یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۹

روسیه از تسلط کامل بر «لوهانسک» خبر داد

طبق گزارش رسانه‌های روسی، وزیر دفاع روسیه، رئیس‌جمهور این کشور را در جریان «کنترل کامل» بر منطقه لوهانسک در شرق اوکراین قرار داد.

دونتسک و لوهانسک

به گزارش قدس آنلاین، خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» گزارش داد «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور این کشور را در جریان «آزادسازی کامل جمهوری خلق لوهانسک» از کنترل نیروهای اوکراینی قرار داد.

طبق این گزارش، این خبر در حالی اعلام شده که گزارش‌هایی مبنی بر ورود نیروهای روس به «لیسیچانسک» آخرین شهر مهم لوهانسک که تحت کنترل نیروهای اوکراینی قرار داشت، منتشر شده است.

به گفته وزارت دفاع روسیه، آزادسازی لوهانسک (از جمهوری‌های خودخوانده شرق اوکراین که پیش‌تر از سوی مسکو به رسمیت شناخته شده) با سقوط شهر لیسیچانسک و همچنین چند شهر مجاور تکمیل شد که اکنون تحت کنترل روسیه و نیروهای مسلح جمهوری لوهانسک هستند. این وزارتخانه افزود نیروهای دونتسک و لوهانسک ۱۸۲ کیلومتر از زمین‌های لوهانسک را از کنترل نیروهای کی‌یف آزاد کردند.

طبق گزارش اسپوتنیک، پیش‌تر گزارش‌هایی وجود داشت مبنی بر اینکه نیروهای روسی لیسیچانسک آخرین سنگر اصلی نیروهای اوکراینی در لوهانسک را در دوم ژوئیه (۱۱ تیر) تصرف کردند، اما کی‌یف با وجود اعتراف به وخیم بودن وضعیت، آن را تکذیب کرده بود؛ با این حال، این خبر امروز به طور رسمی تایید شد.

روسیه آزادسازی دو جمهوری خودخوانده لوهانسک و دونتسک در منطقه دونباس در شرق اوکراین را از اهداف کلیدی عملیات نظامی ویژه خود در این کشور اعلام کرده است. ولادیمیر پوتین اقدام نظامی در اوکراین را ۲۴ فوریه (پنجم اسفندماه) اعلام و همچنین اهداف دیگر آن را غیرنظامی کردن و نازی‌زدایی اوکراین بیان کرد.

برچسب‌ها

نظر شما