در جریان معاملات هفته گذشته بازار سهام، ۸۸۹ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شده است.

افت بازدهی شاخص‌های بورس در هفته گذشته

به گزارش قدس آنلاین، بازار سرمایه در هفته چهارم شهریورماه روندی نزولی داشت و در تمام روزهای هفته بازدهی منفی را برای سهامداران به همراه داشت.

در هفته گذشته، عرضه ‌کنندگان سهام از متقاضیان پیشی ‌گرفتند تا یک‌ بار دیگر شکل ‌گیری صفوف فروش در نمادهای شاخص ‌ساز و کوچک، بازار را به دردسر بیندازد.

تشکیل همین صفوف فروش در بازار سرمایه منجر به خروج پول حقیقی از بازار سرمایه نیز شده است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، این روزها بورس نیاز به نقدینگی برای رشد دارد. بررسی جریان معاملاتی بازارسهام در هفته‌های گذشته به‌ وضوح نشان می‌ دهد بازار سهام تا چه میزان تشنه پول است.

در جریان معاملات هفته گذشته بازار سهام، ۸۸۹ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شده است. در صورتی که این روند ادامه دار باشد، باید منتظر عمیق تر شدن رکود در بازار سرمایه باشیم.

* تغییر استراتژی در بورس

مجتبی دانشی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، می گوید: استراتژی احتیاطی سرمایه ‌گذاران که از اواسط اردیبهشت ‌ماه در دستور کار اغلب گروه‌ ها قرار گرفته با قدرت هرچه تمام در روزها و هفته ‌های گذشته ادامه داشته و به نظر می رسد در آینده نیز باقی بماند.

وی ادامه داد: در وضعیت ناخوشایند فعلی، با توجه به اینکه سودآوری شرکت‌ها به دلیل شرایط اقتصاد کلان تا حدودی کاهش یافته است و همین مساله بازار سرمایه را نیز تحت ‌تاثیر قرار می دهد، موجب ‌شده تا خریداران جذب بازارهایی با حداقل ریسک‌ شوند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: در شرایط فعلی بورس نیاز به تزریق نقدینگی دارد و در صورتی که روند خروج سرمایه حقیقی ادامه دار باشد، مشکل بورس بدتر خواهد شد.

* افت ۳۳ هزار واحدی شاخص کل بورس

روند شاخص کل بورس در هفته چهارم شهریور ماه نزولی بود. در اولین روز کاری هفته شاخص ریزش ۱۱ هزار و ۱۸۲ واحدی را پشت سر گذاشت. روز دوشنبه شاخص ۴ هزار و ۹۶ واحد تنزل کرد و روز سه ‌شنبه ۶ هزار و ۷۶۱ واحد منفی شد. در روز چهارشنبه شاخص باز هم ریزش کرد و ۱۱ هزار و ۸۲۰ واحد تنزل کرد.

افت بازدهی شاخص‌های بورس در هفته گذشته

شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته ۳۳ هزار و ۸۵۹ واحد پائین ‌تر از سطح هفته قبل ایستاد و بازدهی منفی ۲.۴ درصد را برای سهامداران به همراه داشت. شاخص کل در انتهای معاملات این هفته در سطح یک میلیون و ۳۵۵ هزار و ۲۴۰ واحد قرار گرفت.

افت بازدهی شاخص‌های بورس در هفته گذشته

* رفتار مشابه شاخص کل هموزن

شاخص کل هموزن در روز یکشنبه با افت دو هزار و ۹۸۰ واحدی روبرو شد و در روز دوشنبه هزار و ۶۹۸ واحد کاهش یافت. این شاخص در روز سه شنبه با کاهش دو هزار و ۳۰۲ واحدی و روز چهارشنبه نیز با افت دو هزار و ۲۳۲ واحدی همراه شد.

افت بازدهی شاخص‌های بورس در هفته گذشته

شاخص کل هموزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین ۹ هزار و ۲۱۲ واحد پائین ‌تر ایستاد و بازدهی منفی ۲.۲۸ درصدی را ثبت کرد. این شاخص در نهایت در پایان هفته در سطح ۳۹۵ هزار و ۶۷۸ واحدی قرار گرفت.

افت بازدهی شاخص‌های بورس در هفته گذشته

* افت معاملات خُرد و رشد ارزش کل معامالات بازار سرمایه

در هفته اخیر میانگین ارزش معاملات کل هفته ۴۹ هزار و ۷۶۲ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۴۱ هزار و ۳۸۸ میلیارد تومانی هفته پیشین، رشد ۲۰ درصدی داشته است.

افت بازدهی شاخص‌های بورس در هفته گذشته

در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس ۲ هزار و ۲۹۵ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۲ هزار و ۶۰۷ میلیاردی هفته پیشین، کاهش ۱۱ درصدی داشته است.

افت بازدهی شاخص‌های بورس در هفته گذشته

در مجموع در هفته چهارم شهریورماه ۸۸۹ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی ۲۱۷ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته گذشته افزایش ۱۵ درصدی داشته است.

پایان پیام/

منبع: فارس

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.