با کاهش ۱۰ درصدی رشد پایه پولی در ماه‌های اخیر، پیش‌بینی می‌شود نرخ تورم در آینده نزولی شود.

طی روزهای گذشته بانک مرکزی تحولات اقتصاد کلان ایران در آخرین ماه سال گذشته را منتشر کرد. به گزارش روزنامه ایران نشانه‌های یک تغییر جهت بزرگ در اقتصاد ایران از نیمه دوم سال گذشته نمایان شده است. برپایه این گزارش، در ادامه روند کاهشی نرخ تورم طی چند ماه اخیر، در اسفند ماه ۱۴۰۰ نیز تورم نقطه به نقطه، دوازده ‌ماهه و ماهانه با کاهش نسبی همراه بودند. در این ماه گروه کالا (با ضریب اهمیت ۴۸/۵ درصد) و زیرگروه اصلی آن یعنی «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» (با ضریب اهمیت ۵/۲۵ درصد) با تورم منفی ماهانه همراه بودند به طوری که تورم ماهانه این اقلام به ترتیب ۲/۱ و ۳/۶ واحد درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت.

درحوزه تجارت خارجی با توجه به اطلاعات منتشره ازسوی گمرک، طی سال ۱۴۰۰ ارزش صادرات گمرکی حدود ۴۸/۶ میلیارد دلار بود که نشانگر افزایش ۳۹/۶ درصدی آن در مقایسه با سال ۱۳۹۹ است. همچنین ارزش واردات گمرکی در دوره مزبور حدود ۵۳ میلیارد دلار گزارش شده که حاکی از افزایش 
۳۶/۳ درصدی آن نسبت به سال ۱۳۹۹ است.
بر اساس گزارش تحلیل تحولات اقتصاد کلان در اسفندماه سال گذشته، رشد دوازده ماهه پایه پولی از ۴۲/۱ درصد در مرداد ماه ۱۴۰۰ به ۳۱/۴ درصد در پایان سال ۱۴۰۰ کاهش یافته است. بدین ترتیب شاهد کاهش ۱۰/۷ درصدی رشد این متغیر اساسی در اقتصاد ایران هستیم، متغیری که مهم‌ترین موتور محرکه نرخ تورم و فشار اقتصادی به سفره خانوارها محسوب می‌شود.
نگاهی به نرخ رشد پایه پولی در سال گذشته نشان می‌دهد که این نرخ رشد در نخستین ماه این سال با ۲۷/۴ درصد به‌دلیل سیاست‌های اقتصادی دولت دوازدهم بسرعت روند صعودی به خود گرفت به طوری که در اردیبهشت ماه به ۳۱/۵ درصد، در خرداد به ۳۰/۷ درصد و در تیر ماه با ۴۲/۶ درصد به اوج خود رسیده است. در مرداد ماه نیز که از نیمه آن دولت سیزدهم کار خود را آغاز کرد این نرخ رشد به ۴۲/۱ درصد رسید. اما با استقرار دولت سیزدهم و اصلاح سیاست‌های پولی و مالی بخصوص در بودجه، آهنگ رشد پایه پولی نیز روند نزولی به خود گرفت. براین اساس در شهریور ماه نرخ رشد پایه پولی به
 ۳۹/۵ درصد عقب نشینی کرد، نرخی که در مهر ماه نیز به۳۶/۴ درصد رسید. در آبان ماه هم با تداوم روند نزولی این متغیر به۳۵/۸ درصد رسید. هرچند در آذرماه نرخ رشد پایه پولی به ۳۷/۶ درصد بالغ شد، ولی در فصل زمستان سال گذشته با شتاب گرفتن روند نزولی این نرخ در آستانه ۳۰ درصد قرار گرفت که نسبت به تیر و مرداد ماه افت قابل توجهی را نشان می‌دهد. بنابراین در دی ماه نرخ رشد پایه پولی نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن به ۳۵/۵ درصد کاهش یافت و در بهمن ماه نیز به ۳۳/۲ درصد عقب نشست و طبق آخرین گزارش بانک مرکزی نرخ رشد دوازده ماهه این شاخص در اسفند ماه به ۳۱/۴ درصد رسید.
همچنین حجم نقدینگی در پایان سال ۱۴۰۰ (برابر با ۴۸۳۲۴/۴ هزار میلیارد ریال) نسبت به پایان سال ۱۳۹۹ معادل ۳۹ درصد رشد یافته است. این درحالی است که ۲/۷ واحد درصد از رشد نقدینگی در سال ۱۴۰۰ مربوط به اضافه شدن اطلاعات خلاصه دفترکل دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مهر اقتصاد به اطلاعات خلاصه دفترکل دارایی‌ها و بدهی‌های بانک سپه (به‌واسطه ادغام بانک‌های متعلق به نیروهای مسلح در بانک سپه) بوده و فاقد آثار پولی است. به عبارت دیگر در صورت تعدیل اثرات پوشش آماری مذکور، رشد نقدینگی در پایان سال ۱۴۰۰ نسبت به پایان سال ۱۳۹۹ معادل ۳۶/۳ درصد خواهد بود.
منبع : کیهان
انتها ی خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.