۱۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶
کد خبر: 824406

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی گفت:نهایت تلاش خود را کرده‌ایم که مطالبات داروخانه ها بموقع پرداخت شوند؛ اما نمی‌پذیریم که مردم در نظام سلامت، گروگان گرفته شوند.

مردم در نظام سلامت نباید گروگان گرفته شوند

به گزارش قدس آنلاین، شهرام غفاری در یک برنامه تلویزیونی، داروسازان و داروخانه‌ها را شرکا و همکاران این سازمان در امر خدمت‌رسانی به مردم توصیف کرد که حق دارند پیگیر مطالبات خود باشند و گفت: تلاش مشترک ما و همکاران داروساز و داروخانه‌دار، ارائه بهترین خدمات به مردم است اما صحبتی که برخی در مورد عدم ارائه خدمات به بیمه‌شدگان مطرح کرده‌اند، نه مبنای عرفی دارد و نه مبنای منطقی و با قراردادی هم که با ما دارند، سازگاری ندارد. با پرداخت ۱۰۰۰ میلیارد تومانی هفته گذشته، کل مطالبه داروخانه‌ها که مربوط به شهریور و مهرماه است به ۲,۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است و با تعاملی که با سازمان برنامه انجام شده در هفته آتی نیز ۱۰۰۰ میلیارد دیگر تسویه می‌شود تا در زمینه پرداخت مطالبات داروخانه‌ها به‌روز شویم. همچنین در تعامل با وزارت بهداشت و با همکاری بانک رفاه، به زودی ۵ ماه از مطالبات دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز پرداخت می‌شود.

وی اظهار داشت: داروخانه‌های طرف قرارداد، حق دارند که پیگیر مطالبات خود باشند و ما هم به این حق آنان احترام می‌گذاریم و نهایت تلاش خود را کرده‌ایم که مطالبات بموقع پرداخت شوند؛ اما نمی‌پذیریم که مردم در نظام سلامت، گروگان گرفته شوند. صحبتی که برخی در مورد عدم ارائه خدمات به بیمه‌شدگان مطرح کرده‌اند، نه مبنای عرفی دارد و نه مبنای منطقی و با قراردادی هم که با ما دارند، سازگاری ندارد. اگر کسی نمی‌خواهد با تأمین‌اجتماعی همکاری داشته باشد، مختار است اما گروگان گرفتن مردم، منطقی نیست و تا زمانی که قرارداد دارند باید به مفاد قرارداد پایبند باشند.

وی افزود: با هزار میلیارد تومانی که هفته گذشته به داروخانه‌ها پرداخت شد، کل طلب شهریور و مهر ماه داروخانه‌ها از سازمان تأمین‌اجتماعی حدود دو هزار میلیارد تومان است که در تلاش هستیم این طلب را پرداخت کنیم و سازمان برنامه قولی در زمینه تأمین منابع داده است که اگر عملی شود در هفته آتی هزار میلیارد تومان دیگر از این مطالبات را پرداخت می‌کنیم و در زمینه پرداخت مطالبات داروخانه‌ها به‌روز می‌شویم.

دکتر غفاری با اشاره به اینکه سازمان تأمین‌اجتماعی برای اجرای طرح دارویار از تمامی امکانات و ظرفیت‌ها استفاده کرده و هر ماه مبلغی بیش از مبلغ تخصیص یافته توسط سازمان برنامه و بودجه به داروخانه‌ها پرداخته است؛ گفت: طرح دارویار از ۲۳ تیر ماه و برمبنای یک تفاهمنامه ۴۳ بندی آغاز شد. به موجب این تفاهم‌نامه قرار بود در ابتدای اجرای طرح، در مجموع هفت هزار میلیارد تومان به سازمان‌های بیمه‌گر ازجمله سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت شود. همچنین به موجب بندی دیگر از تفاهم‌نامه یادشده، قرار بود ۵ هزار میلیارد تومان هم به صورت نقدی یا در قالب سهام و برای پرداخت مطالبات قبلی صرفاً به تأمین‌اجتماعی پرداخت شود و در مجموع سهم سازمان تأمین‌اجتماعی از این اعتبارات حدود هفت تا هشت هزار میلیارد تومان بود که از این مبلغ تنها ۲,۴۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

غفاری با تأکید براینکه برای پرداخت به‌موقع و کامل مطالبات و بهبود وضعیت نقدینگی داروخانه‌ها، باید تمام بندهای تفاهم‌نامه به‌صورت کامل اجرا شود، گفت: سازمان تأمین‌اجتماعی در اجرای طرح دارویار ۲,۴۰۰ میلیارد تومان از سازمان برنامه و بودجه اعتبار دریافت کرده که هزار میلیارد تومان هم از منابع خود به این مبلغ اضافه کرده و ۳,۵۰۰ میلیارد تومان به داروخانه‌های طرف قرارداد پرداخت کرده است. هزار میلیارد تومان نیز طی روزهای گذشته به داروخانه‌ها پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه سازمان تأمین‌اجتماعی، برخلاف سازمان بیمه سلامت و بیمه نیروهای مسلح که ردیف بودجه‌ای مشخص دارند و اعتبارات خود را از دولت دریافت می‌کنند، ردیف بودجه‌ای ندارد و برای تأمین منابع صرفاً متکی به حق بیمه‌های دریافتی از بیمه‌شدگان و کارفرمایان است، گفت: وصولی متوسط روزانه سازمان تأمین‌اجتماعی از محل حق بیمه‌ها، حدود هزار میلیارد تومان و هزینه‌ها و مصارف روزانه سازمان برای اجرای تعهدات، حدود ۱۲۰۰ تا ۱,۳۰۰ میلیارد تومان است. انتظار ما از دولت این است که وقتی به‌عنوان کارفرما پذیرفته است حق بیمه بخشی از بیمه‌شدگان را پرداخت کند، به این تعهد خود عمل کند. رقم حق بیمه سهم کارفرمایی دولت ماهانه هشت هزار میلیارد تومان است.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: سازمان تأمین‌اجتماعی به لحاظ تعهدی، کسری ندارد اما در مورد نقدینگی کسری دارد که اگر دولت به تعهد خود آن هم صرفاً در زمینه حق بیمه سهم کارفرمایی عمل کند، بخش مهمی از مشکل نقدینگی سازمان حل می‌شود اما متأسفانه دولت‌ها به لحاظ تاریخی در هیچ مقطعی، تعهدات‌شان را در قبال سازمان به صورت کامل عمل نکرده‌اند.

غفاری افزود: جریان نقدینگی در سازمان تأمین‌اجتماعی به دلایل مختلف از جمله شرایط حاکم بر کشور و عمل نکردن برخی از شرکا به تعهدات‌شان دچار ایراد است. کل بدهی ما به داروخانه‌ها حدود دو هزار میلیارد تومان و به بخش خصوصی کمتر از پنج هزار میلیارد تومان است که این بدهی کمتر از پنج درصد مطالبات ما از دولت آن هم فقط مطالبات مربوط به سهم کارفرمایی دولت در سال جاری و بدون توجه به بدهی‌های سنواتی دولت‌ها است.

وی همچنین گفت: سازمان تأمین‌اجتماعی را نباید در یک فضای مجرد، نقد کرد؛ تأمین‌اجتماعی را باید در ظرف زمان و مکان و با توجه به شرایط موجود، ارزیابی و قضاوت کرد. در حالی که مفاد تفاهم‌نامه طرح دارویار به صورت کامل اجرا نشده؛ ما حتی از محل منابع داخلی خود هزار میلیارد تومان به اعتبار ۲۴۰۰ میلیارد تومانی دریافتی بابت این طرح افزوده و تقدیم داروخانه‌ها کرده‌ایم. انجمن داروسازان، شریک و همکار ما هستند و انتظار داریم با درک شرایط و مقتضیات، مدارا کنند و ما هم متعهد هستیم از همه ظرفیت‌ها و امکانات برای پرداخت مطالبات آنها استفاده کنیم.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی در پاسخ به سوالی درباره امکان تهاتر مطالبات داروخانه‌ها از سازمان تأمین‌اجتماعی با بدهی داروخانه‌ها به شرکت‌های دارویی وابسته به سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: این کار قابل انجام است و باید سازوکار اجرایی آن با مشارکت همه طرفین طراحی شود. این الگو البته برای تهاتر مطالبات دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز درحال پیگیری است. راهکار دیگر نیز پرداخت مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد در قالب اسناد خزانه اسلامی است که با همکاری بانک رفاه کارگران در حال پیگیری هستیم و به زودی ۵ ماه از مطالبات دانشگاه‌های علوم پزشکی با این روش پرداخت می‌شود و امکان تسری آن به داروخانه‌ها هم باید بررسی و امکان‌سنجی شود.

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.