وزیر بهداشت گفت: با توجه به اینکه پیش بینی آنفلوآنزا را می کردیم بنابراین به مقدار کافی واکسن وارداتی و تولیدی تامین کردیم.

وزیر بهداشت: کمبود واکسن آنفلوآنزا در کشور نداریم

به گزارشقدس آنلاین، وزیر بهداشت، در مورد کمبود آنتی بیوتیک، واکسن آنفلوآنزا، کمبود نیروی پرستاری و کارانه پزشکان، توضیحاتی ارائه داد.

بهرام عین اللهی، پس از حضور در نشست روز دوشنبه ۹ آبان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه کمبود واکسن آنفلوانزا در کشور نداریم، گفت: با توجه به اینکه پیش بینی آنفلوآنزا را می کردیم بنابراین به مقدار کافی واکسن وارداتی و تولیدی تامین کردیم و در داروخانه ها موجود است و مردم می توانند برای خرید مراجعه کنند.

وی افزود: البته نیاز نیست همه واکسن آنفلوانزا تزریق کنند بلکه می‌طلبد گروه‌های پرخطر و افرادی که مشکل سیستم ایمنی داشته یا دیالیز می‌شوند نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

عین اللهی با بیان اینکه تزریق واکسن آنفلوانزا برای دانش آموزان با توجه به سیستم ایمنی بالا توصیه نمی شود، ادامه داد: در دوران کرونا دانش آموزان آخرین گروهی بودند که واکسن زدند البته بهتر است دانش آموزان دارای بیماری زمینه ای واکسن بزنند.

وزیر بهداشت، در مورد مشکل کمبود آنتی بیوتیک و دارو در کشور، گفت: به طور معمول بیماری آنفلوانزا در نیمه آبان شروع می شود اما امسال زودتر از موعد آغاز شد البته با مصرف بی رویه آنتی بیوتیک هم مواجه شدیم در حالی که درمان آنفلوانزا تنها با مصرف آنتی بیوتیک انجام نمی شود بلکه بیماری با استراحت و نوشیدن مایعات گرم بهبود می یابد؛ مصرف آنتی بیوتیک در کشور افزایش یافت و با کمبود مواجه شدیم که برای رفع کمبودها نسبت به افزایش تولید داخل اقدام و کارکنان سه شیفت در حال تولید و کار هستند.

وی یادآور شد: همچنین از کشور هند هم ۵۰ تُن دارو وارد کردیم و در صورت کمبود واردات را افزایش خواهیم داد.

عین اللهی در مورد احتمال تعطیلی مدارس با توجه به شیوع آنفلوانزا، افزود: تلاش دولت بر عدم تعطیلی مدارس است زیرا در کرونا صدمات و آسیب های زیادی به سیستم آموزشی کشور وارد و منجر به افت تحصیلی شد البته اگر شرایط سخت شود نسبت به تعطیلی مدارس اقدام می شود و در حال حاضر تصمیمی برای تعطیلی مدارس نداریم.

وزیر بهداشت، در پاسخ به سوالی مبنی بر حفظ نخبگان و جلوگیری از مهاجرت پزشکان، گفت: تلاش کردیم که شرایط خوبی را در دانشگاه های علوم پزشکی برای نخبگان ایجاد کنیم و سقف کارانه آنها را افزایش دادیم و همچنین سقف کارانه پزشکان در مناطق محروم برداشته شد. امکانات مورد نیاز نخبگان مانند شهرک های علم و فناوری و دانش بنیان را راه اندازی کردیم و به طور قطع اقدامات انجام شده برای حفظ و ماندگاری نخبگان در کشور است؛ در رشته های تخصصی هم ۴ هزار نفر را پذیرش کردیم تا بتوانند در آینده نزدیک در مناطق کشور به ویژه مناطق محروم فعالیت کنند.

وی در مورد برخی آمارها مبنی بر کمبود ۱۰۰ هزار پرستار در کشور، تصریح کرد: ظرفیت پذیرش نیروی پرستاری در دانشگاه ها بسیار بالا است و همه ۶۶ دانشگاه علوم پزشکی در کشور پرستار تربیت می کنند البته ممکن است برخی از آنها جذب بیمارستان ها نشوند یا خودشان علاقه ای به فعالیت در این حرفه نداشته باشند؛ خدمات پرستاری در منزل را هم مورد توجه قرار دادیم و نهایت اهتمام خود را برای تربیت نیروی پرستاری و به تبع آن رفع نیازهای مردم به کار خواهیم برد.

عین اللهی یادآور شد: مسئله مهم در پرستاری، پرستاری تخصصی است تا بتوانند با دستگاه های آی سی یو و قلب کار و در عمل های پیچیده کمک کنند؛ سرعت ما در رابطه با افزایش تعداد پرستاران خوب است و امیدواریم بتوانیم کمبودها را برطرف کنیم.

منبع: خانه ملت

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.