امام جمعه مشهد گفت: خوشبختانه این جریان افتخارآفرینی در قامت رزمنده و دفاع مقدس همچنان ادامه دارد و نمونه صلابت و اقتدارش را هم در موشک‌های نقطه زنی که به سمت دشمن پرتاب شد و آنان را نابود و متلاشی کرد، مشاهده می‌کنیم.

آیت‌الله‌علم‌الهدی: پیک زیارتی مشهد یک مناسبت ملی است

به گزارش قدس آنلاین، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته که در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در هفته دفاع مقدس با حضور افتخارآمیز عزیزان و دلاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران از بیانات فرمانده ارشد شمال شرق کشور در سخنرانی پیش از خطبه‌ها استفاده کردیم. خاطراتی که نقل شد، خاطرات افتخارآمیز همه ماست و خوشبختانه این جریان افتخارآفرینی در قامت رزمنده و دفاع مقدس همچنان ادامه دارد و نمونه صلابت و اقتدارش را هم در موشک‌های نقطه زنی که به سمت دشمن پرتاب شد و آنان را نابود و متلاشی کرد، مشاهده می‌کنیم.

ایشان افزود: خطبه امروز ناظر بر چند تشکر ویژه است؛ اولاً تشکر از شما مردم دلداده ولایت و وابسته به عشق ابی‌عبدالله (ع) و اهل‌بیت (ع) که در شعائر دوماهه اخیر در محرم و صفر اقامه عزا کردند و مراسمات بافضیلت و باعظمتی را شکل دادند که نمونه بارز آن، مواکب پذیرایی از زائران بود.
تمایز ولایتمدار انقلابی با ولایتمدار غیرانقلابی
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مواکبی که به همت هیئات مذهبی و شما عزاداران برپا می‌شود، به‌مثابه حسینیه‌هایی است که گاهی شمار متعددی از آنان در یک خیابان یافت می‌شود. این‌ها همان ایستگاه‌های صلواتی دوران دفاع مقدس است که مبتنی بر فرهنگ جبهه و دفاع مقدس برپا می‌شد و امروزه به موکب حسینی تبدیل شده و ثابت می‌کند که نقطه تبدل و اوج دلدادگی مردم به انقلاب و مجاهدت‌ها و پایمردی‌هایشان در عشق به قیام کربلا و نهضت حسینی بنا شده است.
ایشان ادامه داد: برخی افراد متحجر به این نقطه توجه داشته باشند که فرد ولایی انقلابی با فرد ولایی غیرانقلابی تفاوت دارد. ولایی غیرانقلابی کسی است که در حرم امام رضا (ع) و یا کربلای معلی زیر باد کولر می‌نشیند و فقط زیارت‌نامه می‌خواند اما ولایی انقلابی کسی است که در خط مقدم بحران‌ها با مشکلات روبرو می‌شود، گره از کار مردم باز می‌کند و در همان حال، ذکر یاحسین (ع) بر لب دارد.
امام جمعه مشهد ضمن قدردانی از همه تلاشگران عرصه پذیرایی و استقبال از زائران امام رضا (ع) در ایام عزاداری دهه آخر صفر تصریح کرد: تشکر بعدی من از همه بزرگوارانی است که برای امام رضا (ع) در دهه آخر صفر مهمانداری کردند. وجود مقدس امام هشتم به مهمانانشان بسیار اهمیت می‌دهند و همه عزیزانی که در این عرصه مباشر حضرت در تکریم مهمانان و زائران بودند، مشمول عنایات خاصه حضرت هستند.
ایشان تأکید کرد: حجت‌الاسلام مروی تولیت معزز و همه خدمتگزاران آستان مقدس رضوی که افتخار زندگی‌شان پذیرایی از مهمانان امام رضا (ع) است، در این راه، تلاش‌های بسیاری انجام دادند. خوشبختانه ابتکارات ارزشمندی در آستان قدس رضوی صورت گرفت تا زائران به شایستگی اسکان یابند و پذیرایی شوند که همه آن‌ها شایسته تقدیر و تجلیل است. علاوه بر این، سپاه امام رضا (ع) و بسیجیان استان هم از حمل و نقل گرفته تا سایر عرصه‌های رسیدگی، خدمات بسیار ارزشمندی ارائه دادند.
آیت‌الله علم‌الهدی گفت: ارتش مقتدر و دلاور جمهوری اسلامی ایران و هم‌چنین استاندار خراسان رضوی و معاونان محترم ایشان خصوصاً معاونت زیارت استانداری هم همه ظرفیتشان را در خدمت زوار به کار گرفتند. شهردار محترم و اعضای شورای شهر هم خصوصاً در عرصه اسکان، ده‎ها هزار زائر را سازمان‌دهی کردند. آخرین تشکر هم از هلال‌احمر است که دهه آخر صفر با همه توان پای‌کار بودند.
ایشان ابراز کرد: هم‌چنین از دو نهاد مردمی هم تشکر می‌کنم؛ تشکل «هم‌محله‌ای‌های امام رضا (ع)» هم که به همت مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تشکیل شد تا برادران و خواهران دلداده و هم‌محله‌ای امام رضا(ع)، بیش از ۴۵۰ خانه را به پذیرایی از زائران اختصاص دهند و تعداد زیادی را هم با غذای گرم پذیرایی کنند، به‌موازات خدمات جمعیت استقبال از زائران پیاده در خدمات مختلف از حمل و نقل گرفته تا تمهیدات درمانی و رسیدگی به کوچک‌ترین جزئیات زندگی چندروزه زائران در مشهدالرضا(ع)، قریب به سه هزار نفر را به میدان آوردند و فرهنگی را نهادینه کردند که تا همیشه برکات آن ماندگار خواهد بود.
مشهد در پیک‎های زیارتی نیازمند امکانات ملی است
عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر ضرورت تمرکز امکانات ملی به مشهدالرضا (ع) در مناسبت‌های مهم و زائرپذیر اظهار کرد: باید از خدمات دولت خدمتگزار مردمی تقدیر کرد زیرا تا پیش از این، پیک‌های زیارتی به‌عنوان یک مناسبت محلی تلقی می‌شد و امکانات استانی هم پاسخگوی پذیرایی از این حجم از زائران نبود. با این حال، به کمک ارتباطاتی که به برکت حضور معاون اول و معاون اجرایی رئیس‌جمهور در مشهد صورت گرفت، امکاناتی در شهر امام رضا (ع) ایجاد شد که جریان خدمتگزاری به زائران به بهترین نحو انجام شود.
ایشان مسئله پیک زیارتی مشهد را نه یک مناسبت استانی بلکه یک مسئله ملی دانست و افزود: همه خدمات با اخلاص ارائه شد و من با هرکدام از مسئولان امر که صحبت می‌کردم، وقتی آنان را آگاه می‌کردم که میزبان زائران امام رضا (ع) هستند، قطرات اشک از دیدگانشان جاری می‌شد و از اینکه افتخار مهمانداری از زائران امام رضا (ع) شامل حال آنان شده است، به خود می‌بالیدند.
آیت‌الله علم‌الهدی در انتها گفت: اگر خدمات دهه آخر صفر با چنین شوری ارائه شد، به خاطر اخلاص خادمان این عرصه بود زیرا از کسانی که کفش زائران را واکس می‌زدند تا عالی‌ترین مسئولان شهری و استانی که صبح و شب در میدان بودند، در اوج اخلاص از زائران امام رضا (ع) مهمانداری کردند. خوشا به حال کسانی که زندگی خود را در این مسیر صرف کردند. از خداوند متعال می‌خواهیم که رأفت خاصه امام رضا (ع) شامل حال همه این خادمان باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.