش تعداد نیروهای روسیه در مرزهای اوکراین بحث و گفت‌وگو کردند».

در ادامه بیانیه آمده است: «بایدن هشدار داد که اگر روسیه نفوذ بیشتری در اوکراین انجام دهد، ایالات متحده و متحدانش قاطعانه پاسخ خواهند داد و هزینه‌های سریع و سختی را بر روسیه تحمیل خواهند کرد».

در این بیانیه به نقل از بایدن تأکید شده است که «هرگونه مداخله جدید روسیه در اوکراین منجر به رنج گسترده انسان‌ها خواهد شد و جایگاه مسکو را خدشه دار خواهد کرد».

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «بایدن به پوتین آمادگی قاطعانه ایالات متحده را برای مشارکت در دیپلماسی با هماهنگی کامل با متحدان و شرکای خود اعلام کرد و در عین حال گفت که واشنگتن برای سناریوهای دیگر هم کاملا آماده است».

به گزارش آسوشیتدپرس، این تماس ۶۲ دقیقه‌ای زمانی انجام شد که ایالات متحده با اشاره به خطشر قرار گرفتن اوکراین در معرض «تهاجم روسیه در هر لحظه» اعلام کرد که اکثر دیپلمات‌ها و سربازان خود را از اوکراین تخلیه می‌کند.

پیش از این گفت‌وگوی تلفنی، دو تماس تلفنی بین وزرای خارجه و دفاع روسیه و آمریکا و دو تماس پوتین با امانوئل مکرون و الکساندر لوکاشنکو همتایان فرانسوی و بلاروسی خود، درباره بحران اوکراین انجام شده بود.

تنش‌های فزاینده در بحبوحه ادعاهای غرب مبنی بر برنامه‌ریزی روسیه برای «حمله به اوکراین» در حالی صورت می‌گیرد که مسکو بارها آن را رد کرده است.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.