وزیر فرهنگ در پیامی به نشست کارشناسان شورای فرهنگ عمومی و کارگروه ساماندهی مد و لباس ایرانی و اسلامی استان‌ها گفت: پی‌ریزی بسترهای تحول عملی در سبک زندگی اسلامی، رسالت شورای فرهنگ عمومی است.

پی‌ریزی بسترهای تحول عملی در سبک زندگی اسلامی ضروری است

به گزارش قدس آنلاین، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به نشست تخصصی کارشناسان شورای فرهنگ عمومی و کارگروه ساماندهی مد و لباس ایرانی و اسلامی استان‌ها، که در مشهد مقدس برگزار می‌شود، گفت: پی‌ریزی بسترهای تحول عملی در سبک زندگی تراز ایرانی اسلامی در کنار فهم و رصد و مدیریت مسائل محلی و منطقه‌ای، رسالت شورای فرهنگ عمومی است.

در متن پیام محمدمهدی اسماعیلی که از سوی سیدمجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور قرائت شد، به این نشست آمده است:

ضمن عرض سلام و درود، آرزو دارم فرصت زیارت در قبله معنویت ایران اسلامی و حضور در مشهدالرضا (ع)، میثاقی مجدد و جمعی برای رهپویی امیدوارانه و صبورانه صراط مستقیم قرآن و عترت در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد و در اعتلای اخلاق و سبک زندگی جامعه و خانواده ایرانی، ذخیره‌ای از ایمان و تعهد فراهم آورد.

شورای فرهنگ عمومی مهم‌ترین شاخه شجره مبارک شورای عالی انقلاب فرهنگی است

نهادی که حلقه وصل مردم، دولت، نخبگان و فعالان فرهنگ، دین و هنر در نظام مردم‌سالاری دینی بوده و هست. حفظ، احیا، اعتلا و کارآمدسازی شورای فرهنگ عمومی را بدان جهت در صدر برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مثابه میزبان این شورا در دولت مردمی قرار دادیم که عمیقاً به زیست‌بوم‌گرایی، زعامت ولایت فقیه بر میدان فرهنگ، مردمی‌سازی و تخصص‌گرایی و راهبری جمعی اهداف فرهنگی باور داشتیم.

این‌که بر اساس مأموریتی سترگ، دبیرخانه‌های شورا در استان‌ها و شهرستان‌های ایران اسلامی؛ پشتیبان تحول و تعالی شورا هستند و عزم راسخ بر تقویت کمی و کیفی مصوبات، گزارش‌ها و رصدها ایجاب می‌کند که دبیران و کارشناسان فرهنگ عمومی در اوج شناخت از اسناد، سیاست‌ها و اولویت‌های فرهنگی کشور باشند. تدوین و تحقق سند تحول فرهنگ و هنر استان که در صدر انتظارات وزارتخانه از مدیران کل است، چه در قالب برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور و چه در قالب دیگر برنامه‌های راهبردی، مرهون نقش‌آفرینی جدی شوراها و اعضای گرانقدر آن خصوصاً هیأت رئیسه‌ی آن است. ارتقای ملموس شاخص‌های سرمایه اجتماعی خصوصاً امید و هویت فرهنگی، تقویت نشاط اجتماعی و پی‌ریزی بسترهای تحول عملی در سبک زندگی تراز ایرانی اسلامی در کنار فهم و رصد و مدیریت مسائل محلی و منطقه‌ای، رسالت ما در شورای فرهنگ عمومی است.

از سوی دیگر راهبری و پیگیری ستادی تعالی و تقویت زیست عفیفانه در زندگی خانوادگی و اجتماعی از سال ۱۳۸۴ در رأس اولویت‌های شورا قرار داشته که در دوره جدید با نگاهی راهبردی، عمیق، مردمی و تخصصی بر پایه مطالعات کارشناسی و امکان‌های واقعی نظام فرهنگی کشور در شورا و سایر اعضای آن خصوصاً وزارت فرهنگ و ارشاد السامی دنبال می‌شود.

هدایت ستاد حجاب و عفاف وزارتخانه توسط دبیر شورا نشانگر آن است که ما عزم راسخ در پیش‌رانی اقدامات فرهنگی، هنری و رسانه‌ای در این عرصه مهم فرهنگ عمومی داریم. رابطان استانی این عرصه، در تعامل کامل با دبیران شورا در استان‌ها باید اشراف و ابتکار عمل جدی در برنامه‌ها، منابع و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل فرهنگ‌سازی حجاب و عفاف خصوصاً در نسل جوان و نوجوان داشته باشند.

یکی از ساختارهای تحقق این مهم بخش کارگروه سامان‌دهی مد و لباس نیز در این دوره دستخوش تحولی انقلابی شده است که توفیق بیشتر در آن، جدیت، مشارکت و سخت‌کوشی همکاران استانی و نیز کارگروه ملی برای تحقق مطالبات و انتظارات متورم بر زمین مانده در یک دهه گذشته را می‌طلبد. طراحان هنرمند، مؤسسات هنری، اصناف، فعالان حوزه حجاب و عفاف، صنعت نساجی و مد و پوشاک، بازیگران فرهنگی تحول در سه عرصه طراحی، تولید و توزیع پوشاک هستند که قوانین و اسناد بالادستی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطالبه کرده‌اند. تعامل با این بازیگران را جدی گرفته و فرایندهای متنوع آموزشی، نمایشی و نظارتی را با غایت دسترس‌پذیرسازی لباس زیبا، سالم، ارزان و عفیفانه در تراز فرهنگ و تمدن ایران اسلامی مدنظر قرار دهید.

در پایان اعلام می‌کنم، با هدایت‌های حکیم انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری در چهلواره دوم انقلاب اسلامی، امیدوارتر از گذشته و الهام یافته از مفاخر و ارزش‌ها و قله‌های فرهنگ الهی و انسانی و زیست بوم‌های متنوع ایران سرافراز خواهیم توانست جلوه‌هایی دیگر از جهاد و مقاومت را در قامت تبیین و تقویت ایمان و تعهد به نمایش بگذاریم. بعون‌الله و فضله"

این نشست که یکم و دوم تیرماه در مشهد مقدس در حال برگزاری است، با سه رویکرد فرهنگ عمومی، مد و لباس و عفاف و حجاب برگزار شده است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.