سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل به دبیرکل این سازمان درخصوص شهید حسن صیاد خدایی نامه نوشت.

نامه تخت روانچی به گوترش در محکومیت ترور شهید «صیاد خدایی»

به گزارش قدس آنلاین، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل در نامه‌ای خطاب به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نوشت: من این نامه را در ارتباط با ترور بزدلانه مورخ ۲۲ مه ۲۰۲۲ شهید صیاد خدایی، یکی از اعضای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که در عرصه مبارزه با تروریسم و مقابله با داعش فعال و نقش‌آفرین بود، برای شما می‌نویسم.

برآوردهای اولیه و شواهد اساسی موجود، به خوبی حاکی از آن است که این اقدام تروریستی در ادامه ترورهای سیستماتیک و شبکه‌ای علیه شهروندان بیگناه و دانشمندان ایرانی به عنوان یکی از ابزارهای اصلی برای پیشبرد مقاصد نامشروع در سیاست خارجی برخی رژیم‌ها برنامه ریزی و به اجرا گذاشته شده است.

ارتکاب چنین اعمالی مغایر با منشور سازمان ملل متحد، اصول حقوق بین الملل و حقوق بنیادین بشر بوده، بی تردید تهدیدی جدی علیه صلح و ثبات منطقه‌ای و بین المللی است که عواقب آن با حامیان تروریست‌ها خواهد بود.

در ادامه این نامه آمده است: استمرار این نوع تروریسم دولتی آشکارا حکومت قانون را به چالش کشیده و موجب نگرانی شدید و فزاینده جامعه بین المللی شده است. از این رو سکوت در مقابل چنین اقدام تحریک آمیز و هنجارشکنانه ای، عاملان و آمران به ترور را در روش غلط خود برای استمرار این اقدامات وقیحانه و خلاف حقوق بین الملل تشویق خواهد کرد.

جامعه جهانی باید نسبت به عواقب خطرناک این گونه اقدامات تروریستی بر حفظ صلح و امنیت بین‌المللی به طور جدی نگران باشد و به عنوان اقدامی برای مقابله با آن، این نوع ترورهای وحشیانه علیه شهروندان سایر کشورها را از سوی تروریسم دولتی شناخته شده برخی رژیم‌ها به شدت محکوم کنند.

در عین حال تأکید می‌کنم به عنوان یک کشور قربانی تروریسم و پیشرو در مقابله عملی و جدی با آن در منطقه، این گونه اقدامات تروریستی نه تنها در سیاست و اراده قاطع جمهوری اسلامی ایران که همواره در خط مقدم مقابله با تروریسم قرار داشته، خللی ایجاد نخواهد کرد، بلکه عزم ما را در تداوم مقابله با تروریسم در منطقه راسخ‌تر خواهد ساخت.

همچنین، ما ضمن اتخاذ همه اقدامات لازم برای محافظت از مردم و منافع خود، از تمامی سازوکارهای موجود نیز برای پاسخگو کردن مرتکبان این جنایت تروریستی و حامیان آن‌ها استفاده خواهیم کرد.

تحقیقات در زمینه شناخت عوامل این اقدام تروریستی به طور فشرده ادامه دارد و محکوم کردن این اقدام از سوی سازمان ملل، به عنوان بخشی از وظایف سازمان در مبارزه واقعی و بدون تبعیض با تروریسم به شمار می‌رود.

منبع: مهر

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.