پلیس آمریکا اعلام کرد، دست‌کم ۱۷ قانون‌گذار دموکرات از جمله ترقی‌خواهان برجسته‌ای چون الکساندریا اوکاسیو-کورتز و ایلهان عمر در اعتراضات مرتبط با حقوق سقط جنین که در مقابل دیوان عالی در واشنگتن برگزار شده بود، بازداشت شدند.

بازداشت ۱۷ عضو کنگره آمریکا در تظاهرات مقابل دیوان عالی قضایی

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از خبرگزاری فرانسه، پلیس واشنگتن در توییتی اعلام کرد، معترضان در یکی از خیابان‌های نزدیک به دیوان عالی ترافیک ایجاد کرده بودند و پیش از آنکه افسران اقدام به بازداشت آنها کنند، سه هشدار دریافت کردند.

پلیس اعلام کرد: ما به طور کلی ۳۵ تن را به خاطر ازدحام، مانع‌تراشی و ایجاد دردسر بازداشت کردیم. ۱۷ تن از بازداشت‌شدگان، اعضای کنگره هستند.

این اعتراضات کوچک روز سه‌شنبه سه هفته پس از آن برگزار شد که دیوان عالی در اقدامی جنجالی حکم تاریخی پنجاه سال پیش خود مشهور به «رو در برابر وید» را که بر اساس آن سقط جنین قانونی بود، لغو کرد.

ایلهان عمر، قانون‌گذار آمریکایی از ایالت مینه‌سوتا در توییتی نوشت: امروز در حالی که در یک اعتراضات مدنی با تعدادی از همکارانم در مقابل دیوان عالی شرکت داشتم، بازداشت شدم. اما باز هم هر کار بتوانم برای هشدار دادن انجام خواهم داد.    

کارولین مالونی، قانون‌گذار آمریکایی از ایالت نیویورک نیز در این رویداد بازداشت شد و در بیانیه‌ای گفت: اگر زنان بر تصمیمات مربوط به سلامتی‌شان از جمله درباره باروری هیچ کنترلی نداشته باشند، هیچ دموکراسی وجود نخواهد داشت.

وی افزود: حزب جمهوری خواه و افراطگرایان جناح راست که پشت این تصمیم‌گیری قرار دارند حامی حیات نیستند بلکه حامی کنترل داشتن بر جسم زنان و دختران هستند.

تصاویر منتشر شده از این اعتراضات نشان داد که اوکاسیو-کورتز، ایلهان عمر و دیگر قانون‌گذاران بدون دستبند از جمع خارج شده و برای طرفداران دست تکان می‌دادند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.