جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۹

پوتین: غرب ما را به تسریع همگرایی با بلاروس سوق می‌دهد

رئیس جمهور روسیه در واکنش به تغییر سیاست‌های ناتو در سند راهبردی این ائتلاف، گفت فشار سیاسی غرب مسکو را به تسریع در همگرایی با بلاروس سوق می‌دهد.

ولادیمیر پوتین

به گزارش قدس آنلاین، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه امروز (جمعه) گفت که کشورهای غربی عامل همگرایی روسیه و بلاروس خواهند شد.

پوتین طی سخنرانی بعد از اتمام نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، اظهار داشت: «فشار سیاسی غرب ما را به تسریع در همگرایی با بلاروس سوق می‌دهد».

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وی درباره روابط مسکو و مینسک توضیح داد: «روسیه و بلاروس به سطح مثال‌زدنی از مشارکت استراتژیک رسیده‌اند».

رئیس جمهور روسیه در پیامی ویدئویی اظهار داشت: «کار بر روی اجرای ۲۸ برنامه اتحادیه فدراسیون روسیه و بلاروس به صورت موزون و طبق برنامه پیش می‌رود، تقریبا ۴۰ درصد از فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده تکمیل شده است، برنامه‌های اتحادیه جدید برای سال های ۲۰۲۴-۲۰۲۶ نیز در حال حاضر در حال تدوین است».

طبق این گزارش، پوتین تصریح کرد: «همه این تصمیمات با هدف ایجاد شرایط برابر اقتصادی در دو کشور و ایجاد مبنایی قابل اعتماد برای عملکرد یک واحد مالی، بازارهای انرژی و فضای حمل و نقل، یک سیاست مشترک کلان اقتصادی، فناوری، صنعتی، کشاورزی و دیجیتال است».

وی تاکید کرد که روسیه و بلاروس به طور مداوم به ایجاد همکاری در زمینه‌های سیاسی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی و بشردوستانه بر اساس اصول احترام متقابل، حمایت و در نظر گرفتن منافع یکدیگر ادامه می‌دهند.

به نوشته ریانووستی، رئیس جمهور روسیه معتقد است که گسترش نمایندگی دیپلماتیک روسیه در بلاروس به توسعه همکاری‌های بین‌منطقه‌ای میان کشورها کمک خواهد کرد.

پوتین در این‌باره گفت: «در شهر گرودنو، جایی که مجمع کنونی مناطق در حال برگزاری است، سرکنسولگری فدراسیون روسیه در حال افتتاح است. من مطمئن هستم که گسترش ماموریت دیپلماتیک روسیه در بلاروس نیز به توسعه همکاری‌های چندجانبه بین منطقه‌ای کمک خواهد کرد».

وی چند روز قبل نیز در دیدار با «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس گفته بود که سامانه‌های موشکی اسکندر با قابلیت حمل کلاهک اتمی را در اختیار مینسک قرار می‌دهد تا با غرب مقابله کند.

نظر شما