نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در آیین تجلیل از ۵۰ موکب‌دار عراقی گفت:‌ کاری که شما انجام می‌دهید در تاریخ بی‌نظیر است.

۵۰ موکب‌دار عراقی تجلیل شدند/نواب: کاری که شما می‌کنید در تاریخ بی‌نظیر است

به گزارش قدس آنلاین، آیین تجلیل از موکب داران عراقی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، حجت‌الاسلام احمدی مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین، حجت الاسلام اباذری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در عراق و جمعی از موکب داران عراقی در کربلای معلی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در این آیین با بیان اینکه در طول تاریخ اربعین حسینی، این میزان زائر نداشته است، گفت: توفیقی که امروز نصیب شما شده در طول تاریخ نصیب هیچ گروهی نشده و آن این است که میلیون‌ها زائر برای اربعین بیایند و شما توفیق خدمت به آن ها پیدا کنید.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به لزوم آسیب شناسی خدمت به زوار اربعین گفت: این خدمت نیازمند آسیب شناسی است، زیرا اگر این کار رخ ندهد برنامه‌ها تبدیل به عادت می‌شود و رنگ معنوی خود را از دست می‌دهد.

وی ادامه داد: خدمت یعنی قبل از آنکه زائر بیاید نیازهای او را بشناسید و بر این اساس مقدمات را فراهم کنید. البته آنچه ما از شما در این سال‌ها دیده‌ایم این است که پیش‌بینی‌ها را کرده‌اید و حتی برای بچه‌ها هم فکر کرده و برنامه دارید، از طرفی گرما امروز مشکل است که باید برای آن‌هم فکر کرد تا در سالهای آینده زوار کمتر به مشکل بخورند.

۵۰ موکب‌دار عراقی تجلیل شدند/نواب: کاری که شما می‌کنید در تاریخ بی‌نظیر است

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب، آسیب شناسی، برنامه‌ریزی برای حل مشکلات و ارائه برنامه‌های جدید برای زائر را سه کار لازم دانست و گفت: اجر کامل زمانی محقق می‌شود که برنامه‌های شما پیوست فرهنگی داشته باشد. به عنوان مثال می‌توانید دعای مکارم الاخلاق یا رساله حقوق امام سجاد را در موکب های اربعین به زوار شرح دهید.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اجر خادمان زوار را بسیار بالا دانست و گفت: به شما خدام امام حسین (ع) می‌گویم هزاران هزار مرحبا به شما. کار شما بی نظیر است، هیچ جای دنیا پیدا نمی‌کنید کسانی را که یکسال زحمت بکشد و حاصل آن را برای زوار خرج کنند.

مسئول کمیته فرهنگی، آموزشی ستاد مرکزی اربعین نیز درباره این برنامه گفت: تکریم از موکب داران عراقی از توصیه‌های رهبر معظم انقلاب است که در سال‌های اخیر انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی ادامه داد: این کار به نمایندگی از مردم ایران انجام می‌شود و امسال هم ۵۰ نفر از موکب داران اهل کربلا به این مراسم دعوت شده و از مهمان نوازی و کرامت این عزیزان تجلیل می‌شود.

وی درباره انتخاب این موکب داران گفت: اینها مسئولان موکب های بزرگ هستند که اغلب از عشایر و در واقع بزرگان عشایر عراق هستند.

مسئول کمیته فرهنگی، آموزشی ستاد مرکزی اربعین با اشاره به برگزاری این برنامه طی پنج سال اخیر افزود: طی این مدت از چهار هزار موکب دار عراقی تجلیل شده که البته این قدردانی ها در برابر کرامت و میزبانی شایسته آنها چیزی نیست.

در این همایش به صورت نمادین از موکب داران برگزیده به خاطر میزبانی شایسته از زائران اربعین حسینی تجلیل شد.

برنامه با تلاوت زیبای مهدی تقی‌پور قاری بین‌المللی قرآن کریم آغاز شد و حجت‌الاسلام صافی مسئول موسسه بین‌المللی اربعین نیز از موکب داران که به گفته وی با جان و مال خود از زائران اربعین حسینی میزبانی کردند، قدرانی کرد.

۵۰ موکب‌دار عراقی تجلیل شدند/نواب: کاری که شما می‌کنید در تاریخ بی‌نظیر است

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.