رئیس جمهور رومانی از نوین سازی نیروی هوایی این کشور با خرید شماری جنگنده نسل چهار و پنج از آمریکا خبر داد.

گام بلند نیروی هوایی رومانی با خرید جت‌های «اف-۱۶» و «اف-۳۵»

به گزارش قدس آنلاین، رئیس جمهور رومانی در پیامی به مناسبت «روز هوانوردی» از نوین سازی نیروی هوایی این کشور با خرید شماری جنگنده نسل چهارم «اف-۱۶» و جنگنده نسل پنجم «اف-۳۵» خبر داد.

به گزارش وبگاه «آگر پرس» «کلاوس لوهانیس» رئیس جمهور رومانی در پیام تبریکی به مناسبت روز هوانوردی  از تداوم نوین سازی نیروی هوایی این کشور با خرید ده‌ها جنگنده نسل چهار و پنج خبر داد.

رئیس جمهور رومانی در این باره اظهار داشت، برنامه‌هایی برای افزایش کارایی در عملیات‌های نظامی در حال انجام است و نوسازی نیروی هوایی با دستیابی به شمار بیشتری جنگنده اف-۱۶ و سپس کسب جنگنده نسل پنجم اف-۳۵ ادامه می‌یابد که قابلیت عملیات هوایی رومانی را افزایش می‌دهد.

یوهانیس خطاب به نیروهای نیروی هوایی رومانی به ویژه خلبانان این کشور گفت: «شما حریم هوایی رومانی را ایمن‌تر و به امنیت مرزهای هوایی رومانی، اتحادیه اروپا و ناتو کمک می‌کنید. از شما می‌خواهم که به طور مستمر آماده باشید و همان فداکاری را در تمام ماموریت ها نشان دهید.»

وزیر دفاع رومانی چندی قبل نیز از پارلمان این کشور خواست تا به خرید ۳۲ هواپیمای دست دوم اف-۱۶ از نروژ به مبلغ تقریبی ۵۰۰ میلیون دلار چراغ سبز نشان دهد. رومانی قصد دارد تا سال ۲۰۲۶ حدود ۱۱ میلیارد دلار برای تقویت توان دفاعی خود هزینه کند.

این در حالی است که  آمریکا مدت‌هاست که با بهانه مقابله با روسیه و کمک به ناتو به رومانی،کشور واقع در شرق اروپا کمک نظامی می‌کند.

نیروی هوایی آمریکا چندی قبل در بحبوحه درگیری روسیه و اوکراین، بمب افکن راهبردی خود را بر فراز حریم هوایی رومانی به پرواز درآورد. ارتش آمریکا سپس اعلام کرد که جنگنده‌های اف-۱۶ خود را با هدف تقویت امنیت منطقه‌ای در بحبوحه تنش‌های روسیه با اوکراین، از آلمان به رومانی منتقل می‌کند.

این جنگنده‌ها که تعداد آنها مشخص نشد،  وارد پایگاه هوایی رومانی  در فاصله ۱۰۰ کیلومتری دریای سیاه شدند. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.