معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید گفت: ابتدای سال سازمان برنامه و بودجه مبلغی برای بیمه خدمات درمانی ایثارگران در نظر گرفته اما زمانی که پرداخت می‌شود از بودجه تخصیص یافته خودشان هم کمتر تأمین اعتبار می‌کنند.

خبر خوشی درباره تأمین بودجه درمان ایثارگران نداریم

به گزارش قدس آنلاین، نشست خبری عبدالرضا عباسپور معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با جمعی از اصحاب رسانه، صبح امروز برگزار شد.

عباسپور با توجه به مشکلات عدیده‌ای که در خصوص بحث بیمه و خدمات درمانی ایثارگران در چند ماه اخیر رخ داده است، گفت: ۸۵ درصد خدمات درمانی ما توسط بیمه تکمیلی انجام می‌شود. موضوع درمان جامعه هدف از اولویت‌های نیاز این عزیزان است. حتی می‌توان گفت از حقوق ماهیانه هم مهم‌تر است، چرا که بدون سلامتی هیچ کاری نمی‌توان انجام داد.

بیمه خدمات درمانی اولویت ایثارگران است

وی ادامه داد: بیمه خدمات درمانی اولویت ایثارگران است و تأمین بودجه خدمات درمانی هم اولویت هست برای ارائه خدمات بیمه‌ای، اما سازمان برنامه و بودجه باوجود پیگیری‌های بنیاد بودجه تخصیص یافته به این موضوع را تأمین نمی‌کند.

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید اظهار داشت: متأسفانه وضعیت بیمه دی به علت بدهی‌هایی که روی هم تلنبار شده خوب نیست. باز هم جای تأسف دارد که گاهی جانباز ما برای تهیه دارو به داروخانه‌ای مراجعه می‌کند و علی رغم اینکه دارو مقابل چشمش قرار داد اما می‌گویند نداریم! این نه گفتن به علت قطع همکاری مراکز درمانی و داروخانه‌ها با بیمه طرف قرارداد بنیاد شهید است و اگر یک فرد بخواهد آن را آزاد تهیه کند متصدی داروخانه به راحتی به او می‌فروشد.

*با خواهش و تمنا نمی‌شود از پزشک و بیمارستان و داروخانه خدمات گرفت

وی گفت: ابتدای سال سازمان برنامه و بودجه مبلغی برای این موضوع در نظر گرفته اما زمان پرداخت که می‌شود از بودجه تخصیص یافته خودشان هم کمتر تأمین اعتبار می‌کنند.

عباسپور با بیان اینکه خواهش می‌کنیم یکبار مسئولان این موضوع را برای همیشه حل کنند، ادامه داد: با خواهش و تمنا نمی‌شود از پزشک و بیمارستان و داروخانه خدمات گرفت. امروز همه پرداخت‌ها آنلاین انجام‌ می‌شود و مانند گذشته نیست که شش ماه بعد از تهیه نسخه بیمه‌گر مبلغ آن را جبران کند.

*خبر خوشی در موضوع تأمین بودجه بیمه خدمات درمانی نداریم

وی با اشاره به اینکه روزی نیست که بنیاد شهید با مسئولان برنامه و بودجه جلسه نداشته باشند، بیان داشت: تأمین اعتبار از اصلی‌ترین درخواست‌هایی هست که متأسفانه تاکنون به آن پاسخی داده نشده است.

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید با بیان اینکه درمان خواسته اول ایثارگران است، گفت: اولین خواهشی که هر ایثارگر قبل از حقوق و مسکن و... از ما دارد بحث هزینه‌های درمان است که متأسفانه امروز باید بگویم خبر خوشی در این موضوع نداریم.

*پایش سلامت ایثارگران در چند طرح انجام می‌شود

عباسپور به موضوع پایش سلامت ایثارگران اشاره کرد و افزود: بیش از هزار و ۴۰۰ نفر از پزشکان عمومی کشور که با بنیاد طرف قرار داد هستند، با ویزیت در منزل ارائه خدمت می‌دهند و همه جانبازان بالای ۵۰ درصد والدین شهدا و همسران شهدا و جانبازان صعب الاعلاج تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

وی بیان داشت: پایش سلامت ۲۱۰ هزار نفر را شامل می‌شود که ۱۴۹ هزار نفر را در سال گذشته توانستیم پایش کنیم و حدود ۶۸ هزار نفر دیگر را نیز تاکنون پایش سلامت کرده‌ایم. همینطور اردوهای ورزشی، تفریحی نیز برای پایش سلامت تدارک می‌بینیم که جانبازان با خانواده در آن اردوها شرکت می‌کنند و همزمان پایش سلامت نیز می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در بعضی از بیمارستان‌ها مثل خاتم و ساسان نیز گروه‌های پزشکی تشکیل دادیم گفت: در کلینیک‌های تخصصی پزشکان ایرانی و خارجی که به دعوت بنیاد به این مکان‌ها می‌آیند ایثارگران جانباز شیمیایی یا کسانی که دارای دردهای مزمن هستند، را تحت درمان قرار می‌دهند. به همین علت اعزام به خارج بسیار کاهش پیدا کرده است.

*ایجاد خانه‌های ایثار در ۱۲ استان

عباسپور از ایجاد خانه‌های ایثار خبر داد و گفت: اکنون ۲۵ درصد از جامعه هدف ما به سن سالمندی رسیده‌اند و طی ۵ سال آینده به حدود ۵۰ درصد خواهند رسید. بنابراین لازم است برای وضعیت سالمندی این عزیزان نیز برنامه‌ریزی داشته باشیم. به همین علت در ۱۲ استان خانه‌های ایثار را راه‌اندازی کرده‌ایم که ارائه خدمات توانبخشی خواهند داد.

انتهای پیام/

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.