منسوج زربفت مضجع شریف رضوی با قدمت ۴۰۰ ساله در یکصد و بیست و هفتمین برنامه سه‌شنبه‌های علمی فرهنگی آستان قدس رضوی رونمایی و معرفی شد.

منسوج زربفت مضجع شریف متعلق به دوران صفویه معرفی و رونمایی شد

به گزارش قدس انلاین، در این مراسم که در محل موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری حرم مطهر رضوی برگزار شد، آیت الله سید محمد سعیدی؛ تولیت حرم حضرت فاطمه معصومه(س) و نماینده ولی فقیه در استان قم با حضور در این برنامه طی سخنانی ضمن گرامی داشت یاد و خاطره تولیت فقید آستان قدس رضوی به عملکرد ایشان در بخش های مختلف به خصوص در حفظ و صیانت از میراث فرهنگی اشاره کرد. 
 

معرفی میراث فرهنگی؛ راهی برای صدور فرهنگ به دیگر سرزمین‌ها
وی، میراث فرهنگی و شیعی موجود در آستان قدس رضوی را امانتی عنوان کرد که برای ماندگاری نیازمند کارهای پژوهشی است. 
آیت‌الله سعیدی این پژوهش‌ها را نشان از انجام کارهای فنی باارزشی دانست و تصریح کرد: آثار موزه‌ای با توضیحات کارشناسی ارزش خود را نشان می‌دهد و آگاه سازی مردم بر ارزش این میراث، وظیفه‌ اهل پژوهش است. 
وی، یکی از ابعاد صدور فرهنگ به دیگر سرزمین‌ها را نشان دادن این آثار نفیس برشمرد و بر معرفی این میراث شیعه که امانتی نزد نسل حاضر است تاکید کرد. 
ایشان همچنین با اشاره به آیه ۳۱ سوره اعراف، مخاطبان این آیه را تمامی انسان‌ها در تمامی اعصار و دوران‌ها با آیین و نژادهای گوناگون عنوان کرد و افزود: خداوند در این آیه دعوت می‌کند بندگان در هنگام حضور در محل عبادت با زینت باشند و حرم‌های شریف یکی از مصادیق این آیه شریف است.
وی این میراث را زینتی دانست که می‌بایست در حرم های شریف به مردم معرفی شود.
آیت‌الله سعیدی اقدام مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در اهدای آنچه به ایشان هدیه می‌شود را عملی در راه نشان دادن این زینت برشمرد.

اطمینان اهدا کنندگان آثار فرهنگی به موزه‌های رضوی
حجت الاسلام سید جلال حسینی؛ رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز در ادامه این مراسم به ساخت بنای با شکوه موزه در متراژ ۲۳ هزار متر مربع برای انتقال آثار نفیس و با ارزش موزه فعلی حرم مطهر به این مکان اشاره کرد و ترویج فرهنگ وقف، تحقیق و پژوهش و پیاده‌سازی نیت واقفان را از اموری برشمرد که موزه‌های رضوی بر آن اهتمام دارد. 
وی تصریح کرد: طی مدت برگزاری برنامه سه شنبه‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی قریب به ۱۳۰۰ اثر با قیمت تقریبی ۳۸ میلیارد تومان به این مجموعه اهدا شده است که این نشان از ایجاد اطمینان خاطر نزد صاحبان این اشیای فرهنگی است. 

حفظ هنر اصیل ایرانی در کارگاه‌های بافندگی رضوی
زهرا محسنی؛ چهره ماندگار میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور نیز به عنوان دیگر سخنران این مراسم پیرامون منسوج نفیس زربفت وقفی شاه سلیمان صفوی به ارائه توضیحاتی پرداخت.
وی، زربفت را هنری با قدمتی پیش از اسلام عنوان کرد که بعد از ظهور اسلام  هنرمندان خلاق تغییراتی در این صنایع دارند تا در دوارن اسلام نیز این هنر خودنمایی کند. 
این چهره ماندگار میراث فرهنگی، در توضیح هنر زربفت، آن را پارچه‌ای متشکل از دو ماده ابریشم و گلابتون عنوان کرد و گفت: گلابتون نخی مرکب از آلیاژ طلایی که به دور ابریشم تابیده شده که این نخ در دوره صفویه ۵۰ درصد طلا و ۵۰ درصد نقره داشته است. 
وی عرض یک متر برای این منسوج زربفت را یکی از دلایل ارزشمندی این اثر عنوان کرد که در حالت معمول عرض منسوج از ۴۵ سانتی‌متر تجاوز نمی‌کند.  
محسنی تصریح کرد: آستان قدس رضوی منسوجاتی دارد که در دنیا بی‌نظیر بوده و می‌تواند به صورت جداگانه به نمایش این منسوجات اقدام کند. 
وی پیشنهاد کرد با ایجاد کارگاه زربفت در کارگاه‌های فرش آستان قدس رضوی در حفظ این هنر ارزشمند اصیل ایرانی تلاش شود. 

در ادامه این مراسم از منسوج زربفت «شدّه پوش» مضجع شریف امام رضا(ع) با قدمت ۴۰۰ سال، اهدایی شاه سلیمان صفوی رونمایی به عمل آمد. 
این منسوج زربفت نفیس در ابعاد ۱۰۱در۳۱۴ سانتیمتر از جنس ابریشم و گلابتون بوده که در سال ۱۰۸۰ قمری، ۱۰۴۸ شمسی بافته شده است. 
در این اثر نوشته‌هایی شامل آیات قرآنی، ادعیه، شعائر شیعی دیده می‌شود که در بخشی از آن در قالب شعر «کرد نذر مشهد شاه رضا، شدّه از روی اخلاص تمام، کرد طاهر بهر تاریخ رقم، از سلیمان شَدّه شد وقف امام ۱۰۸۰» تاریخ اثر، نام واقف و بافنده دیده می‌شود.
گفتنی است این مراسم از طریق لینک https://webinar.aqr.ir/farhangi و صفحه اینستاگرام digital.aqr.ir برای علاقه‌مندان در دسترس قرار گرفت.

انتهای پیام

منبع: استان نیوز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.