معاون وزیر کار با بیان اینکه آمار ایجاد تشکل‌های کارگری نسبت به تعداد بنگاه‌ها عدد خوبی نیست و باید افزایش یابد، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، عملیاتی کردن قانون کار در بنگاه‌ها و شکل گیری تشکل‌های کارگری را از مهمترین اهداف راه‌اندازی سامانه پایش کار عنوان کرد.

الزام مناطق آزاد و کارگاه‌ها به اجرای طبقه‌بندی مشاغل

به گزارش قدس آنلاین، علی‌حسین رعیتی‌فرد  درباره اهداف و جزئیات راه‌اندازی سامانه پایش کار اظهار کرد: ارتقای بهره‌وری کار و پایداری مشاغل در راستای تاکیدات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و از اهداف معاونت روابط کار است و بر همین اساس سامانه پایش کار را به منظور ارزیابی هر چه بهتر راه‌اندازی کردیم تا از طریق آن موضوعاتی نظیر بهبود وضع معیشت و سلامت شغلی کارگران، اجرای قانون کار و حقوق قانونی نیروهای کار را پیگیری کنیم.

وی ادامه داد: یکی از مباحثی که با راه‌اندازی سامانه دنبال خواهیم کرد، بحث اجرای طبقه‌بندی مشاغل است. خیلی از واحدها و کارگاه‌های تولیدی نیازمند بازنگری این طرح هستند و طبقه‌بندی مشاغل در آنها باید بروز شود تا حقوق و دستمزد بر مبنای شرح وظایفی که کارگر در یک واحد یا مجموعه با پست و شغلی که در آن انجام وظیفه می‌کند، پرداخت شود.

رعیتی فرد افزود: امیدواریم بتوانیم قانون کار را با ۲۰۳ ماده ای که برای جامعه کارگری و کارفرمایی در نظر گرفته شده از این طریق در تمام بخش‌ها و همه کارگاه‌ها عملیاتی کنیم.

به گفته معاون روابط کار وزارت کار، در حال حاضر بیش از یک میلیون کارگاه و واحد تولیدی خرد، متوسط و بزرگ در کشور وجود دارد که وزارت کار در تلاش است تا قانون کار را در آنها اجرایی کند.

وی یکی دیگر از اهداف سامانه را موضوع‌ الزام مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای طرح طبقه بندی مشاغل عنوان کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که کارگران این مناطق دارند، اجرای طبقه بندی مشاغل است که ممکن است در این مناطق به خوبی اجرا نشود و ما تفاهم نامه‌ای را با سازمان مناطق ویژه و آزاد صورت دادیم که هم بازرسین کار بتوانند برای اجرای قانون کار حضور پیدا کنند و  هم بحث حقوق و دستمزد و طبقه بندی مشاغل را پیگیری کنند.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پیگیری تشکیل تشکل‌های قانونی در مناطق آزاد و واحدهای تولیدی در کشور را از دیگر اهداف پیش بینی شده عنوان کرد و گفت: هم اکنون حدود ۱۳ هزار تشکل کارگری داریم که نسبت به آمار تعداد واحدهای تولیدی در کشور عدد خوبی نیست و باید تلاش کنیم که آمار ایجاد تشکل ها بیشتر شود و افزایش یابد.

رعیتی فرد گفت: در حال حاضر نسبت به دوره شش ماهه سال قبل حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش تشکیل تشکل‌ کارگری را داشتیم که با سامانه پایش کار واحدهایی که در آنها تشکل کارگری شکل گرفته شناسایی می شوند و امیدواریم این کار با سرعت بیشتری دنبال شود.

 سامانه پایش کار در نمایشگاه دستاوردهای شش ماهه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افتتاح شد که به موجب آن تمام کارگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی مکلف هستند نسبت به خود ارزیابی و تکمیل فرم‌های خوداظهاری این سامانه در خصوص وضعیت اجرا و اعمال قوانین و مقررات کار اقدام کنند. از جمله مزایای سامانه پایش کار، تسهیل در ورود به سامانه بدون ضرورت اخذ کد کاربری و رمز ورود بوده و ورود به سامانه صرفا از طریق ثبت کد کارگاهی امکانپذیر است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.