رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم عربستان سعودی برای باز کردن حریم هوایی خود به روی رژیم صهیونیستی را «تاریخی» خواند.

بایدن: تصمیم عربستان یک تصمیم تاریخی است!

به گزارش قدس آنلاین، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در اظهاراتی، تصمیم عربستان سعودی برای باز کردن حریم هوایی خود به روی هواپیماهای رژیم صهیونیستی را «تاریخی» خواند. 

طبق بیاینه منتشر شده توسط کاخ سفید از اظهارات وی، بایدن مدعی شد: «تصمیم تاریخی عربستان سعودی برای باز کردن حریم هوایی خود به روی همه هواپیماهای غیرنظامی، از جمله هواپیماهایی که به اسرائیل (فلسطین اشغالی) و از اسرائیل پرواز می‌کنند، گام مهمی در جهت ایجاد خاورمیانه‌ای یکپارچه‌تر و با ثبات‌تر است».

وی افزود: «در حالی که این گشودن مدت‌ها مورد بحث قرار داشته، اکنون به لطف ماه‌ها دیپلماسی پایدار بین دولت من و عربستان سعودی، سرانجام به واقعیت تبدیل شده است. امروز من اولین رئیس‌جمهور ایالات متحده خواهم بود که از اسرائیل به جده عربستان سعودی پرواز می‌کند».

بایدن در ادامه ادعاهایش گفت: «همانطور که ما این لحظه مهم را جشن می‌گیریم، تصمیم عربستان سعودی می تواند به ایجاد حرکت در جهت ادغام بیشتر اسرائیل در منطقه، از جمله با عربستان سعودی کمک کند. تمام تلاشم را از طریق دیپلماسی مستقیم و تعامل رهبر به رهبر انجام خواهم داد تا به پیشبرد این روند پیشگامانه ادامه دهم».

«یائیر لاپید» نخست‌وزیر موقت رژیم صهیونیستی هم از اعلامیه عربستان سعودی استقبال کرد و تصمیم حاکمیت این کشور که آن را «اولین گام» خواند، مورد ستایش قرار داد. لاپید در ادامه از رئیس‌جمهور آمریکا تشکر و برای او در نشست روز شنبه جده آرزوی موفقیت کرد. 

پیش‌تر منابع خبری گزارش دادند عربستان سعودی آسمان خودش را به روی «همه وسایل حمل و نقل هوایی» که مقررات‌های هوایی این کشور را رعایت کنند گشوده است.

طبق گزارش رویترز، اداره کل هواپیمایی کشوری عربستان سعودی اعلام کرد که ریاض این تصمیم را «برای تکمیل کردن اقدامات لازم جهت تحکیم جایگاه عربستان به عنوان قطب جهانی متصل‌کننده سه قاره و جهت تقویت ارتباطات هوایی بین‌المللی» اتخاذ کرده است.

از جمله مهم‌ترین تبعات این تصمیم این است که از این پس هواپیماهای رژیم صهیونیستی اجازه خواهند داشت از آسمان عربستان سعودی برای پرواز به سمت هند و چین استفاده کنند. 

گام ریاض ساعاتی بعد از آن برداشته شد که پایگاه خبری «آکسیوس» گزارش داد رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه با کلیات طرحی بر سر وضعیت حقوقی دو جزیره مصری در تنگه تیران موافقت کرده است. این اقدام، مسیر را برای عادی‌سازی روابط میان ریاض و تل‌آویو هموار می‌کند. پایگاه آکسیوس نوشته بود «این توافق که چندین ماه مذاکرات مخفیانه بر سر آن انجام شده یک دستاورد سیاست خارجی مهم برای دولت جو بایدن در منطقه غرب آسیا خواهد بود».

بر اساس توافق «کمپ دیوید» (میان مصر و اسرائیل)، مصر متعهد شده که تیران و صنافیر را خلع سلاح و به درخواست تل‌آویو مبنی بر استقرار ناظران بین‌المللی تحت فرماندهی آمریکا در این جزایر موافقت کند. عربستان سعودی کنترل این دو جزیره را که دروازه ورود به بندرهای «العقبه» و «ایلات» هستند، در سال ۱۹۵۰ به مصر واگذار کرد. اکنون رایزنی‌هایی سه‌جانبه در جریان است تا مالکیت این جزایر بار دیگر به عربستان سعودی بازگردد.

به رغم اعتراضات عمومی در مصر، پارلمان این کشور در تاریخ ژوئن ۲۰۱۷ و دادگاه عالی مصر در مارس ۲۰۱۸ توافقی را برای انتقال مالکیت و حاکمیت این دو جزیره به عربستان سعودی تصویب کردند؛ اما این توافق به دلیل معاهده ۱۹۷۹ به رضایت و تایید رژیم صهیونیستی هم نیاز داشت.

انتهای پیام/

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.